המורדים הסורים ל"הארץ": נשתלט על הנשק הכימי כדי שלא יגיע לארגוני טרור

באופוזיציה הכינו תוכניות מפורטות ליום שאחרי נפילת אסד. לדברי בכיר בתנועה: מחצית מהחיילים הסורים שנהרגו נורו ע"י נאמני המשטר

אנשיל פפר
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אי-פי

האופוזיציה הסורית הכינה תוכניות להשתלט על מצבורי הנשק הכימי של המשטר הסורי בשעות הראשונות לאחר שנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, יאבד את כסאו. בכיר באופוזיציה אמר ל"הארץ" שאבטחת הנשק הכימי של ארצו היא בראש סדר העדיפויות של הלוחמים במשטר.

המנהיג, קצין בכיר לשעבר בצבא סוריה, שוחח עם "הארץ" בתנאי ששמו לא יוזכר. "אין לי בעיה באופן אישי לשוחח עם ישראלים", אמר, "אבל המדינות שלנו נמצאות עדיין באופן רשמי במצב של מלחמה, ויותר מדי אנשים ינסו להשתמש בראיון עם עיתון ישראלי כדי להזיק לאופוזיציה". הקצין, שלחם בעבר נגד ישראל, נמצא עדיין בקשר הדוק עם קצינים סורים בכירים, שרבים מהם ערקו לצבא סוריה החופשית.

לדברי הקצין, "נוסף ללחימה הנוכחית, קבוצה שלנו מכינה תוכנית לקראת התוהו ובוהו שייווצר ביום שבו המשטר יופל. יש לנו ועדות העוסקות בכינון חוקה חדשה ובחירות, השלטת חוק וסדר והחזרת הביטחון".

עיר הטילים והנשק הכימי באל-ספיר שליד חאלבצילום: DigitalGlobe. GlobalSecurity

ועדת הביטחון חילקה את התקופה שלאחר נפילת אסד לארבעה חלקים. "בכל תקופה יש דברים שצריכים לעשות", מסביר הקצין. "התקופה הראשונה תהיה היום הראשון, השעות הראשונות, ובראש סדר העדיפויות השתלטות מהירה על מאגר הנשק הכימי כדי שלא ייפול לידי ארגוני טרור".

הנשק הכימי הסורי נשלט על ידי אגף המודיעין של חיל האוויר, אבל הגנרל שאחראי עליו הוא עבדול-פתח קודסיא, שעד 2009 פיקד על מודיעין חיל האוויר וכעת מכהן כמפקד העליון של המודיעין הצבאי (מוחבארת). "אנחנו יודעים היכן בסיסי הנשק הכימי", אומר הקצין, "איני יכול להבטיח שאיש לא יצליח להעביר חלק מהנשק, אבל זה לא כל כך פשוט להזיז נשק כימי ממקום למקום".

"מרבית היחידות הנאמנות לאסד נשלטות על ידי קצינים עלאווים", אומר הקצין, "אבל יש קצינים ואפילו גנרלים סונים. הם חייבים לעבוד פי שנים קשה יותר כדי להוכיח נאמנות עיוורת. לדוגמה, מפקד הגדוד שהוביל את המתקפה האיומה על שכונת בבא עמר בחומס הוא קולונל סוני. אסד אפילו אישר לקצינים זוטרים לירות ולהרוג קצינים בכירים הנחשדים בכוונות עריקה. מתוך כ-6,000 חיילים וקצינים שנהרגו מאז תחילת ההפיכה, לפחות מחצית נורו על ידי נאמנים למשטר".

בנוסף לכוחות שעדיין נאמנים למשטר, אסד זוכה גם לתמיכה גוברת מאיראן, מחיזבאללה ומלוחמים עיראקים הנאמנים למנהיג השיעי מוקתדא א-סדר. "כוח קודס האיראני שיגר סיוע טכנולוגי, ובין השאר מזל"טים המספקים לכוחות אסד מודיעין", אומר הקצין. "האיראנים גם פתחו חשבון מזומנים כדי לסייע לו ברכישת נשק מרוסיה. בעבר, מכרה ברית המועצות לסוריה נשק באשראי לטווח ארוך, אך כעת הם דורשים תשלום מראש על כל עסקות הנשק, והכסף מגיע מטהראן. איראן יודעת שאם אסד ייפול, כל מבנה השליטה שלהם עד לחיזבאללה בלבנון יתמוטט. אולם יש גבול עד כמה איראן תסייע לסוריה: היא אינה צפויה לשגר יחידות צבא להציל את אסד, כיוון שהיא יודעת שישראל לא תוכל לשבת בחיבוק ידיים ותיאלץ לתקוף".

הפגנה נגד אסד בדרעא, אתמול. באופוזיציה מעריכים כי כוחותיו של אסד אינם שולטים כיום ב-35% משטח המדינה לפחותצילום: אי-אף-פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ