אי-פי ורויטרס

שני בני אדם העלו את עצמם באש שלשום במרכז להסה, עיר הבירה של חבל טיבט, כך דיווחה סוכנות הידיעות הממשלתית הסינית. לפי הדיווחים, אדם אחד נספה והשני נכווה קשות.

הצתות אלה הן האחרונות בשורה של הצתות עצמיות שמאפיינות את מחאת הטיבטים, בהם כמה נזירים, נגד השלטונות בסין. עם זאת, התקרית האחרונה היא הראשונה שמתרחשת בבירה להסה.

שני הגברים הציתו עצמם ברחוב סואן בלב העיר, שבו מצטופף בדרך כלל קהל גדול של תיירים ועולי רגל. "מדובר בהמשך של סדרת הצתות עצמיות, שהחלה באזורים טיבטיים אחרים, ומטרתן לקדם את הפרדת טיבט מסין", כך אמר שלשום האו פנג, מראשי המפלגה הקומוניסטית באזור טיבט.

סין מגדירה את המציתים טרוריסטים ופושעים, ומאשימה טיבטים גולים ובראשם המנהיג הרוחני הגולה, הדלאי לאמה, בהתססה והמרדה. תחנת השידור, "רדיו אסיה החופשית", דיווחה כי להסה "מוצפת כוחות משטרה ומיליציות ושורר מתח רב בעיר".

נזיר טיבטי שהצית עצמו, בחודש שעברצילום: אי–פי

לפי ארגוני זכויות אדם, יותר מ-34 טיבטים הציתו את עצמם מאז חודש מארס 2011 במחאה נגד שלטונה של סין בטיבט, שנמשך זה שישה עשורים. יותר מ-24 מהם מתו בעקבות ההצתה.

עד כה, רוב ההצתות העצמיות של מתנגדי השלטון התרחשו מחוץ לטיבט ובירתה, בעיקר בגלל הנוכחות של כוחות משטרה רבים שהוצבו במקום לאחר מהומות אלימות נגד הממשלה הסינית שאירעו בלהסה בשנת 2008. המקרה האחרון נחשב לשני בלבד שמתרחש בתחומי טיבט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ