יומיים לאחר הטבח שערכו כוחותיו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בתושבי העיירה חולה, ספירת הגוויות נמשכת. לפי דיווחי סוכנויות הידיעות, אתמול נהרגו ברחבי סוריה כ-36 בני אדם, רובם אנשי כוחות הביטחון דווקא, שהותקפו בידי אנשי האופוזיציה.

הקרבות התרחשו ביום שבו הגיע שליח האו"ם לסוריה, המזכ"ל לשעבר קופי אנאן, מיוזמי הסכם הפסקת האש שאינו נשמר. אנאן הביע זעזוע מהטבח שבוצע בסוף השבוע בחולה, שבו נהרגו לפחות 108 בני אדם, בהם 32 ילדים, וקרא בכלי התקשורת ל"כל מי שנושא נשק ברחבי סוריה, להניח את נשקו". מבין 36 ההרוגים אתמול, לפחות 21 הם חיילים שנהרגו בין היתר באזור דמשק. כך טען ארגון זכויות אדם המזוהה עם האופוזיציה ומקום מושבו בלונדון.

מועצת הביטחון של האו"ם גינתה אתמול בלילה את סוריה בעקבות הטבח בחולה. למרות הכחשותיה של דמשק, הודיעה מועצת הביטחון כי הטבח אומת על ידי משקיפי האו"ם המוצבים במדינה וקראה לדמשק להסיג את כליה הכבדים משכונות מגורים. מוסקווה נחלצה גם אתמול לעזרת אסד - שר החוץ הרוסי, סרגי לברוב, אמר כי "שני הצדדים אשמים בהרג האזרחים בעיר חולה".

קוברים את גופות ההרוגים בטבח בחולה, אתמולצילום: אי-אף-פי

בהתבטאות חריגה אמר אתמול יו"ר המטות המשולבים בארצות הברית, הגנרל מרטין דמפסי בראיון לערוץ פוקס ניוז כי המשך פשעי המלחמה בסוריה עלול להוביל להתערבות צבאית. לדבריו, "תמיד קיימת אפשרות צבאית". הוא הסביר כי אמנם ראשי צבא ארה"ב זהירים מאוד באשר לשימוש בכוח, אולם המצב בסוריה עלול לדרוש זאת. גורמים באופוזיציה הסורית אמרו ל"הארץ" כי להערכתם, כוחות הנשיא אסד אינם שולטים כיום לפחות בכ-35% משטח המדינה. לאזורים אלה, טענו, השלטון יכול לשגר טנקים כשהוא רוצה בכך, אולם טנק בודד שיישאר בשטח יותקף מיד.

האם די יהיה במראה גופות הילדים הטבוחים מחולה כדי להעיר את הקהילה הבינלאומית ולהעלות את רמת מעורבותה במתרחש בסוריה באופן שיוביל לבסוף להדחת הנשיא? למרות גל הגינויים החריפים של סוף השבוע, נראה שהתשובה עדיין שלילית. חרף מספר ההרוגים, לא נוצרה עדיין המסה הקריטית של אירועים שתאפשר את הסתלקות אסד מהמדינה והשלטון.

לדברי מומחים סורים, כאלף מתוך אלף ומאתיים הקצינים הבכירים בצבא סוריה הם בני העדה העלאווית. על אף שבעקבות המהומות הצבא איבד חלק מכוחו במדינה לטובת זרועות המודיעין, תמיכת הצבא בנשיא עדיין נראית איתנה למדי. אם ימשיכו ויתגברו חוסר האמון והבלבול בשורות הצבא, שכבר ספג אלפי הרוגים משלו בקרבות, ייתכן שיהיה בכך כדי לערער את מצבו של אסד. אם האופוזיציה עדיין מטפחת תקוות להתערבות חיצונית, נראה שאלה עוד לא קרובות להתגשם. קשה לראות כעת כיצד המערב, אחרי עיראק, אחרי אפגניסטאן, יהיה מוכן לסכן את חייליו במלחמה קרקעית נוספת. ואילו קמפיין אווירי, שהספיק להדחת משטרו של מועמר קדאפי בלוב, יתקשה להשיג תוצאות דומות לאלה שהושגו בלוב - מה גם שרוסיה וסין חשות מרומות, משום שהמתקפה האווירית שם היתה רחבה בהרבה מזו שסברו שהסכימו לה תחילה.

הפתרון, לכן, צפוי לבוא לבסוף ברוח מה ששורטט בימים האחרונים בעיתון "ניו יורק טיימס". הסכמה אמריקאית-רוסית על העתקת מה שכבר זכה לכינוי "המודל התימני" - הרחקה מוסכמת של הנשיא מהמדינה, תמורת הבטחת שלומו והעברה מסודרת של השלטון, כפי שקרה עם נשיא תימן עבדאללה סלאח לפני כמה חודשים. גיבוש החבילה עדיין לא נראה באופק, אך ייתכן שהאצת מעשי הטבח תזרז גם את השגת ההסדר, בהתערבות בינלאומית.

כמו הקהילה הבינלאומית, ישראל החריפה את תגובותיה הפומביות למעשי אסד בימים האחרונים. בישראל גם מתחדדת ההבנה שדינו של אסד ללכת - ושבשלב זה כבר אין מקום להפרדה בין האינטרס הישראלי לבין המיאוס הכללי ממעשיו של הרודן הסורי. מנגד, אין גם אשליות באשר לעתיד שצופן בחובו המשטר הבא. ישראל תציין לפניה בסיפוק את הפגיעה באינטרסים של טהראן (שמודה כעת לראשונה בסיוע לסורים בדיכוי המהומות) אם יופל המשטר, אך היא מודעת גם למה שעלול לבוא בעקבות זאת: שבדיוק כמו בפרשה העיראקית, הפלת הרודן לא תוביל בהכרח לסוף האלימות, אלא לחילופי תפקידים בין רוצח לקורבן. ייתכן כי מה שמעוללים כעת שליחי הנשיא העלאווי לילדים סונים, יעשו בעתיד נוקמים סונים לבני העדה העלאווית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ