"ותיליקס" |

עוזר האפיפיור מואשם בהדלפת מסמכים סודיים

פאולו גבריאלה היה עד להתרחשויות רבות בחדרי הוותיקאן. המסמכים שהדליף כללו האשמות של בכירים בכנסיה על מעשי שחיתות והעדפת מקורבים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

כתב אישום בגין החזקה בלתי חוקית של מסמכים סודיים הוגש שלשום (שישי) נגד משרתו האישי של האפיפיור בנדיקטוס ה-16. עדיין לא ידוע אם לנאשם, פאולו גבריאלה בן ה-46, היו שותפים למעשה שעזרו לו להדליף את המסמכים, שעוסקים בשחיתות ובהעדפת מקורבים בחוזים שחתם הוותיקאן. השערורייה כבר זכתה לכינוי "ותיליקס".

גבריאלה, שהיה אחראי בין היתר על הגשת הארוחות לאפיפיור וסייע לו להתלבש עד שנעצר ביום רביעי שעבר, כונה בהודעה שפירסם הוותיקאן - "הנאשם". מההודעה משתמע כי גבריאלה הואשם רשמית וכי כבר הצטייד בעורכי דין שייצגו אותו בבית המשפט.

מאחר שבוותיקאן אין בית סוהר, מוחזק גבריאלה באחד משלושת החדרים השמורים במשרדים המשמשים את כוח המשטרה הזעיר של המדינה. הובטח לו כי הוא יזכה למלוא ההגנות מאישום פלילי הקבועות בחוקי המדינה. לדברי בכיר בוותיקאן, האפיפיור הגיב בצער גדול כאשר שמע שאחד מהעובדים במעונו מואשם בבגידה באמונו. גבריאלה התגורר בוותיקאן עם אשתו ושלושת ילדיו. פרשנים הטילו ספק ביכולתו של גבריאלה לפעול לבדו, והעריכו כי הוא שימש כלי משחק במאבק כוחות.

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 ועוזרו פאולו גבריאלה (מרכז-שמאל) החשוד בהדלפת המסמכים צילום: אי–פי

"את הכנסייה הקתולית מאפיין בימים אלה חוסר כיוון במימדים שלא הכרנו עד כה", כתב ב"קוריירה דלה סרה" אלברטו מלוני, היסטוריון של הכנסייה הקתולית, "עתה נוצר רושם שמדובר גם באי סדר שיטתי". אם יורשע, צפוי גבריאלה לעונש מאסר של עד 30 שנה, העונש הקבוע בחוק על החזקת מסמכים השייכים לראש מדינה. יש להניח שירצה את עונשו בבית כלא איטלקי, בהתאם להסכמים בין איטליה והוותיקאן.

המסמכים, ובהם מכתבים אישיים שנכתבו לאפיפיור, הודלפו לתקשורת האיטלקית בינואר ובפברואר. בין היתר מופיעות בהם האשמות אודות שחיתות, ניהול כושל והעדפת מקורבים בהליכי חתימת הסכמים עם קבלנים לביצוע עבודות בוותיקאן, ואודות חילוקי דעות פנימיים בהנהלת בנק הוותיקאן.

גבריאלה שירת בדירת המגורים בארמון האפיפיור. הוא היה מופקד על הגשת הארוחות, חילק מחרוזות תפילה לאורחים ונהג לשבת במושב הקדמי ב"פופמוביל", כלי הרכב המשמש את האפיפיור בהופעותיו בציבור. במסגרת עבודתו היה עד להתרחשויות רבות בחדרי חדרים בוותיקאן. על פי בקשת האפיפיור, ייחקר המקרה בידי מספר גופים ובהם ועדה מיוחדת של חשמנים ומשטרת הוותיקאן.

המסמכים המודלפים כללו מכתבים שכתב ארכיבישוף שהועבר לוושינגטון אחרי שדיווח על מה שנראה בעיניו כ"רשת של שחיתות והעדפת מקורבים". ממכתבים פרטיים ששלח הארכיבישוף קרלו מריה ויגאנו, סגן מושל קריית הוותיקאן לשעבר, המכהן כעת כשגריר בארה"ב, משתמע כי הוא הועבר לוושינגטון אחרי שחשף הענקת חוזי עבודה לקבלנים איטלקים במחירים מופקעים.

יום לפני מעצרו של פאולו גבריאלה הודח מתפקידו נשיא בנק הוותיקאן, אטורה גוטי טדסקי, על רקע עימותים הנוגעים לחשאיות בה מנוהל הבנק, ועמידתו בתקני השקיפות הבינלאומיים. כל זאת, ימים ספורים בלבד אחר פרסום הספר השערורייתי "הוד קדושתך: המסמכים הסודיים של בנדיקטוס ה‑16", שבו חושף העיתונאי ג'אנלואיג'י נוצי, בעזרת מקור בשם "מריה", מספר עצום של תכתובות פנימיות של הוותיקאן, ובהן פרטים על עימותים בהנהלת בנק הוותיקאן, והאשמות בשחיתות והעדפת מקורבים.

לא ברור אם יש קשר בין הדחת נשיא הבנק לבין מעצרו של העוזר שנתפס כשברשותו מסמכים סודיים, אף שספרו של נוצי כולל כמה מזכרים שכתב גוטי טדסקי ועניינם בנק הוותיקאן. במסיבת עיתונאים אמר נוצי שהוא מאמין כי המקור שלו הפגין "אומץ לב, על רקע שותפות בלתי נסבלת לדבר עבירה עם אנשים שביצעו פשעים חמורים ביותר". נוצי הוסיף ואמר כי "לפני 20 שנים הספר מעולם לא היה מתפרסם. הוא מתייחס למסמכים שעניינים יחסים בין מדינות, ולכן הם מאוד רלוונטיים, לדעתי לא מדובר במסמכים אישיים הנוגעים לאפיפיור או לאחד החשמנים".

פרסום מסמכים, שבהם בכירים בוותיקאן דנים באחד הפשעים הבלתי פתורים המפורסמים בתולדות איטליה- היעלמה של בתו של אחד מעובדי הוותיקאן, הוביל לחידוש החקירה. עמנואלה אורלנדי בת ה‑15 נעלמה בשנת 1983 בוותיקאן כאשר היתה בדרכה לביתה. רבים סבורים שהמפתח לתעלומת היעלמה הוא עובדת היותה אזרחית של מדינת הוותיקאן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ