נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

שגעון הסקרים ממשיך לטלטל את מערכת הבחירות לנשיאות בארה"ב, ובדומה לכמה ממערכות הבחירות בעבר, גם הפעם מדינת פלורידה עומדת במרכז. שני סקרים שפורסמו ב-72 השעות האחרונות מנבאים תוצאות הפוכות במדינת הנדנדה, שהניצחון בה קריטי הן לנשיא אובמה והן למועמד הרפובליקאי מיט רומני.

בסקר שערכה אוניברסיטת קיניפיאק מוביל רומני בפער של 6% על פני אובמה, תוך שהוא זוכה ליתרון ברור בקרב גברים - 50%-37%. בקרב נשים זוכה אובמה ליתרון זעום של אחוז אחד בלבד 45%-44%. והנה, יממה חלפה וסקר של רשת אן-בי-סי מציג תוצאה הפוכה כמעט לגמרי: 48% לאובמה לעומת 44% לרומני. על פי הסקר הזה, אובמה מנצח גם בווירג'יניה ואוהיו הנחשבות למדינות מתנדנדות גם כן.

אך אם יש מגמה ברורה שמסתמנת בפלורידה היא הצמצום המשמעותי של הפער בין המועמדים, שכן רק לפני כחודשיים החזיק בה אובמה ביתרון של 7%. צמצום הפער מעניין עוד יותר על רקע העובדה ש-76% מהנשאלים בפלורידה מחבבים את אובמה, לעומת 58% שמחבבים את רומני. השינוי במגמה נובע מכך שרומני זוכה ליתרון ברור ביחס לשאלה מי יתמודד טוב יותר עם הבעיות הכלכליות: 50% מהנשאלים בפלורידה סבורים שמושל הרפובליקאים כשיר יותר לטיפול במשבר, 40% סבורים שאובמה. החדשות הטובות לנשיא ארה"ב היא שמרבית האמריקאים מאמינים שנקודת השפל של המשבר הכלכלי הנוכחי עברה. הרוב (56%-57% תלוי באיזו מדינה) גם חושבים שאובמה ירש את הבעיות הכלכליות מקודמו, ג'ורג' וו. בוש, דבר שמקשה על רומני לטעון שאובמה "הפך את המצב לגרוע יותר".

מטה הבחירות של רומני פרסם בינתיים שני תשדירי תעמולה המתמקדים בהצגת תוכניותיו של המועמד הרפובליקאי ביומו הראשון כנשיא. שני התשדירים זכו גם לגרסה בשפה הספרדית - עדות לחשיבות שמייחס רומני לציבור ההיספאני בארה"ב בכלל ובפלורידה בפרט. הסנאטור מרקו רוביו, הכוכב של קהילת יוצאי קובה בפלורידה, טען השבוע כי היתרון הגדול של אובמה בקרב ההיספאנים נובע מסיבות היסטוריות וכי לרפובליקאים יש סיכוי להצליח לגרוף קולות בקרבם אם יתמקדו בפתרון בעיות הכלכלה.

רומני באירוע עם נציגי ציבור היספאנים, לפני כחודשצילום: רויטרס

אך זהו הר תלול לטפס במעלתו. לפי הסקר האחרון שערך העיתון "וושינגטון פוסט", אובמה מוביל בקרב ההיספאנים בפער אדיר של 71% לעומת 27% ואילו "וול סטריט ג'ורנל" מעניק לאובמה יתרון של 35%. אך גם אם הנתונים הללו נכונים, עדיין מובן לגמרי מדוע רומני משקיע בתשדירים ומפגשים עם הקהילה ההיספאנית. אם ב-2008 הציבור ההיספאני מנה 9% מהבוחרים, הרי שעד 2050 הוא יהווה יותר מ-30%, עם השפעה הולכת וגוברת במדינות הנדנדה. אף מועמד רפובליקאי אינו יכול להרשות לעצמו שלא לשנן לפחות כמה מלים בספרדית, כפי שעשה רומני.

בתשדירים מבטיח רומני, בין היתר, לבטל את רפורמת הבריאות של אובמה, לדרוש מסין "לשחק לפי הכללים", לבטל רגולציות "שהורגות את מקומות העבודה" ולהכריז על קיצוצים לצמצום הגירעון בתקציב הפדרלי. רומני נוקט את אותה גישה שנקט במהלך הפריימריז: התעלמות מהביקורת עליו והתמקדות באובמה. הוא איננו מתייחס להאשמות מצד קמפיין אובמה על החלטות שקיבל כשעבד בקרן "ביין קפיטל", מנסה להישאר ממלכתי ובעיקר, כפי שמבקש אחד התשדירים, מנסה לגרום לאמריקאים לדמיין אותו בתור נשיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ