דונלד דאק הגרמני משבח את עבודת הכבאים: "שואה!"

לאחר שמחק באופן ידני את המלה "שואה" מכל חוברות הקומיקס של וולט דיסני החדשות, טוען המו"ל הגרמני שמדובר בטעות הדפסה

עופר אדרת
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
ברלין

טעות תמימה? פליטת מקלדת? או חוסר רגישות טיפשי? המו"ל הגרמני של חוברות הקומיקס של וולט דיסני נאלץ למחוק באופן ידני את המילה "שואה" מפיו של דונלד דאק במהדורה האחרונה בסדרת הקומיקס, אשר יצאה לאור בגרמניה בתחילת החודש.

בפרק שנקרא "איפה העשן”, נראה הברווז המפורסם בעולם כשהוא מברך את הכבאים על הצלחתם בכיבוי שריפה גדולה. אלא שבמקום לומר להם: “כל הכבוד", הוא משתמש במילה "שואה" כדי לשבח אותם. “אות-כבוד לכבאים האמיצים והדרוכים שלנו! שואה", הוא אומר להם.

איך התרחשה הטעות המביכה? המו"ל הגרמני, אגמונט אהפה (Egmont Ehapa), אמר לאתר האינטרנט של המגזין "דר שפיגל", כי מדובר בטעות שאירעה במהלך ההדפסה ולא בטעות בתרגום. איך זה קרה? לדבריו, הקומיקס תורגם מהמהדורה האנגלית של 1972, אשר בה אכן נעשה שימוש במילה "שואה", כמילה נרדפת ל"תופת" של האש. בגרסה הזו, דונלד דאק מברך את הכבאים על הצלחתם לאתר את "השואה העצומה", במשמעות של "האש הגדולה".

אלא שכשהמהדורה הגרמנית של הקומיקס ירדה לדפוס, מישהו שכח להסיר את המילה הזו, שנותרה כשריד יחיד למהדורה האנגלית. הפצת החוברת, שתוכננה לצאת לאור בתחילת החודש, נעצרה, והמילה "שואה" נמחקה ידנית בטוש שחור. אלא שכמה חוברות כבר נמכרו עם המילה "שואה". השבוע תתחיל להימכר בחנויות הגרסה המצונזרת.

אין זו הפעם הראשונה שהמו"ל הזה מסתבך בטעויות מהסוג הזה. לפני שבע שנים הוא הוציא לאור חוברות שניסו "להנגיש" את השואה לדור הצעיר, ועוררו מחלוקת. בחוברת אחרת, אף היא מתורגמת, נראים עותקים של ספרו של היטלר, “מיין קמפף", בפח האשפה בעיר "אנטנהאוזן" – הגרסה הגרמנית של העיר הפיקטיבית "דאקבורג", מקום מגוריו של דונלד דאק. לטענת המו"ל, הוא הפחית את מספר הפעמים בהן מופיע הספר של היטלר בקומיקס.

ומה באשר לדונלד דאק? הוא ודאי מרגיש מבולבל, שכן במהלך מלחמת העולם השנייה גייסו אותו האמריקאים דווקא לתעמולה אנטי-נאצית, יחד עם מיקי מאוס ובמבי. ב-1984 הוא אף קיבל דרגה של סמל מהצבא האמריקאי, הוקרה על שירותו במלחמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ