איים בזבל |

תושבי הונג קונג לא רוצים קרקע מפסולת

כדי להתגבר על מצוקת המקום, מתכננת הממשלה ליצור איים צפים מפסולת בניין. מומחים רבים מתנגדים לתוכנית וטוענים שהיא תיצור נזק סביבתי עצום

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

גבעות ירוקות נראות באופק שמעבר לבית האבן של רוי ברטו, ברמן מהונג קונג, ורכבות בדרכן לסין חומקות מתחת לגבעה שבאזור המיועד לשימור, היכן שבית משפחתו של ברטו עמד במשך דורות. נמל טולו רוחש מבקרים, ומאחוריו, דרך צרה ומוזנחת מתפתלת במעלה הכפר שה לו טונג דרך עצים צפופים, שרכים ואוויר צלול.

אבל אם תצלח דרכם של אדריכלי הונג קונג, טונות של פסולת בניין יושלכו באזור נמל טולו, כשהן מעוותות את צורתו של קו החוף, מזהמות איים לא מיושבים והורסות משאב נופש נדיר. מדובר בחלק מתוכנית רחבה יותר המתעתדת ליצור קרקע בהיקף של 15,000 דונמים, על מנת לספק את צורכי המגורים והמחייה של מיליוני בני אדם.

המתכננים מתכוונים ליצור 25 איים ושלוחות בקו המים בהיקף של אלפי דונמים. כדי לחבר בין האיים יושלך בטון למים בהם נצפים דולפינים וצבי ים, וחופי החול הטבעי ייהרסו.

נמל טולו בהונג קונג. אם התוכנית תצא לפועל יושלכו בו טונות רבות של פסולת בניין שתייצר קרקע באחד המקומות הצפופים בעולםצילום: רקס

אלפים כבר חתמו על עצומות נגד התוכנית. מומחי סביבה, מומחי אוכלוסייה, מומחי תכנון עירוני וקיימות אומרים שבמקום לייצר סגנונות חיים חדשים לדיירים, התוכניות פשוט יחסכו לממשלה את עלות משלוח הפסולת לסין, וייצרו רווחים עצומים ממכירות הקרקע.

"הם מנסים להרוג שתי ציפורים במכה רווחית אחת", אומר ברטו. הקרן העולמית לשימור חיות הבר (WWF) טוענת שהעלות הסביבתית של תוכניות הפיתוח גבוהה מדי. בין האתרים שנבחרו להשבחה נמצא גם אי המשמש בית לצפרדע עצים מקומית, אי בו חיות לטאות מזן מיוחד, ובמים שסביב אי אחר חיים יותר מ-30 סוגי אלמוגים.

אבל התוכנית תיצור קרקע באחד המקומות המאוכלסים ביותר בעולם. מחלקת ההנדסה והפיתוח הממשלתית, פרסמה חוברת שמציגה 25 אתרים בהם ניתן ליצור קרקע מחוץ לנמל המרכזי של הונג קונג, שמוגן בחוק מפני פיתוח. המטרה היא לקבל את דעת הציבור באמצעות סמינרים ותערוכות בנושא ובסוף לצמצם את רשימת האתרים לעשרה בלבד.

אך המומחים מבקרים את הנחותיהם של אנשי מחלקת ההנדסה ואת התהליך כולו. כך למשל מאתגר אחד המומחים את ההנחה שאוכלוסייתה של הונג קונג, שמונה כיום 6.9 מיליון איש תגדל ל-8.9 מיליון עד 2039. "אני לא מאמין לזה", אמר פרופ' פול ייפ, מומחה דמוגרפיה בכיר בהונג קונג. כחיזוק לדבריו הוא מציין כי אחוז הפריון של הונג קונג, 1.04%, הוא בין הנמוכים בעולם, והאוכלוסייה שלה מזדקנת במהרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ