האיסלמיסטים במאמץ לאיחוד נגד החילונים

האחים המוסלמים יעשו לא מעט כדי לפייס את עבד אל-מונעם אבו אל-פותוח. בשבועות שנותרו עד לסיבוב השני בבחירות הם חייבים לעשות הכל כדי "להציל את המהפכה"

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

באופן אירוני כמעט, עתידו של המנצח בבחירות, מועמד האחים המוסלמים לנשיאות, מוחמד מורסי, תלוי לא מעט ברצונו הטוב של האיש שהיה בעבר אחד מבכירי התנועה והודח על ידי הנהגתה - עבד אל-מונעם אבו אל-פותוח, המועמד האיסלמיסטי המתון, שלא הצליח לעלות לסיבוב השני של הבחירות.

מורסי, על פי תוצאות לא-רשמיות שפורסמו בתקשורת המצרית (התוצאות הרשמיות יפרסמו ככל הנראה רק מחר, ועשויות להיות שונות מהפרסומים עד כה), זכה במקום הראשון מבין 12 המועמדים לנשיאות, לאחר שכ-24.8% מבין המצביעים בחרו בו. אחריו במקום השני סיים אחמד שאפיק, בפער קטן עם 23.9% מהקולות. ואילו למקום השלישי הגיע המועמד הנאצריסטי חמדין סבאחי, שזכה בקולותיהם של כ-20.5% מבין המצביעים.

מאחר שאף אחד מהמועמדים לא הגיע ל-50%, תתקיים ב-16-17 ביוני הצבעה נוספת, והפעם יתמודדו בה מורסי ושאפיק בלבד. כדי לזכות בסבב השני של הבחירות, מורסי יהיה זקוק לתמיכתם של איסלמיסטים רבים שהצביעו לאבו אל-פותוח וכן לתמיכתו הפומבית. הבעיה של מורסי היא שרק לפני כמה חודשים החליטו האחים המוסלמים לסלק את אבו אל-פותוח משורותיהם, זמן קצר לאחר שהודיע על השתתפותו בבחירות לנשיאות - זאת בניגוד לעמדה הרשמית של התנועה שגרסה אז כי האחים ישתתפו בבחירות לפרלמנט בלבד ולא לנשיאות.

מפגינים בכיכר תחריר נגד המועמד החילוני אחמד שפיק, אתמולצילום: אי–פי

בחודשים האחרונים נחשב אבו אל-פותוח, על פי סקרי דעת הקהל ופרשנים שונים, לאחד משני המועמדים בעלי הסיכויים הטובים ביותר לנצח, בגלל קריאותיו החוזרות ונשנות לאחדות מצרית והיותו מעין "גשר" בין חילונים לדתיים. אבל בסופו של דבר הוא סיים במקום הרביעי בלבד, עם 17.4% מהקולות, כאשר הנחמה היחידה מבחינתו היתה שהמועמד היחיד שהוביל עליו בסקרים, עאמר מוסא, סיים אפילו במקום נמוך ממנו, עם 11.2%. וכך, מדד העוינות בין אבו אל-פותוח והאחים המוסלמים יהיה לגורם מרכזי בתוצאות הבחירות.

האחים המוסלמים יעשו לא מעט כדי לפייס את אבו אל-פותוח כבר בימים הקרובים. שלושת השבועות שנותרו עד לסיבוב השני צפויים להפוך את התחרות מול המחנה של שאפיק, ללא קלה בכלל. האחים זקוקים לכל קול, במסגרת מה שהם מנסים לתאר כמערכה ל"הצלת המהפכה".

לעת עתה, מסרב אבו אל-פותוח להיענות לחיזורים של "האחים". שלשום כינס מורסי ישיבה בהשתתפות נציגי מפלגות שונות במצרים, כדי לנסות ולשכנע כמה שיותר גורמים להתאחד סביב הנהגתו. אולם אבו אל-פותוח סירב לשלוח נציג מטעמו. סילוקו משורות התנועה, ובעיקר המתקפות עליו מטעם האחים בשבועות האחרונים, הותירו כך נראה, לא מעט מרירות בין המחנות.

שני ימי הבחירות עברו כמעט ללא תקלות. מעט חיכוכים אלימים בין מחנות יריבים אך לא יותר מכך. שיעור ההצבעה הגיע ל-45.6% מבין 52 מיליון בעלי זכות הצבעה, ובסך הכל מצרים שלאחר המהפכה הצליחה לסיים את הסיבוב הראשון בהצלחה רבה. אולם החשש הגדול הוא שהסיבוב השני טומן בחובו פוטנציאל לעימותים של ממש ואלימות בין המחנות היריבים: האיסלמיסטים מצד אחד ונאמני המשטר והחילונים מצד שני.

צריך לומר, תוצאות הסיבוב הראשון הן בגדר הפתעה יחסית. שני המנצחים לא הסתמנו בסקרים כפופולריים במיוחד, בעיקר מורסי, שנטען כי יסיים במקום השישי או השביעי. מבחינה זו, מדובר בהישג משמעותי ל"אחים המוסלמים". בניגוד לכל הערכות הפרשנים והציפיות מהם, ועל אף שמועמדם חיירת א-שאטר נפסל על ידי ועדת הבחירות והתנועה החליטה על השתתפות בבחירות לנשיאות רק לאחרונה - הצליחו "האחים" לסיים את הבחירות במקום הראשון.

כעת הם ינסו להרכיב קואליציה מרשימה ככל הניתן. כבר שלשום פנו "האחים המוסלמים" לחמדין סבאחי (שטוען כי התוצאות הרשמיות עוד יפתיעו רבים, וכי הוא זה שסיים במקום השני), והציעו לו לתמוך במורסי בתמורה למשרת סגן הנשיא - אך זה סירב. אתמול כבר הודיע מורסי כי ירכיב ממשלת אחדות נרחבת שתכלול את כל הקבוצות באוכלוסייה. בכל מקרה "האחים" צפויים לקבל את תמיכת הסלפים ומפלגות איסלמיות אחרות שרואות בשאפיק "אויב המהפכה".

ואילו שאפיק עצמו מתמודד עם גיבנת של ממש - 34 הימים שבהם כיהן כראש הממשלה האחרון בימי מובארק. הוא נחשב למועמד שזכה לתמיכת הממשלה הנוכחית והמועצה הצבאית העליונה, ולכן הצלחתו לעלות לסבב השני נתפסת בעיני רבים כחלק מה"מואמרה", המזימה של הצבא להמשיך ולשלוט במדינה באמצעות מועמד קש. האתגר שלו יהיה לשכנע את מצרים כי אינו חלק מהמשטר הישן, ולגרוף את קולות החילונים והקופטים.

בסופו של דבר תוצאות הבחירות מהוות אכזבה גדולה לרבים, בעיקר בקרב אלו שהובילו את המחאה בינואר ופברואר 2011. שאפיק ומורסי נחשבים לבחירה האחרונה של יוזמי המהפכה, הצעירים החילונים שמילאו את כיכר תחריר כבר ביום הראשון של ההפגנות. שאפיק נחשב ל"פלול", שריד של המשטר הישן. ואילו מורסי, איש "האחים המוסלמים", מייצג זרם שנתפס בעיני החילונים והלא-מוסלמים כקיצוני ומסוכן לעתידה של המדינה. בעיתונות הזרה צוטטו ביומיים האחרונים שוב ושוב הצהרותיהם של צעירים רבים שטענו כי "גנבו לנו את המהפכה". החלומות על "רפובליקה שנייה" נגוזו בעיני רבים מהם מיד עם היוודע דבר התוצאות, בעיקר מאחר שמדובר באותו עימות ישן נושן במצרים, בין המחנה הדתי לנאמניו של מובארק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ