ארדואן השווה בין הפלות להפצצה טורקית שבוצעה בשוגג

ארגוני זכויות אדם הגיבו בזעם לאמירותיו של ראש ממשלת טורקיה שיש להגביל הפלות וניתוחים קיסריים "כי הם חלק מתוכנית להקטין את העם הטורקי"

סבנם ארסו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סבנם ארסו, ניו יורק טיימס

הפלות הן רצח ותוכנית ערמומית להקטין את העם הטורקי, הכריז אתמול (שלישי) ראש ממשלת טורקיה, , שקרא לחוקק חוקים שיגבילו את הנגישות לבצע הפלות. בהתאם לחוק שנחקק ב-1983, מותר לנשים בטורקיה לבצע הפלה עד 10 שבועות אחרי ההתעברות, ואילו הפלות חירום, מסיבות רפואיות, מותר לבצע גם לאחר מכן. ארדואן הציע בדבריו להוציא אל מחוץ לחוק את כל ההפלות שאינן נחוצות מסיבות רפואיות, ולהגביל את ההפלות הנחוצות מסיבות רפואיות לשמונה שבועות בלבד לאחר ההתעברות, מסרה רשת הטלוויזיה הטורקית NTV.

"אין הבדל בהריגת העובר בהיותו ברחם אמו או הריגת אדם לאחר לידתו", אמר ארדואן, וחזר בכך על דברים שאמר ביום שישי, בפתיחת בית חולים באיסטנבול ובשבת בפני קבוצת פוליטיקאיות באנקרה.

ארדואן קרא גם להגביל את הלידות בניתוחים קיסריים, בטענה שניתוחים כאלה הם "לא יותר מתהליך שמטרתו להגביל את אוכלוסיית המדינה" זאת משום שלדבריו, נשים שיולדות בצורה כזו אינן יכולות ללדת יותר מפעם אחת.

צילום: אי-אף-פי

דבריו, שהעלו מחדש את החששות על אודות כוונותיה של הממשלה האיסלאמיסטית, עוררו תגובות מצד ארגוני זכויות אדם שונים, כולל "מפלגת היוזמה הנשית", שערכה הפגנה באיסטנבול ביום שני.

בנאל יזגאן, יו"ר המפלגה, אמרה כי "האשה בלבד היא זו שתחליט כיצד ללדת, או אם היא בכלל רוצה ללדת, ולא ראש הממשלה". רופאים מומחים בטורקיה מודים כי שיעור הניתוחים הקיסריים במדינה זו הוא אכן גבוה, אך הם מדגישים כי חינוך וטיפול בריאותיים טובים יותר יקטינו את המספרים האלה. לעומת זאת הם מזהירים כי הגבלת ההפלות עלולה לגרום למותן של נשים רבות יותר.

בדברים שאמר בשבת ארדואן גם השווה את ההפלות להפצצה שבוצעה בטעות בדצמבר, וגרמה למותם של 34 אזרחים באולודרה, כפר בדרום-מזרח טורקיה, אזור שבו הצבא הטורקי נלחם במורדים הכורדים. מפלגות אופוזיציה גינו את דבריו, והודיעו שהם נאמרו במאמץ להסיח את דעת הקהל מהחקירה על ההפצצה, שעוררה כעס בכל רחבי המדינה.

ארדואן, שהביע בעבר את רצונו שלכל זוג נשוי בטורקיה יהיו לפחות שלושה ילדים, דחה את הביקורות על עמדתו. הוא אמר ביום שישי כי "להפלות אין מקום בערכים שלנו", וציין בשבת כי "מטרתנו היחידה היא לרומם את המדינה הזו לרמת התרבויות המפותחות, ולשם כך נחוצה לנו אוכלוסיה צעירה ודינמית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ