סופית: אסאנג' יוסגר לשוודיה לעמוד לדין על אונס

לאחר שנתיים של דיונים משפטיים, החליט בית המשפט העליון בבריטניה לדחות את ערעורו של מייסד ויקיליקס נגד הסגרתו. אסאנג': רדיפה פוליטית

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

בית המשפט העליון בבריטניה דחה הבוקר (רביעי) את ערעורו של מייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג' נגד הסגרתו לשוודיה, שם הוא מואשם בשורת עבירות מין. אסאנג' ערער על החלטת בית המשפט ב-2010 להסגירו, בטענה שהוא לא יזכה למשפט הוגן בשוודיה.

אסאנג' הכחיש את האשמות והתעקש כי מה שעומד מאחוריהן הם גורמים פוליטיים שמונעים כתוצאה מפעילות אתר ויקיליקס וההדלפות. אסאנג' הסגיר עצמו לרשויות בריטניה ב-2010, לאחר שהוצא נגדו צו מעצר של האינטרפול, ושוחרר במהלך ההליך בערבות. עורך דינו השוודי של אסאנג', טען כי הנשים המאשימות את מייסד ויקיליקס באונס משקרות והן בעלות "אג'נדה נסתרת".

מבין שבעה שופטי בית המשפט, חמשיה הצביעו בעד הסגרתו ושניים התנגדו. זאת לאחר ששני בתי משפט נוספים פסלו את ערעורו. עשרות תומכים הפגינו מחוץ לבית המשפט בלונדון, ומחו נגד הסגרתו של אס'נאג. "האמת היא הקורבן הראשון של המלחמה", קראו המפגינים.

אסאנג' יוצא מבית המשפט בלונדוןצילום: אי–פי

אסאנג' יכול לערער על החלטת העליון בבריטניה לבית המשפט האירופי לזכויות אדם, אך לפי פרשנים בבריטניה, רוב הסיכויים שגם שם יוחלט להסגירו לשוודיה.

לפי הדו"ח המשטרתי שהוגש נגדו בשוודיה, באוגוסט 2010 אסאנג' האוסטרלי הכריח שתי נשים שוודיות לקיים עימו יחסי מין לא בטוחים. לפי אסאג', יחסי המין היו בהסכמה, ואילו מתיאורי שתי הנשים, שהם הבסיס לבקשת ההסגרה שהגישה נגדו שוודיה, עולה שיחסיהן עמו החלו בהסכמה, אולם הפכו ליחסים בכפייה, כשאסאנג' התעקש לקיים עמן יחסי מין לא בטוחים למות דרישתן שישתמש בקונדום.

מהדו"ח עולה שהנשים פנו למשטרה רק לאחר ששוחחו זו עם זו וגילו ששתיהן ניהלו מערכת יחסים מינית עם אסאנג' ושתיהן חוו התנסות דומה איתו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ