המו"מ עם טהראן |

ישראל: יש עדיין פערים בינינו לבין ארה"ב

בכירים בירושלים מבהירים כי קיימות מחלוקות בין המדינות - אחרי שבסוף השבוע טען בכיר אמריקאי בתדרוך לכתבים שאין פערים בין העמדות

ברק רביד
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
רויטרס

אחרי שבכירים בממשל האמריקאי תדרכו בסוף השבוע כתבים ישראלים כי אין פערים בין ארה"ב לישראל בנוגע למו"מ עם איראן, מבהירים בכירים בירושלים כי דווקא קיימות מחלוקות. פקיד ישראלי בכיר הדגיש כי אין פער בנוגע להבנה שאיראן מהווה איום על שלום העולם ושיש למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני, אולם יש פער בכל הנוגע לדרישות הלא מספקות שהמעצמות הציבו לאיראן בשיחות בבגדאד, שאינן עונות לדרישות הסף שישראל סבורה שיש להציב לאיראנים.

"האיראנים הגיעו לשיחות בבגדאד כדי למשוך זמן", אמר הבכיר הישראלי. "אנחנו אומרים את זה מידיעה ולא מהערכה בלבד. האיראנים לא נתנו עד עכשיו כלום ולא ויתרו על דבר, אבל הרוויחו שמונה שבועות להמשך תכנית הגרעין שלהם. הערכנו שאיראן תהיה מוכנה להקרבה מסוימת בנושא העשרה לרמה של 20% כדי להציל את תוכנית הגרעין כולה, אבל אפילו את זה האיראנים לא מוכנים לעשות".

ביום שישי הגיע לישראל צוות המו"מ האמריקאי לשיחות עם איראן, לאחר יומיים של שיחות אינטנסיביות בבגדאד. בתדרוך לכתבים שערך בכיר בממשל האמריקאי לכתבים בתל אביב הוא אמר כי "אין פערים בין ארה"ב לישראל בכל הנוגע למשא ומתן שמנהלות שש המעצמות עם איראן על עתיד תכנית הגרעין שלה". הבכיר האמריקאי, שמעורה היטב בפרטי השיחות שהתקיימו בבגדאד בין איראן למעצמות, ביקש לשמור על אנונימיות מפאת רגישות הנושא.

השיחות בבגדאדצילום: רויטרס

לדבריו, הממשל האמריקאי אינו מרגיש שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנסה ללחוץ עליו בכל הנוגע למו"מ עם איראן. "אנחנו אלה שלוחצים על עצמנו, כיוון שאנחנו רואים באיראן גרעינית סכנה לביטחון העולם ולא בגלל ישראל", אמר הבכיר האמריקאי, "גם אם אין לחלקנו סבלנות, צריך לתת הזדמנות לדיפלומטיה לפני פעולה צבאית... עוד לא מאוחר מדי ואני לא חושב שישראל חושבת שכבר מאוחר מדי".

ראש צוות המו"מ האמריקאי, תת-שרת החוץ לעניינים מדיניים וונדי שרמן, הגיעה לישראל יחד עם בכירי המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן שאחראים על תיקי הגרעין ואיראן - גארי סיימור ופוניט טאלוואר. הצוות האמריקאי נפגש במשך שלוש שעות עם שר הביטחון אהוד ברק, עם היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור ועם עוד שורה של פקידים ישראלים בכירים שעוסקים בסוגיה האיראנית, כדי לעדכן אותם בתוכן השיחות בבגדאד.

בתוך כך, סוכנות הידיעות הצרפתית פרסמה אתמול שאיראן מאיימת להקים כור גרעיני חדש בבושהר. ראש הסוכנות הגרעינית האיראנית, פריידון עבאסי, אמר שהכור, שיוכל להפיק עד 1,000 מגוואט, יוקם עד תחילת שנת 2014.

התקשורת באיראן פרסמה אתמול כי סבא"א לא סיפקה עדיין סיבות טובות דיין כדי להצדיק ביקור של פקחיה במתקן בפרצ'ין. "הסיבות והמסמכים טרם הוצגו על ידי הסוכנות כדי לשכנע אותנו לתת את רשותנו לביקור", אמר עבאסי, שצוטט בסוכנות הידיעות פארס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ