איראן: סבא"א לא הצדיקה ביקור פקחים בפרצ'ין; נקים כור גרעיני חדש

ראש סוכנות הגרעין האיראנית טוען שלא הוצגו בפניו נימוקים מספקים לביקור במתקן, שבו על פי החשד מפתח שלטון האייתוללות נשק גרעיני

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לא סיפקה עדיין סיבות טובות דיין כדי להצדיק ביקור של פקחיה במתקן בפרצ'ין, כך טוענים כלי תקשורת בטהראן. במארס השנה טענו שני דיפלומטים בווינה, מקום מושבה של סבא"א, כי איראן ניסתה לנקות שרידים של חומרים רדיואקטיביים מהמתקן, זאת על סמך צילומי לוויין שהגיעו בשעתו לסוכנות.

לדבריהם, ניסיונות הסתרה אלה מעידים על כך שאיראן ערכה ניסוי ב"הדק ניוטרונים", רכיב קריטי המשמש מרעום בפצצת גרעין. לדבריהם, בצילומי הלוויין נראים משאיות ודחפורים העוסקים בפעילות הסתרה וניקוי האתר משאריות של חומרים רדיואקטיביים. הדיפלומטים טוענים כי ניסוי בהדק ניוטרונים מעיד על דבר אחד בלבד - פיתוח נשק גרעיני.

"הסיבות והמסמכים טרם הוצגו על ידי הסוכנות כדי לשכנע אותנו לתת את רשותנו לביקור", אמר ראש הסוכנות הגרעינית האיראנית, פריידון עבאסי דאוואני, שצוטט בסוכנות הידיעות פארס. הוא האשים גם מדינות עלומות שם בכך שהן מפעילות לחצים על הסוכנות לבקר בפרצ'ין. בראיון לסוכנות הידיעות איסנ"א הוסיף עבאסי כי לאיראן אין שום סיבה להפחית את העשרת האורניום לרמה של פחות מ-20%.

בנוסף, מדווחת סוכנות הידיעות הצרפתית כי איראן מאיימת להקים כור גרעיני חדש שיצטרף לכור שבבושהר, עד תחילת 2014. הדברים דווחו בטלוויזיה הממלכתית מפי עבאסי. מדובר בכור בהיקף של אלף מגה וואט.

ההדמיה שנחשפה של תא הניסוי בפרצ'יןצילום: אי–פי

בלבן של שיחות וינה שהתקיימו באמצע החודש היתה דרישת סבא"א להתיר לפקחים גישה למתקן בפרצ'ין, שסמוך לטהראן. איראן טוענת – מיתממת, לדעת סבא"א – שזהו מתקן צבאי ועל כן פטור מביקורת, לפי ה-NPT (האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני). בחודשים האחרונים נבלמו משלחות פקחים כמה פעמים בשערי פרצ'ין. חשדותיה של סבא"א מטילים צל כבד על איראן, אך עדיין אין בהם כדי להפליל אותה.

תמונת הדמיה שהגיעה לידי סוכנות הידיעות אי-פי ופורסמה באמצע החודש הזה מציגה מתקן שנמצא בבסיס הצבאי בפרצ'ין שבאיראן, שנטען כי הוא משמש לניסויים סודיים הקשורים לפיתוח נשק גרעיני. התרשים מציג תא מיוחד המיועד לביצוע פיצוצים מבוקרים, שעל פי החשד של פקחי האו"ם, טהראן ביצעה באתר. איראן מכחישה ביצוע ניסויים מסוג זה והיא לא אישרה, או הכחישה, את קיומו של המתקן בפרצ'ין.

את התרשים הדליף בכיר במדינה העוקבת אחר פעילות הגרעין האיראני. הבכיר ביקש להישאר בעילום שם. לדבריו, התרשים מוכיח כי המבנה, והמתקן המצוי בתוכו אכן קיימים, בניגוד להכחשותיה של איראן.

לדברי המקור, המיכל שימש לניסויי פיצוץ בשנים 2003, 2005 ו-2006. שני גורמים המעורים בפרטי הבדיקה של בסיס פרצ'ין אמרו כי התאריך הראשון (2003) כנראה נכון, אך אין להם מידע על ניסויים בשתי השנים הנותרות.

בסוף השבוע אמר בכיר בממשל האמריקאי בתדרוך עם כתבים בתל-אביב, כי "אין פערים בין ארה"ב לישראל בכל הנוגע למשא ומתן שמנהלות שש המעצמות עם איראן על עתיד תכנית הגרעין שלה" . הבכיר האמריקאי, שמעורה היטב בפרטי השיחות שהתקיימו השבוע בבגדאד בין איראן למעצמות, ביקש לשמור על אנונימיות מפאת רגישות הנושא.

לדבריו, הממשל האמריקאי אינו מרגיש שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנסה ללחוץ עליו בכל הנוגע למו"מ עם איראן. "אנחנו אלה שלוחצים על עצמנו, כיוון שאנחנו רואים באיראן גרעינית סכנה לביטחון העולם ולא בגלל ישראל", אמר הבכיר האמריקאי. "גם אם אין לחלקנו סבלנות צריך לתת הזדמנות לדיפלומטיה לפני פעולה צבאית... עוד לא מאוחר מדי ואני לא חושב שישראל חושבת שכבר מאוחר מדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ