גינטר גראס בשיר חדש: אירופה מנסה להרעיל את יוון

בשירו החדש כותב הסופר הגרמני השנוי במחלוקת כי יוון "נידונה לעוני" בידי אירופה, "הוקעה-עירומה כבעלת חוב" ומכנה אותה "מדינה ללא זכויות"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

חודשיים אחרי שפירסם את שירו האנטי-ישראלי, "מה שחייב להיאמר", הסופר הגרמני גינטר גראס פירסם אתמול (שישי) שיר חדש, בו הוא טוען כי אירופה מפקירה את יוון ואחראית להידרדרות במצבה הכלכלי. השיר, שנקרא "החרפה של אירופה", פורסם במוסף של העיתון הגרמני "זידדויטשה צייטונג" - אותו עיתון שפירסם את שירו הקודם.

בשיר החדש גראס מזהיר את אירופה מההשלכות של סילוקה של יוון מהאיחוד האירופי. בפנייה לאירופה, כותב גראס: "את תאבדי את נשמתך בלי הרוח של יוון, אשר הגתה אותך, אירופה...הכאוס קרוב, כי השוק אינו צודק. את רחוקה מאד מהארץ שילדה אותך".

יוון מתוארת בשיר כמדינה ש"נידונה לעוני" בידי אירופה. "יוון הוקעה-עירומה כבעלת חוב", הוא כותב, ומכנה את יוון: "מדינה ללא זכויות, אשר החגורה שלה מתהדקת ומתהדקת" בידי אירופה.

אירופה מתוארת בשיר כמי שמנסה להשקות את יוון ברעל, בדומה למשפט שנערך לפילוסוף היווני הגדול סוקרטס, אשר שתה את כוס התרעלה והתאבד. ואולם, לפי גראס, “סוקרטס מחזיר לכם את הגביע", כלומר – היוונים מנסים להתנגד למהלכים שאירופה מנסה לכפות עליהם.

גראס, בן 84, חתן פרס נובל לספרות, ספג ביקורת רבה בעקבות שירו הקודם, שהציג את ישראל כמי שמסכנת את השלום העולמי ומאיימת על איראן. בעקבות פרסום שירו הוא אף הוכרז "אישיות בלתי רצויה בישראל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ