פושע המלחמה הנאצי קלאוס פאבר מת חופשי בגרמניה

פאבר, ששירת במחנה שממנו גורשה אנה פרנק ויוחסו לו לפחות 22 מקרי רצח, מת בגיל 90 בבוואריה אף שנידון למוות כבר ב-1947

עופר אדרת
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
ברלין

פושע המלחמה הנאצי, קלאוס פאבר, מת בגרמניה בגיל 90. פאבר, שהורשע אחרי השואה בשורת מעשי רצח בהולנד, מולדתו, מת ביום חמישי בעיר אינגולשטאדט במדינת בוואריה שבדרום גרמניה, שם חי חופשי ומוגן מהסגרה. הרשויות בהולנד מייחסות לו מעורבות ברציחתם של לפחות 22 בני אדם בתקופת השואה, בהם יהודים ומתנגדי המשטר הנאצי.

פאבר, יליד 1922, הופיע במקום גבוה ברשימת הנאצים המבוקשים של מכון ויזנטל. לפי המידע שבידי ד"ר אפרים זורוף, ראש המכון בישראל, פאבר התנדב לס"ס ההולנדי ושירת בס"ד כחבר ביחידה שהוציאה להורג חברים במחתרת ההולנדית, מתנגדי המשטר הנאצי ואנשים שהחביאו יהודים. לצד זאת, השתתף בכיתת יורים במחנה המעבר ווסטרבורק, ממנו גורשו רבים מיהודי הולנד למחנות ההשמדה, ובכללם אנה פרנק.

ב-1947 הוא נידון לעונש מוות בהולנד, אשר הומר לאחר מכן למאסר עולם. ב-1952 הוא נמלט מבית הסוהר בהולנד לגרמניה בסיוע שוטרים גרמנים וחברים מתקופת המלחמה. אזרחותו ההולנדית נשללה, אך הוא זכה בגרמניה לאזרחות גרמנית, מתוקף צו שהוציא היטלר, אשר העניק אזרחות ל"זרים ממוצא גרמני", שלחמו בשורות הוורמאכט, האס-אס או המשטרה הגרמנית. ב-1957 החליט בית המשפט בגרמניה להותיר אותו חופשי, בטענה שהולנד לא סיפקה את הראיות להעמדתו לדין.

האזרחות הגרמנית שקיבל פאבר הגנה עליו מהסגרה להולנד, בהתאם לחוק הגרמני. הוא העביר את שארית חייו חופשי בביתו שבגרמניה. למחייתו התפרנס מעבודה במפעל המכוניות "אוטו יוניון", לימים "אאודי".

קלאוס פאבר בצעירותוצילום: ויקיפדיה

במשך שנים התנהל מאבק בין שתי המדינות על הסגרתו. באוגוסט 2010 פנה גם שר המשפטים יעקב נאמן, בצעד נדיר ביותר, לשרת המשפטים של גרמניה בבקשה לבחון מחדש את עניינו של פאבר.

בסוף 2010 ממשלת הולנד הוציאה צו מאסר אירופאי נגדו. הרשויות בבוואריה, אשר תמכו בהסגרה, אמורות היו לקבל בקרוב החלטה בעניין. בתחילת החודש התייחס לנושא גם נשיא גרמניה, יואכים גאוק, בביקור שערך בהולנד. “אין לנו אינטרס להגן על פושעים", אמר, אך הוסיף כי גרמניה מחוייבת למלא אחר הוראות החוק. “אני לא מלך", הסביר.

פאבר הוא פושע המלחמה הנאצי השני שמת באחרונה בשיבה טובה בגרמניה. לפני חודשיים הלך לעולמו ג'ון דמיאניוק האוקראיני בגיל 91, בבית אבות, גם כן במדינת בוואריה. דמיאניוק מת בעודו ממתין להחלטת בית המשפט בערעור שהגיש על חמש שנות המאסר שנגזרו עליו בגרמניה בגין סיוע ברצח 28 אלף יהודים במחנה ההשמדה סוביבור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ