הבריטים רוצים לשמור על הכתר

למרות יחס מועדף, זכויות יתר העוברות בירושה ואמונות טפלות, רק אחד מכל עשרה מצביעים תומך במעבר לראש מדינה נבחר, אפילו בתום תקופת אליזבת

טום קלארק, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טום קלארק, גרדיאן

בבריטניה של ימינו, הדרך הבטוחה ביותר לאבד פופולריות היא לחזר אחריה דרך הקלפי. סקר שערך הגרדיאן השבוע מגלה כי המצביעים סבורים ששלושת מנהיגי המפלגות הגדולות אינם עושים עבודה טובה. מה היו נותנים השלושה כדי להתחלף ולו לרגע אחד עם המלכה, שגם חוגגת בימים אלה 60 שנים לעלייתה לכס המלוכה וגם נהנית מפופולריות שוברת שיאים.

איזו אירוניה עוקצנית. דווקא אחרי שישה עשורים כמלכה, אליזבת היא הדמות הציבורית היחידה שאהדת הציבור הבריטי כלפיה רק גוברת. זאת אף על פי שהיא מעולם לא טרחה להתחנף אליו. היחס המכובד למלכה הקשישה הוא עניין מובן לגמרי, ואפילו נכון. ואולם, הממצא המטריד באמת בקרב תומכי הרפובליקה, ששורותיהם הולכות ומידלדלות ושהגרדיאן גאה להימנות עמם, הוא שרק אחד מכל עשרה מצביעים תומך במעבר לראש מדינה נבחר, אפילו בתום תקופת אליזבת.

הכתר, שמא שכחנו, פירושו יחס מועדף, זכויות יתר העוברות בירושה ואמונות טפלות. הוא מכסה בגלימת מלכות על הכוח העצום, שהחוקה הבלתי גמורה של בריטניה מרכזת בידי הרשות המבצעת. תיקון שנעשה בכללי המלוכה ב-1701, המאפשר למלכים העתידיים לשאת בני זוג קתולים ובה בעת לעמוד בראש הכנסיה האנגליקנית, רק מדגיש עד כמה מוסד המלוכה במהותו עוין את האידאל של מתן הזדמנות שווה. עם זאת, ההזדמנות להקים רפובליקה מבליחה כאשר עולה שאלת הירושה. המצביעים אומרים שתיאורטית הם רוצים שהמלוכה תעבור בירושה, אבל הם נתרעים ממה שזה אומר הלכה למעשה: להניח את הכתר על פדחתו של הנסיך צ'רלס. לא שהם מתכוונים לעשות לו את מה שנעשה למלך צ'רלס הראשון, מרבית המצביעים אינם רוצים שייוותר על ראשו, אלא רק על כסו ורק למען בנו. זה רחוק מלהישמע מהפכני, אלא אם חושבים שדילוג על פני דור אחד על סמך הטענה כי ויליאם הצעיר יעשה את הדברים טוב יותר, מביא, בעצם, את סוגיית ההתאמה לתפקיד אל תהליך הבחירה. וברגע שעושים זאת, מן הסתם מרעידים את אמות הסיפים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ