טוני בלייר מעיד: למנהיגים אין ברירה אלא לחזר אחרי אילי תקשורת

בעדות ראש ממשלת בריטניה לשעבר בוועדת לוויסון, התפרץ לעברו אחד הנוכחים בקהל וכינה אותו "פושע מלחמה"

רויטרס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס וגרדיאן

למנהיגי בריטניה אין ברירה אלא לחזר אחר טייקוני תקשורת רבי עוצמה כמו רופרט מרדוק. אם לא יעשו זאת, הם יסתכנו במתקפות שלוחות רסן של התקשורת שעלולות לשתק אותם ולפגוע ביכולתם למלא את תפקידיהם, כך אמר אתמול ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, בהופעתו בפני ועדת לוויסון, הבוחנת את האתיקה העיתונאית בבריטניה ואת הקשרים בין המדיה לשלטון במדינה. בלייר הוא המדינאי הבכיר ביותר שזומן להופיע עד כה בפני הוועדה.

עדותו של בלייר הופסקה לזמן מה לאחר שאחד הנוכחים בקהל התפרץ לעברו וכינה אותו פושע מלחמה, בגלל תמיכתו במלחמה בעיראק. לאחר מכן, המשיך בלייר בדבריו, וניסה להצדיק ולהסביר את טיב יחסיו הקרובים עם מרדוק.

בלייר הציג את עצמו כמדינאי שנאלץ לבחור באחת משתי דרכים: להיקרע לגזרים על ידי "חיות הטרף" בתקשורת, או ליישם את המדיניות שלו. "מי שמסתבך עם אחד מתאגידי התקשורת הגדולים צריך להישמר לנפשו, משום שאין להם רחמים, והם לא ירפו ממך לעולם", אמר בלייר לחברי הוועדה.

טוני בלייר בזמן עדותו, אתמולצילום: רויטרס

לדברי בלייר, שכיהן כראש הממשלה בשנים 1997-2007, "נוצר מצב שבו ראשי התקשורת צברו כוח מוגזם, שלא היה לרוחי. קיבלתי החלטה אסטרטגית להתנהל כמיטב יכולתי במסגרת הקיימת ולא לגלוש לעימותים, אבל אין להקל ראש בכוח העצום שיש לתקשורת". לדבריו, "מי שמסתכסך עם הדיילי מייל למשל, יהיה נתון למתקפה מתמשכת בקנה מידה עצום".

הגנה על מרדוק

אף על פי שבלייר הביע דאגה מהיחסים הלא-בריאים שנרקמו בין התקשורת לדרג המדיני, הוא לא חדל להגן על יחסיו הקרובים עם רופרט מרדוק. לטענתו, היחסים בין השניים היו לא יותר מ"יחסי עבודה" כל עוד הוא כיהן כראש ממשלה. לדבריו, הוא לא פעל לשנות את מדיניותו כדי לרצות את העיתונים שבבעלות מרדוק.

"היו ביקורת על כך שאני סנדק של בתו של מרדוק, אבל לא הייתי הופך לסנדק על בסיס טיב היחסים בינינו בשעה שכיהנתי כראש ממשלה", אמר בלייר. "רק לאחר שעזבתי את תפקידי, למדתי להכיר את מרדוק ומשפחתו והיחסים בינינו השתפרו", אמר. הוא אף אישר כי שלח הודעת טקסט לרבקה ברוקס לאחר התפטרותה מתפקיד העורכת הבכירה של ניוז אינטרנשיונל, חטיבת העיתונות של ניוז קורפ שבבעלות מרדוק. "איני נוהג לנטוש חברים בעת צרה", אמר בלייר. "אני לא מכיר את כל העובדות, אבל ראיתי הרבה אנשים שנמצאים במצבים שכאלה. לאחרונה הואשמה ברוקס בשיבוש הליכי חקירה.

בלייר זכה בבחירות במידה רבה בזכות תמיכתו של עיתון "סאן", השייך למרדוק, אולם עם השנים הלכה וגברה הביקורת הציבורית נגדו, במיוחד כאשר בלייר ונשיא ארה"ב דאז, ג'ורג' בוש הבן החליטו לצאת למלחמה בעיראק, בניגוד לדעת הקהל הבריטי.

ועדת לוויסון הוקמה בשנה שעברה עלי ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון במטרה לבדוק את התרבות והאתיקה העיתונאית המאפיינות את כלי התקשורת בבריטניה. הוועדה בוחנת את פרשת האזנות הסתר שבוצעו בצהובון הבריטי ניוז אוף דה וורלד, שבה בין היתר נחשף כי חוקר פרטי שעבד בעיתון פרץ לתא קולי של נערה שנרצחה. אף על פי שהעיתון נסגר, הפרשה רק הלכה והסתעפה וגרמה לאי נוחות רבה לממשל קמרון, שכמה מיועציו ומקורביו נמנו עם בכירי חטיבת העיתונות של ניוז קורפ בבריטניה, שבבעלות מרדוק.

עד כה התמקדה החקירה בהתנהלות המדיה ובקשרים בין ניוז קורפ לשרים ופקידי ממשל המכהנים כיום. ניוז קורפ של רופרט מרדוק מחזיקה בכמה מהעיתונים הנקראים ביותר בבריטניה, בהם "טיימס", "סאנדיי טיימס" והצהובון "סאן". פרשת האזנות הסתר פרצה על רקע ניסיונה של ניוז קורפ להשתלט כליל על חברת הטלוויזיה בריטיש סקיי, שעורר התנגדות חריפה בקרב יריביה בענף התקשורת הבריטי. הצעת רכש זו נפסלה בסופו של דבר על ידי הממשל בעקבות הפרשה.

מאבטחים משתלטים על אדם שהתפרץ לעבר בלייר (ראשון משמאל) במהלך העדותצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ