טעות בעריכה או תעמולה |

הבי-בי-סי פרסם תמונה מעיראק על הטבח בסוריה

בתמונה שצולמה ב-2003 רואים צרורות של גופות עטופות בד מסודרות בקפידה באולם גדול. הצלם האשים את הבי-בי-סי בתעמולה אנטי-סורית

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליטל לוין

לבי-בי-סי יש מדור שתפקידו לאמת צילומים שזורמים לחדר החדשות של הרשת בלונדון הישר מהסמארטפון של אזרחים באזורי סכסוך בעולם. אבל אנשיו לא הצליחו ביום ראשון למנוע את פרסומו המצער של צילום שתיעד לכאורה את תוצאות הטבח בחולה שבסוריה בשבת האחרונה - ולמעשה צולם על ידי הצלם האיטלקי מרקו די לאורו עבור גטי אימג'ס בעיראק ב-2003.

הצילום של די לאורו סטרילי וכמעט יפה לעומת כמה תיעודי גופות של ילדים שחוטים, שעלו לרשת מעט אחרי הטבח האחרון בחולה. רואים בו צרורות של גופות עטופות בד צחור וממוספרות, מסודרות בקפידה באולם גדול ומעליהן מדלג ילד יחידי: פתרון מעודן ואסתטי לתיווך הזוועה בכלי תקשורת עם תפוצה רחבה. יש שיאמרו שזה דימוי "חזק", כמו שכתב כריס המילטון, עורך המדיה החברתית בבי-בי-סי, שהתנצל אתמול בשם החברה.

"נעשו מאמצים לאתר את מקור הצילום, ולאחר שהושג מידע שמצביע על אמיתותו, הוא התפרסם בצירוף אזהרה לפיה לא ניתן היה לאמת את הצילום באופן עצמאי. ואולם במקרה הזה, היקף הבדיקות והשיקול אם לפרסם צריכים היו להיות טובים יותר. זו היתה טעות - שתוקנה מיד עם איתורה - ואנחנו מתנצלים על כך", אמר.

כאמור, זו תמונה מעודנת לאין-ערוך מאחרות שהגיעו מסמארטפונים של אזרחים באזור הטבח, אבל כוחות פרו-סוריים או אנטי-מערביים האשימו את הבי-בי-סי בתעמולה. ברשת החדשות האיראנית "פרס טי וי", פיטר אייר האשים את בי-בי-סי בחרחור התערבות צבאית של מדינות המערב בסוריה. הצלם די לאורו עצמו כתב בעמוד הפייסבוק שלו, זמן קצר אחרי שהתפרסמה התמונה ביום ראשון: "מישהו משתמש בצילום שלי באופן בלתי חוקי למטרות תעמולה אנטי-סורית".

המילטון סיכם את התנצלותו במילים: "למרבה המזל, טעויות כאלה נדירות מאוד. לחדשות הבי-בי-סי יש ניסיון מוכח בשימוש בתוכן ממקורות לא-מסורתיים, ובמניעת אינספור אייטמים שגויים מלעלות לרשת או לאוויר - אבל המקרה מדגיש את הצורך לטפל בחומרים כאלה במשנה זהירות".

אבל סופת הדימויים המשתוללת שוב פגעה שוב השבוע בחדשות הבי-בי-סי, והפעם במהדורת "ניוז אט וואן" של הרשת. בכתבה בנושא מועצת הביטחון של האו"ם, הופיע באולפן לוגו מוגדל של מפקדת החלל של האו"ם -- גוף פיקטיבי מתוך משחק המחשב העתידני "היילו" של מיקרוסופט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ