דיוויד הרשנזהורן, ניו יורק טיימס

יותר מ-125 מיליון בני אדם יצפו מחר בגמר האירוויזיון, תחרות השירים האירופית, שייערך בבאקו, בירת אזרבייג'אן. ממשלת אזרבייג'אן, שניצלה את הופעת המדינה על הבמה העולמית, עשתה את כל המאמצים כדי לרכז את תשומת הלב בהופעות הפופ ובבירה באקו, עיר נמל עתיקה ההופכת במהירות לנמל נפט זוהר של המאה ה-21.

ואולם, האירוויזיון מפנה את הזרקור לפגיעות קשות בזכויות האדם, שלדברי ארגונים, מציגות את ממשלת הנשיא אילהאם אלייב כאחת הממשלות העריצות ביותר בעולם. ארגוני זכויות אדם ופעילים מקומיים אומרים שמתנגדי המשטר סובלים מדיכוי, שהבחירות מזויפות, שהממשלה מתעלמת מזכויות הרכוש של הפרט ושעיתונאים המעזים למתוח ביקורת על המשטר מוכים ונשלחים לכלא.

"כולנו חיים בפחד ובאיומים", אמר שאוואלאד צ'ובאנוגלו, כתב בעיתון האופוזיציה "אזדאליג", במסיבת עיתונאים שנערכה ביום שלישי על ידי אגודה בשם "לשיר למען הדמוקרטיה". "המציאות באזרבייג'אן לא ניתנת להסתרה מאחורי בניינים חדשים. לא די לארח תחרות שירים אירופית כדי להיות אירופיים. לשם כך צריך לאמץ ערכים אירופיים, לחיות עם חוקים אירופיים ועם מערכת משפט אירופית".

גיורגי גוג'יה, חוקר ב-Human Rights Watch, אמר כי לפחות חמישה עיתונאים ושני בלוגרים עצורים כעת באזרבייג'אן בגלל עבודתם. מקרים רבים אף לא הובאו למשפט או שנותרו בגדר תעלומה, כמו רצח הסופר רפיק טאג'י, שמתח ביקורת על ממשלות אזרבייג'אן ואיראן כאחד.

אולם הקריסטל שבו נערך האירוויזיון בבאקו. ארגוני זכויות אדם טוענים לדיכוי ולזיופים בבחירותצילום: רויטרס

"אנחנו חיים כמו בימי הביניים", אמרה ליילה יונוס, מנהלת ארגון הומניטרי מקומי בשם "המכון למען שלום ודמוקרטיה", שמשרדיו נהרסו עד היסוד על ידי הממשלה בשנה שעברה. "חוג מצומצם מאוד של המעמד השליט מקבל את כספי הנפט והגז ומשליט מערכת מושחתת אדירה".

יונוס ומתנגדי משטר אחרים אומרים שאין הם מקבלים סיוע מממשלות המערב, בחלקו משום שארה"ב וישראל רואות באזרבייג'אן ובממשלת אלייב בעלות ברית חשובות התומכות במאבקן באיראן ובתוכניתה הגרעינית ובפעולות האמריקאיות באפגניסטאן.

לדבריה, המערב צריך לקדם את הדמוקרטיה באזרבייג'אן כדי למנוע ממתנגדי המשטר להתקרב לאיראן. "יש לנו הזדמנות להיות מדינה דמוקרטית, להפוך לגשר בין המזרח למערב, בין הנוצרים למוסלמים. אם נחמיץ אותה, נהפוך לאיראן חדשה".

ביום רביעי ערך אלמאן עבדוללאייב, דובר משרד החוץ, מסיבת עיתונאים בה אמר שהממשלה מוכנה לשמוע ביקורת, אך גם רוצה הכרה בהישגיה ובנכונותה להיפתח לשאר העולם. לדבריו, נעשים מאמצים לשפר את השקיפות בבחירות ולהנגיש את האינטרנט בפני כולם. "זהו תהליך מתמשך", הוסיף.

הממשלה לא חסכה בכספים באירוח האירוויזיון, בידיעה שבחלקים גדולים בעולם, תחרות זו עשויה להיות כרטיס הביקור של המדינה המוסלמית ברובה, השוכנת במקום אסטרטגי בין רוסיה בצפון לבין איראן בדרום.

בלילות מאירים זרקורים כסופים את השמים מעל "אולם הבדולח" החדש. מזרקה המעוצבת בצורת פרח הלוטוס, שנבנתה בים מול הטיילת, שולחת לאוויר סילוני מים המוארים באורות לייזר ורודים וסגולים. מחוץ לעיר העתיקה יש מיצג נוסף של אורות זוהרים: "מגדל הלהבה", מתחם מגורים ומלונות של שלושה בניינים המעוצבים בצורת להבה, מואר מדי לילה בשלל צבעים. וכדי לסלק מהרחובות את מכוניות הלאדה הנושנות, הממשלה הביאה צי של אלף מוניות לונדוניות, הצבועות כולן בצבע סגול ועליהן מתנוסס סמל האירוויזיון.

אך מבקרי הממשלה אומרים שהעיר הנוצצת היא מצג שווא, המסתיר את יחסה האכזרי של הממשלה ליריביה הפוליטיים. יחס זה בא לידי ביטוי במסיבת העיתונאים של "לשיר למען הדמוקרטיה", שבה השתתפו עורכי עיתונים ממשלתיים שהפריעו שוב ושוב בנאומים ארוכים והתלוננו שהדיווחים על הפגיעה בזכויות האדם כוזבים.

בשלב מסוים קפץ עליגיסמט באדאלוב, כתב בעיתון ממשלתי, וניסה להגן על ניסיון שנעשה השנה לסחוט עיתונאית חוקרת על מאמציה לחשוף שחיתות ממשלתית. העיתונאית, חאדיג'ה איסמעילובה צולמה כשקיימה יחסי מין עם החבר שלה. "היא התערבה בעניינים הפנימיים של הממשלה, אז הממשלה התערבה בחייה האישיים", אמר. "היא בזיון לעיתונות האזרבייג'אנית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ