בהמלין שוב מחפשים חלילן

מכת עכברים וחולדות הפכה את האגדה הגרמנית המפורסמת לצורך מציאותי אחרי שעכברים הציפו בהמוניהם את העיר וגרמו נזקים רבים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מכת העכברים שפקדה את העיר הגרמנית המלין ב-1284 הולידה את האגדה המפורסמת על החלילן המסתורי, שבנגינתו הקסומה הוליך את העכברים אל תוך נהר הווזר, שם טבעו למוות. אך כעת, נראה שהמלין זקוקה, שוב, ללוכד מכרסמים אמיתי. אלה, הציפו בהמוניהם את העיר וגרמו נזקים רבים, בין היתר לכבלי החשמל של אחת המזרקות המרכזיות ליד תחנת הרכבת.

בזכות האגדה של האחים גרים, המלין נחשבת למרכז תיירותי חשוב בגרמניה. מבקרים רבים נוהגים להאכיל ציפורים ואלה מושכות את העכברים והחולדות בחזרה אל חוצות העיר. אין זו הפעם הראשונה שהמלין, הנמצאת במדינת המחוז סקסוניה התחתונה, נאלצת להתמודד עם בעיה זו. גם ב-2008 הציפו מכרסמים מגרש בשולי העיר, שבו הצטברה אשפה רבה.

ואולם, על אף שהרשויות בהמלין מבקשות להיפטר מהעכברים והחולדות, אין להם עניין בתיקון הכבלים המכורסמים. דובר העירייה, תומס וואמס, אמר לעיתון "זידויטשה צייטונג" כי תחזוקת המזרקה מצריכה עבודה רבה, הואיל והיא נסתמת בין כה וכה על ידי עלים יבשים חדשים לבקרים. דבריו עוררו זעם בעיר והיה מי שאמר שאם החלילן היה נקלע אליה בימינו, יש להניח שלא היה שש לעזור לתושבים.

פסל החלילן במרכז העיר המלין. החולדות כרסמו את הכבליםצילום: מרקוס רם

באגדה המפורסמת מסופר כיצד תושבי המלין לא שילמו לחלילן את השכר שביקש אחרי שהצליח להיפטר מהחולדות. כדי להעניש את התושבים, חזר החלילן לעיירה בנגינתו פיתה את ילדי העיר לצעוד אחריו אל הנהר. יש המאמינים כי השימוש באגדות בחולדות ועכברים מייצג חלקים בתת מודע שמעוררים בהלה במבט ראשון. ייתכן שהם מסמלים היבטים מכוערים או מביישים בעברו של אדם ולכן הם מודחקים אל "ביבי" הנפש. אגדת החלילן סופרה לראשונה, ככל הנראה, על ויטראז' בכנסיה בהמלין בסביבות שנת 1300. הוויטראז', שנהרס ב-1660, מתואר בכמה מקורות מהמאה ה-14 ועד המאה ה-17. בהתבסס על מקורות אלה, הוא שוקם ושוחזר. הוויטראז' כלל את דמות החלילן וכמה דמויות של ילדי העיר כשהם לבושים בלבן. על פי הדעה הרווחת, האגדה הומצאה לזכר אירוע טראגי בתולדות העיר. ההיסטוריה של המלין מתועדת מאז 1384 ושם נכתב בין היתר: "עברו 100 שנה מאז שילדינו הלכו".

בעיתוני גרמניה מתייחסים למקרה הנוכחי באירוניה רבה ואחד מהם אף ציין כי גם אם החלילן היה חוזר בימים אלה להמלין, כנראה שהוא היה מתקשה להקסים את החולדות בנגינתו. זאת כיוון ששאון המכוניות והקקופוניה העירונית המודרנית היו מחרישים את צליליו. אגב, עצה קטנה למי שמתעתד לקחת עליו את תפקיד החלילן הבא: חולדות יודעות לשחות לא רע בכלל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ