אקונומיסט

המהדורה האמריקאית של המגזין "אסקווייר" תפרסם החל מהחודש הבא סדרה של ספרים דיגיטליים (eBooks) בכותרת "ספרות בדיונית לגברים". העורך הראשי של המגזין, דיוויד גריינג'ר, תיאר אותה כ"סדרה מרגשת שמונעת על ידי העלילה, שהדברים בה מתרחשים בזה אחר זה, כשבה בעת היא עוסקת בעניינים שכיחים בחייהם של גברים". התגובות האינטרנטיות להודעתו של גריינג'ר היו מהירות וצפויות, והסתכמו בגינוי חריף על מיזם בלתי מזיק בסך הכל, אך מיותר לחלוטין.

המונח "ספרות נשים" (chick lit) משמש על פי רוב לזלזול בספרים מסוימים, בעוד שספרות שאולי פונה יותר לגברים מקוטלגת בפשטות "ספרות". זה הסטנדרט, שנגדו נמדדת ומוגדרת מה שנקראת "ספרות נישה". ארין גלוריה ריאן, הכותבת בבלוג הנשי Jezebel, החמיאה באירוניה ל"אסקווייר" על כך ש"סוף סוף הוא נותן פתחון פה למאבקה השקט ולמשאלותיה של קבוצה, שהחברה התעלמה ממנה עד כה, ושבראש מעיניה נמצאים הצרכים, המחשבות ונקודות המבט של נשים". המשמעות היא שהצורך ב"ספרות גברים" נשמע בערך כמו הצורך בקידום זכויות גברים.

האם המגזין אסקוויר סבור באמת ש"ספרות גברים" היא סוגה הסובלת מהתעלמות? במאמר שכתב במגזין בנובמבר אשתקד העורך, גריינג'ר, אפשר למצוא רמז לעמדתו. במאמר, "שובם של הבחורים הקשוחים", שיבח את הספרים החדשים שקריאתם ריגשה אותו. "כמעט תמיד אתה צריך להתגונן כשאתה מספר שאתה קורא ספר חדש של אחד הבחורים הקשוחים", כתב בהקדמה המעט מהוססת למאמרו, "אנשים מסתכלים עליך כאילו אתה לא רציני, כשאתה מתלהב מסופרים שספריהם מונעים על ידי עלילה, שהדמויות המרכזיות שלהם חוזרות שוב ושוב, והם כותבים בצורה אמנותית על אירועים אלימים". את הספרים שאליהם התכוון כתבו ג'ורג' פליקנוס, ג'יימס לי ברק, מייקל קונלי ולי צ'יילד. משום שמדובר בכותבי רבי-מכר, גריינג'ר חש כנראה צורך להגן על טעמו הספרותי מול אלה שמתרברבים שקריאת ספרים כאלה אינה לרמתם. אולי הדחיפה לקדם סדרה חדשה של ספרים שיפורסמו באינטרנט, "שמרגשים ושמונעים על ידי העלילה", קשורה בחרדה שהוא חש בגלל יוקרה ספרותית - תחושה שלא מדובר בהתעלמות מ"ספרות גברים", אלא שזו צמאה להכרה ולכבוד הראויים לה.

ג'יימס בונדצילום: אי–פי

המיזם של אסקווייר יוצא לפועל בתקופה שבה מתנהל בארה"ב ויכוח ער על יוקרה ומגדר בעולם הספרות. VIDA, ארגון למען "נשים באמנויות הספרות", בחן באחרונה ביקורות ספרות בכתבי העת הבולטים, כמה ביקרו ומה ביקרו, והתוצאות שהתקבלו מגלות כי כותבות אמריקאיות סובלות מתת-ייצוג בשתי הקטגוריות. הסופרות ג'ודי פיקו וג'ניפר ויינר האשימו את מערכות העיתונים וכתבי העת בהעדפת "סופרים זכרים ולבנים". ויינר ופיקו הן סופרות אמריקאיות מצליחות מבחינה מסחרית, אך הן סבורות שטורי הביקורת מתעלמים מהן.

"אם את כותבת ספרות מתח, מסתורין או אימה - גברים עשויים לקרוא אותך, ואפילו הניו יורק טיימס עשוי לשים לב אלייך", אמרה ויינר, "אם את כותבת 'ספרות נשים', ואת מניו יורק, ואם הספר שלך הופך לבולט בתרבות הפופ, העיתון עשוי להזכיר את הספר שלך בבורות מזלזלת. אם תכתבי רומן רומנטי, תשכחי מזה. אז, תיחשבי לבת מזל אם בכלל יאייתו את שמך כמו שצריך ברשימת רבי המכר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ