לראשונה זה 25 שנה: ראש ממשלת הודו מבקר בבורמה

על רקע הרפורמות שביצעה החונטה בתמורה להשעיית הסנקציות המערביות, בא מנמוהן סינג לבורמה כדי לפתוח דף חדש ביחסים עם השכנה ממזרח

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

לראשונה זה 25 שנה הגיע היום (שני) ראש ממשלת הודו, מנמוהן סינג, לביקור רשמי במיאנמר (בורמה) ונועד עם ראש החונטה הצבאית במדינה. זאת על רקע ההתרככות שחלה בשנה האחרונה במדיניות החונטה והרפורמות הפוליטיות והאזרחיות שביצעה.

במהלך ביקורו צפוי סינג להיפגש גם עם מנהיגת האופוזיציה הבורמזית, אונג סן סו צ'י, שהיא בתה של שגרירת בורמה לשעבר בהודו, ולחתום על שורת הסכמים פיננסיים, מסחריים, תחבורתיים ותרבותיים בין שתי המדינות. במיאנמר מקווים כי ההסכים יובילו בתוך שנתיים להכפלת היקף הסחר בין המדינות.

הודו ובורמה חולקות גבול לאורך 1,600 קילומטרים, אולם היחסים ביניהן מתוחים מאז עליית החונטה לשלטון ב-1962. בשנות התשעים הידרדרו היחסים בין המדינות עוד יותר, לאחר שהודו הביעה את תמיכתה הרשמית במאבקה של סו צ'י לדמוקרטיה.

ילד בורמזי מחזיק בצלחת אורז במחנה פליטים בצפון המדינה, לפני שלושה חודשיםצילום: אי–פי

"באתי לכאן אחרי 25 שנים שבהן ראש ממשלה הודי לא ביקר במיאנמר. יש לנו קשרים דתיים, תרבותיים ואזרחיים הנמשכים מאות שנים. כעת אנו רוצים לחזק את קשרי המסחר וההשקעות, לפתח את אזורי הגבול ואת המשאבים האנושיים של שני העמים", אמר סינג.

ביקורו של ראש ממשלת הודו במיאנמר בא אחרי שנה של רפורמות מאסיוויות מצד החונטה, במהלכן היא נסוגה מהתלות הפוליטית והכלכלית שלה בסין ובתמורה זכתה בהשעיית הסנקציות מצד ארה"ב והאיחוד האירופי. ההתחממות ביחסים עם מיאנמר הובילה לשורת ביקורים של פקידים מערביים רמי דרג, ובהם שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון.

כחלק מהרפורמות, שהחלו לאחר הבחירות ההיסטוריות שהתקיימו במדינה, הובילה ממשלת מיאנמר לשיחות פיוס עם המיעוטים האתניים בבורמה, הפחיתה את הצנזורה על אמצעי התקשורת, התירה התאגדות מקצועית ואת הזכות להפגין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ