הרופאים הגרמנים מתנצלים על ניסויים שבוצעו בשואה

בהצהרה שפרסמה אגודת הרופאים של גרמניה, נכתב כי רופאים שפעלו תחת המשטר הנאצי פשעו והפרו זכויות אדם: "אנו מבקשים את סליחת הקורבנות"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

67 שנים לאחר תום מלחמת העולם השנייה, הודיעה אגודת הרופאים של גרמניה כי היא מתנצלת רשמית על ניסויים שונים שנערכו בידי רופאים בתקופת המשטר הנאצי.

בהצהרה, שגובשה בנירנברג, נכתב כי רופאים רבים שפעלו באותה עת "אשמים שהפרו זכויות אדם בניגוד לתפקידם לרפא, ואנו מבקשים את סליחתם של קורבנותיהם, החיים והמתים, ושל צאצאיהם".

בנוסף לניסויים השונים, שבוצעו על אסירים במחנות ריכוז לכאורה בשם המדע, רופאים גרמנים שימשו תפקיד מפתח בתכנית הנאצית לבצע עיקורים והמתות בקרב בני אדם שסבלו מבעיות נפשיות, או אחרים שהוחלט כי אינם ראויים לחיות. בהודעת האגודה נאמר כי "פשעים אלה לא היו מנת חלקם של רופאים בודדים אלא כללו גורמים בכירים בקהילה הרפואית", ועליהם לשמש אזהרה לדורות הבאים.

קצינים נאצים במחנה אושוויץ ב-1944. שני משמאל: ד"ר יוזף מנגלהצילום: אי–פי

השבוע פורסם סקר בגרמניה, ממנו עולה כי 59% מתושבי המדינה סבורים שישראל היא תוקפנית, ו-70% חשים שהיא מקדמת את האינטרסים שלה על גבם של עמים אחרים. הסקר, שערך השבועון הגרמני "שטרן", התפרסם לקראת ביקורו של נשיא גרמניה יואכים גאוק במזרח התיכון ובישראל בסוף החודש. הסקר מצא גם כי 13% מהגרמנים חושבים שלישראל אין זכות קיום.

תוצאות הסקר מצביעות בבירור על הידרדרות בתדמית של ישראל בקרב גרמניה, אשר מתהדרת תמיד בהיותה "הידידה הגדולה ביותר של ישראל" ובמחויבות שלה לביטחונה בשל לקחי השואה. שיעור האזרחים הגרמנים הסבורים כי ישראל מקדמת את האינטרסים שלה בלי להתחשב בעמים אחרים עלה ב-11% לעומת סקר דומה, שנערך ב-2009.

בינואר השנה התנצלה נורווגיה לראשונה על שיתוף הפעולה בגירוש ורצח היהודים במלחמת העולם השנייה. "נורווגים ביצעו את המעצרים, נורווגים נהגו במשאיות, וזה קרה בנורווגיה", אמר ראש הממשלה, ינס סטולטנברג, בנאום שנשא לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. "היום אני מרגיש שראוי להביע את התנצלותנו העמוקה על כך שהתאפשר לזה לקרות על אדמת נורווגיה. הגיעה העת שנכיר בעובדה ששוטרים, עובדי מדינה ונורווגים אחרים לקחו חלק במעצרם ובגירושם של יהודים. צר לי לומר שהרעיונות שהובילו לשואה, עדיין קיימים היום, 70 שנה אחרי. בכל העולם אנחנו רואים אנשים וקבוצות שמפיצים פחד וחוסר סובלנות".

Read this article in English: Germany's medical association apologizes over Nazi-era experiments

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ