הלוחש לסוסים ולרומני

קשר בין מדריך רכיבה מסור ושנוי במחלוקת לבין הזוג מיט ואן רומני, שופך אור על אורח חייהם הראוותני, שלא הכל נוצץ בו

טריפ גבריאל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טריפ גבריאל, ניו יורק טיימס

בשעה שאן רומני התמסרה בשנים האחרונות לעולם האליטיסטי של רכיבה על סוסים, היא הסתייעה ביאן אבלינג, המדריך הנאמן שלה. הוא ראה בה פטרונית בעלת אמצעים.

אבלינג, יליד גרמניה, מאמן ופרש מן השורה הראשונה, חש בנוח בחברת הנשים העשירות שנמשכות לרכיבה אומנותית, שבה סוסים שמחירם מגיע לסכומים של שבע ספרות מבצעים פירואטים וצעדי ריקוד אחרים בשביל רוכבות שלבושות במקטורן וחובשות מגבעת.

הוא דחף את גברת רומני להצטיין בתחרויות חובבים יוקרתיות וליווה אותה במסעות לרכישת סוסים באירופה. היא שותפה בבעלות על סוסת אולדנבורג, שעליה הוא חולם לרכוב הקיץ באולימפיאדה בלונדון. רומני ובעלה, מיט, אף העניקו לאבלינג ואשתו הלוואה בסכום שנע בין 250 ל‑500 אלף דולרים, בשביל הקמת חוות סוסים בקליפורניה. כדי להימלט מהמולת היום יום נוהגים מעת לעת הזוג רומני לבוא לחווה ולנפוש שם בבית הארחה המעוצב בסגנון ים תיכוני.

מיט ואן רומני צילום: רויטרס

"הוא בא לכאן בידיים ריקות", אומרת אן גיבונס, יועצת לקבוצת הרכיבה האמנותית של ארה"ב. "היה לו מזל רב לפגוש את הזוג רומני". לדברי רוברט דובר, המקורב לזוג רומני וגם לאבלינג ואשתו איימי, היחסים עם המדריך המסור איפשרו לזוג רומני "ליהנות במקביל הן מרכיבה על סוסים במסגרת בטוחה ופרטית והן מחברתם של האנשים שמספקים להם את השירות". לדבריו, "החברות ביניהם מחזיקה מעמד כבר זמן רב". היא גם שופכת אור על סגנון חייו של רומני ורעייתו.

הם שומרים על פרטיותם ומקפידים בדרך כלל שלא לחשוף מידע על אורח חייהם לציבור הרחב. הם נזהרים מאוד, במיוחד לאחר התגובות הצוננות לדבריו של רומני, שציין כי לאשתו היו שתי מכוניות קדילאק או לתוכניתם שנחשפה בכלי התקשורת לבנות מעלית למכונית בבית הנופש שבבעלות המשפחה בקליפורניה, שערכו כתשעה מיליון דולרים.

אן רומני התחילה לעסוק ברכיבה אמנותית בגיל 50, במסגרת טיפול בטרשת נפוצה, ותוך זמן קצר הפכה למשוגעת לדבר. "רכיבה", היא אומרת, "מתנגנת בהרמוניה עם נשמתי". גם מיט רומני, מועמד המפלגה הרפובליקאית בבחירות לנשיאות, נשבה בקסמי הרכיבה.

הוא בחר בזמן הרכיבה במנגינה מתוך הסרט "המשימה", שלצלילה רוכב יאן אבלינג בתחרויות. הוא גם החל לצאת לרכיבה בחיק הטבע. לאחרונה הודלפה לאינטרנט שיחה שלא לציטוט שקיים רומני עם שון האניטי מרשת פוקס ניוז. בשיחה הפגין רומני התמצאות רבה בגזעים שונים של סוסים יקרים ואזוטריים.

ואולם, הקשרים בין אבלינג לזוג רומני הביאו להסתבכות משפטית. ב‑2010 תבעה אשה מסן דייגו את המאמן, אשתו ואן רומני בגין הונאה. לטענתה, חומרת המום ברגלו של סוס שקנתה מאן רומני בסכום של 125 אלף דולרים הוסתרה ממנה. התעוררו השאלות אם אבלינג ורעייתו ששימשו סוכני מכירות הסתירו בכוונה מידע על מצבו של הסוס, ואם הבעלים של הסוס, רומני, ידעה על כך. בספטמבר שעבר, ערב המשפט, נמחק שמה של רומני מכתב התביעה.

רומני, שסירבה להתראיין לכתבה זו, חזרה לרכיבה, ענף ספורט שאהבה עוד כילדה, לאחר שאובחנה ב‑1998 כחולה בטרשת נפוצה. בהתחלה היא לא הצליחה להישאר על גב הסוס יותר מכמה דקות, אולם הרכיבה עוררה בה שמחה ואושר. "הייתי יושבת על הסוס ושוכחת מהמחלה", אמרה בעבר. היא ובעלה התגוררו באותה תקופה ביוטה, שם פגשה את אבלינג שבא שהוזמן להרצות על סוסים.

כשחלה נסיגה במחלתה של רומני, היא החלה לבקר בחוות הסוסים של אבלינג שבקליפורניה. חברים ומכרים תיארו את המאמן כאדם סבלני ורגוע, אך גם כמורה מחמיר וקפדן. כשנשאלה אם היא היתה אי פעם לא מרוצה משיטות הלימוד של אבלינג, טענה רומני כי השאלה אינה הוגנת. "כולנו מתעצבנים לפעמים, במיוחד ממישהו, אתם יודעים, גרמני". עם זאת, היא אמרה שהיא אסירת תודה על קפדנותו, שסייעה לה לזכות בכמה מדליות. "הוא דחף אותי קדימה", אמרה.

אבלינג מלווה את רומני בנסיעותיה לגרמניה מאז שנת 2000 כדי לקנות סוסים לתחרויות. במשך השנים רכשה רומני כתריסר סוסים יקרים, בשבילה ובשביל אבלינג. רומני החזיקה בעבר סוסים ליד בתיה במסצ'וסטס וניו המפשייר, אולם כיום נמצאים כולם בחווה של אבלינג. היא בילתה שם את רוב עונת החורף של שנת 2006 כשהיא רוכבת על ברון, אחד מראשוני הסוסים שרכשה.

אבלינג הכחיש בהצהרתו שאן רומני תומכת בו פיננסית. ואולם, רומני היתה חד משמעית. היא תומכת בקריירת התחרויות שלו. "זה נותן ליאן הזדמנות להציג את הסוסים שלי בזירות הרכיבה האמנותית ברמות הגבוהות ביותר", אמרה. בהחזרי המס של רומני לשנת 2010 דיווחו בני הזוג על הפסד של 77 אלף דולרים בגין חלקם בשותפות המחזיקה בסוס המנצח של אבלינג, רפאלקה.

למרות ההסתבכות המשפטית, דבר אחד ברור. הפרשה לא ערערה כהוא זה את אמונה של רומני באבלינג, שממשיך ליהנות מתמיכתה, שעה שהוא השתתף מאז בכמה תחרויות בינלאומיות של רכיבה אומנותית ומתכונן עתה למבדקים לקראת ההצטרפות לנבחרת האולימפית. אמנדה הננברג, דוברת במטה הבחירות של רומני, אמרה כי "לאן רומני יש ותמיד יהיה אמון מלא באבלינג ואשתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ