חשש גובר בפולין מאנטישמיות ומגזענות לקראת אליפות אירופה בכדורגל

הרשויות יציבו כ-10,000 שוטרים, מחשש להתפרעויות של קיצונים. קפטן נבחרת אנגליה לשעבר קרא לאוהדים לא לנסוע למשחקים: "זו מדינה גזענית"

רומן פריסטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר

ערב אליפות אירופה בכדורגל, שתתקיים בחודש הבא בפולין, גובר הדיון הציבורי במדינה על תופעות גזעניות ואנטישמיות, מחשש להתפרעויות של קיצונים בזמן המשחקים. שלטונות הביטחון ברחבי המדינה הועמדו במצב היכון ורק בוורשה יוצבו בתקופת המשחקים, החל מ-9 ביוני, כ-10,000 שוטרים שאמורים לשמור על התנהגות הולמת של הקהל וכן של אוהדי קבוצות זרות שאמורים להגיע במאות אלפים מרחבי העולם.

כמו כן, העיתונות הפולנית מקדישה בימים אלה מקום רב לגינוי כל תופעה של עוינות כלפי מיעוטים, בהם יהודים, ורבים המאמרים המנתחים את הנושא מכל זווית אפשרית. השבועון הנפוץ "ניוזוויק-פולין" אף מקדיש לנושא את כל גיליונו האחרון. בשער מופיעות הדמויות של ישו ומריה הקדושה כשעל בגדיהם ציור של מגן דוד ומתחת הכיתוב: "יהודים! איך פולין בת זמננו מסתדרת עם חרפת האנטישמיות". בין המאמרים ניתן למצוא את "יהודי, אויב נצחי של הפולני" שלו כתובת משנה: "האנטישמיות הפולנית אינה זקוקה ליהודים. השנאה ניזונה מעצם השנאה".

הדיון הציבורי בפולין מתקיים שעה שקפטן לשעבר של נבחרת הכדורגל של אנגליה קרא לאוהדים הבריטים להתרחק ממשחקי האליפות שייערכו בפולין ובאוקראינה. בראיון שהעניק לבי-בי-סי, אמר סול קמפבל שאלה הן מדינות גזעניות והזהיר את האוהדים מכך שהם עלולים לחזור משם בארון קבורה. "איגוד התאחדויות הכדורגל האירופיות (אופ"א) היה צריך לדרוש ממדינות אלה לטפל בבעיותיהן לפני שתקבלנה את הזכות לארח את התחרות היוקרתית הזו", אמר קמפבל בראיון. דבריו עוררו בפולין תגובות זעם, אך קברניטי המדינה מודעים לעובדה שההתמודדות במגרש משחררת לעתים רגשות של שנאת זרים ואנטישמיות, ושהדרך מאלימות מילולית לגופנית היא קצרה ביותר.

ניוזוויק הפולני שהוקדש לאנטישמיות

החוקרת במכון ההיסטורי היהודי בוורשה, אלינה צלה, גורסת שהאנטישמיות מושרשת בהוויה של חלק מהחברה הפולנית. היא עוררה סערה כשהוציאה את ספרה האחרון "יהודי אויב נצחי", שבו היא טוענת שהאנטישמיות בפולין עדיין רחוקה מלהימחק מתודעת הציבור. לפי השיח הציבורי והגינויים החוזרים נגד גזענות, ניתן להתרשם כי החשש מפני מהומות בעלות צביון גזעני בעת אליפות הכדורגל מגייס את אמצעי התקשורת למאבק חסר פשרות נגד תופעות שעלולות להכפיש את שמה של פולין בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ