אובמה דיבר על מחנות השמדה פולניים, והתנצל

שר החוץ הפולני הגדיר את התבטאות הנשיא בעת הענקת מדליית החירות ליאן קרסקי שחשף מחנות ריכוז - כ"טעות מזעזעת" שמקורה ב"בורות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבית הלבן פרסם היום (רביעי) הודעת התנצלות לאחר שנשיא ארה"ב, ברק אובמה, קרא בטעות למחנות ההשמדה במלחמת העולם השנייה, מחנות השמדה פולנים.

הנשיא אמר את הדברים בטקס הענקת מדליית החירות הנשיאותית ליאן קרסקי, כהוקרה לפועלו בחשיפת הזוועות של מחנות ההשמדה לעולם בזמן השואה. קרסקי הוכר ב-1982 כחסיד אומות העולם על ידי יד ושם. הוא מת בשנת 2000 בארה"ב.

שר החוץ הפולני ראדק סיקורסקי הגיב בזעם על "הטעות המזעזעת" של הנשיא האמריקאי. "חבל שבורות וחוסר יכולת האפילו על טקס משמעותי שכזה", צייץ סיקורסקי בטוויטר שלו, אך הדגיש כי הוא אינו מאשים את הנשיא בטעות, אלא את כותבי הנאומים של הבית הלבן. נשיא פולין לשעבר, לך ולנסה, טען שאובמה התבלבל בין הרוצחים לקורבנות. הוא הוסיף כי אולי הטעות תמנע טעויות דומות כאלה בעתיד.

הנשיא אובמה בטקס הענקת מדליית החירות הנשיאותית אתמול צילום: אי-פי

בעקבות הביקורת הפולנית, פירסם הבית הלבן הודעת התנצלות בה נכתב שאובמה "התבלבל בלשונו" בעת הענקת מדלית החירות הנשיאותית למשפחתו של קרסקי. "הנשיא התייחס למחנות השמדה גרמנים על אדמת פולין", נכתב בהודעת ההתנצלות. "אנחנו מתחרטים על ההתבטאות המוטעית שלא צריכה לגרוע מהכוונה לכבד את אדון קרסקי ואת כל אלה שעמדו בצד ההומאני אל מול העריצות הנאצית".

התגובות לפליטת הפה של אובמה בקהילה היהודית בארה"ב לא היו חד משמעיות. וויליאם דארוף, ראש נציגות הפדרציות היהודיות בוושינגטון, אמר שבעוד הפולנים היו בעצמם קרבן של הכיבוש הנאצי ורבים מהם מתו במחנות ההשמדה, "הפולנים מוחים יותר מדי לגבי העניין. התחבאות מאחורי הפשעים של הנאצים לא ממעיטה בעובדה שלאנטישמיות הפולנית יש מאות שנות היסטוריה רצחנית. פוגרומים אירעו לפני שהנאצים כבשו את פולין, וגם אחרי שהנאצים הובסו. היום יש פולנים רבים שמרימים את קולם נגד הפשעים שבוצעו כלפי העם היהודי, אך יש מעטים מדי שמגנים מעשי אנטישמיות".

ראש הליגה נגד השמצה, אברהם פוקסמן, קרא לבית הלבן לנצל את התקרית בשביל להפוך אותה ל"רגע חינוכי" ולהסביר בהרחבה מדוע הביטוי "מחנות השמדה פולניים", מעליבים את "בעלת הברית האיתנה שלנו, פולין, ומסלף את ההיסטוריה של השואה". פוקסמן ציין שזו טעות נפוצה, ושיבח את הבית הלבן על התגובה המהירה ותיקון הטעות.

נשיא המדינה, שמעון פרס, שגם זכה בכבוד, יקבל את המדלייה שלו בטקס נפרד בעוד כשבועיים. בין הזוכים הנוספים נמנו גם הזמר בוב דילן, הסופרת טוני מוריסון, שופט בית המשפט העליון לשעבר ג'ון פול סטיבנס, הרופא ד"ר וויליאם פוג, פעילת זכויות האדם דולורס אוארטה, האסטרונאוט ג'ון גלן, המשפטן ג'ון דואר, מאמנת הכדורסל פט סאמיט, מייסדת תנועת הגירל-סקאוטס ג'ולייט גורדון לאו, וג'ורג' הירביאשי, שנעצר לאחר שיצא נגד הפקודה להעברת היפנים-אמריקאים למחנות ריכוז בתקופת מלחמת העולם השנייה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ