מבצע "משחקים אולימפיים" |

ארה"ב הגבירה לוחמת הסייבר באיראן, ועירבה את ישראל כדי למנוע ממנה לתקוף

ספר חדש חושף כיצד המודיעין הישראלי סייע לארה"ב בתקיפת מתקני הגרעין, ועל המשבר בעת שהתגלה הווירוס stuxnet, שגרם לחשיפת חלק מהתוכנית

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב ברק אובמה הורה להגביר עם כניסתו לתפקיד את התקפות הסייבר נגד איראן, במטרה לפגוע בתוכניתה הגרעינית, כך חושף הספר "עימות והסתרה: המלחמות הסודיות של אובמה והשימוש המפתיע בכוח האמריקאי", שייצא לאור ביום שלישי הקרוב. לפי הספר, אובמה הורה להגדיל באופן משמעותי את ההיקף והתחכום של ההתקפות הקיברנטיות החשאיות על מערכות המחשוב של מתקני העשרת האורניום.

לטענת הספר, ישראל ויחידת 8200 של צה"ל היו שותפות מלאות בתוכנית זו. לשיתוף הפעולה הזה, שהיה הדוק באופן יוצא דופן, היו שני גורמים: ליחידת 8200 יש מומחיות טכנולוגית שמתחרה בזו של יחידת ה- N.S.A (סוכנות הביטחון האמריקאית), וכן לישראל היה מודיעין איכותי ביותר לגבי הפעילות במתקן האיראני להעשרת האורניום בנתנאז - מודיעין שהיה חיוני להצלחת מבצעי הסייבר.

אבל, לאמריקאים גם היה אינטרס להניא את הישראלים מתקיפה באיראן. לכן, לפי בכירים שהתראיינו לספר, היה על ארה"ב לערב את הישראלים "בכל היבט של התוכנית", כדי לשכנע אותם שתקיפות הסייבר מניבות תוצאות.

אחמדינג'אד מבקר במתקן בנתאנז, לפני 4 שניםצילום: אי-פי

טענת הספר בדבר שיתוף הפעולה הישראלי-אמריקאי מתבססת על ראיונות שקיים המחבר, עיתונאי הניו יורק טיימס דיוויד סנגר, במהלך 18 החודשים האחרונים עם בכירים אמריקאים, אירופים וישראלים שלקחו חלק בתוכנית, לצד שורה של מומחים מבחוץ. איש מבין אותם גורמים לא הסכים להזדהות בשמו הפרטי בשל סיווג הפרוייקט כסודי ביותר, וכיוון שהתוכנית נמשכת בחלקה גם בימים אלה.

מתקפות הסייבר החשאיות החלו אמנם עוד בתקופת ממשל בוש - תחת שם הקוד "משחקים אולימפיים" ("Olympic Games") - אך היה זה אובמה שהחליט להאיץ את פעולות הריגול והחבלה באמצעות ווירוסים במתקני הגרעין. החלטתו של הנשיא התקבלה חרף גילוי הווירוס stuxnet, שגרם לחשיפה חלקית של התוכנית: בקיץ 2010, טעות בתכנות גרמה לדליפה של הווירוס מגבולות המתקן הגרעיני האיראני למחשבים איראנים נוספים, ומשם אל הרשת העולמית. מומחי אבטחת מידע שלמדו את וירוס התולעת, הסיקו כי הוא פרי שיתוף פעולה אמריקאי -ישראלי והעניקו לו את השם "סטוקסנט".

מספר ימים לאחר זליגת הווירוס, התקיימה בבית הלבן פגישה מתוחה לצורך הערכת מצב, במהלכה בחן אובמה - יחד עם בכירים נוספים - אם חשיפת הווירוס הסבה מכה אנושה למהלך השאפתני ביותר של ארה"ב להאטת תוכנית הגרעין האיראנית. לדברי גורמים במטה לביטחון לאומי, במסגרת אותה פגישה שאל אובמה "האם יהיה עלינו לסגור את כל העסק?".

לאחר שנענה כי לא ניתן לדעת עד כמה האיראנים הצליחו לפצח את קוד הווירוס, ונוכח העובדה שהוא המשיך בינתיים לחולל שמות במערכת המחשב שלהם, החליט בסופו של דבר הנשיא לדבוק בתוכנית. אובמה אמר אז לעוזריו כי אם "משחקים אולימפיים" תיכשל, לא יהיה עוד זמן לסנקציות ודיפלומטיה - ישראל תתקוף את מתקני הגרעין, מה שעלול להוביל למשבר כלל אזורי.

בשבועות שלאחר מכן נפגע מתקן ההעשרה בנאתנז מגרסה משופרת של הווירוס, בשתי הזדמנויות שונות. לפי ההערכות, בהתקפה האחרונה של הווירוס הושבתו זמנית כ-1,000 מתוך 5,000 הצנטריפוגות להעשרת אורניום הפועלות באיראן.

הספר שייצא לאור בקרוב חושף פרטים חדשים על תכנון מתקפת הסייבר. בשלב ראשון בנו האמריקאים וירוס שנועד לאסוף מודיעין ממתקן ההעשרה בנתנז; במשך חודשים מיפה הווירוס באופן מוחלט את מבנה מערך הצנטריפוגות, ו"שידר הביתה" למטה סוכנות הביטחון בווירג'יניה את הנתונים. הנשיא בוש היה סקפטי לגבי האפשרות, ואולם ככל שהצטברו יותר נתונים, הוחלט להתקדם עם התוכנית. באמצעות צנטריפוגות שארה"ב השיגה משליט לוב מועמד קדאפי, לאחר שהחליט לנטוש את תוכניתו הגרעינית ב-2003, נבנה מודל מדוייק של מערך הצנטריפוגות בנתנז. יחידת 8200 שולבה במבצע, ולאחר זמן מה החל הוירוס החדשני להשיג תוצאות שהדהימו את מפתחיו.

יום אחד, בשלהי כהונת בוש, הביא הצוות לבית הלבן שאריות של צנטריפוגה מפורקת שעליה נוסה הווירוס, כדי להוכיח את יעילותו. ברגע זה התקבלה ההחלטה לשגרו לאיראן. כל שנותר היה למצוא דרך לשתול אותו במתקנים - באמצעות מערך מרגלים שיחבר דיסק און קי נגוע לרשת המחשבים האיראנית.

הווירוס החל מיד בפעולה, ומדי יום היה משגר הוראות שגרמו לצנטריפוגות להסתובב במהירות גבוהה משהיו בנויות לעמוד בה. הווירוס היה מתוחכם מספיק כדי לשגר למפעילי הצנטריפוגות נתונים שגויים - לפיהם אין כל תקלה במערך. ואולם, הטכנאים האיראנים נדהמו כל יום לגלות צנטריפוגות נוספות מפורקות או מקולקלות.

הבכירים שהתראיינו לספר הציגו הערכות שונות לגבי מידת ההצלחה של ה-Stuxnet בעיכוב תוכנית הגרעין האיראנית. על פי הערכות גורמים בממשל האמריקאי, הווירוס גרם לעיכוב של בין 18 חודשים לשנתיים. ואולם, מומחים בממשל, כמו גם מומחים חיצונים, הביעו עמדה ספקנית יותר. לטענתם, יכולת העשרת האורניום של איראן השתקמה מאז בהתמדה, כך שכיום עומדת לרשותה כמות אורניום שמספיקה לייצור 5 פצצות ואף יותר.

לפני כשבוע נחשף כי וירוס חדשני פגע במערכות מחשבים של כמה מדינות, ביניהן איראן. לפי דיווחים, הווירוס פגע במסופי הנפט במדינה.  גורם בממשל האמריקאי טען כי הווירוס כה מתוחכם, שניתן היה ליצרו רק בארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ