אין להם אלוהים

בזמן השלטון הקומוניסטי בצ'כוסלובקיה הופקעו נכסי הכנסיות לטובת "החברה החדשה". כעת כשצ'כיה מבקשת להשיב להן את הרכוש, תושבי המדינה האתיאיסטית ביותר באירופה מתקוממים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בגנים של ארמון בצ'רוונה זצ'יצה שנבנה במאה ה-16 ושימש מעון הארכיבישוף, תלויים כבלים חשופים על הקירות, החלונות שבורים ועשבים שוטים צומחים ללא הפרעה. הארמון ננטש לאנחות לאחר שהמפלגה הקומוניסטית בצ'כוסלובקיה עלתה לשלטון ב-1948.

הקומוניסטים, שהיו נחושים בדעתם להקים חברה שמשוחררת מכבלי הדת, הפקיעו את הארמון ואלפי נכסים אחרים של הכנסייה, ושלחו את הכמרים למחנות עבודה ובתי סוהר או אילצו אותם לצאת לגלות.

כשהשלטון הקומוניסטי הגיע לקצו ב-1989, התעורר ויכוח בנוגע לשאלה למי שייך הארמון. ויכוח זה היה חלק מסכסוך גדול יותר, הקשור לכשישה אחוזים מהיערות והשדות במדינה שהיו בעבר בבעלות הכנסיות. עתה, מתכננת הממשלה להעביר לידי הכנסיות נכסים בשווי של ארבעה מיליארד דולרים ולשלם להן במשך 30 שנים פיצויים בסכום של שלושה מיליארד דולרים, שהם כ-3.5% מהתוצר המקומי הגולמי.

רוב אזרחי צ'כיה מתנגדים לתוכנית, שאושרה בפברואר בהצבעה טרומית בבית התחתון של הפרלמנט. באותה תקופה, הקואליציה היתה יציבה וגדולה בצורה כמעט חסרת תקדים. אף על פי שמשבר פוליטי באפריל הביא לשינוי המבנה הקואליציוני, רוב הפרשנים הפוליטיים מעריכים כי החוק בנוגע להשבת הרכוש יאושר. "חייבים להשיב את מה שנגנב, אחרת אין כאן שום דמוקרטיה אמיתית", אמר פטר גאזדיק, יו"ר מפלגת 09 TOP השמרנית, התומכת העיקרית בתוכנית.

התוכנית, החיונית לערים קטנות ובינוניות שמהן שואבת המפלגה את עיקר כוחה, עשויה להביא להפשרת יערות, קרקעות ובניינים בשטח של אלפי קמ"ר למטרות פיתוח ובנייה להשכרה או למכירה. צ'רוונה זצ'יצה, עיירה מנומנמת השוכנת במרחק של כמאה קילומטרים מדרום מזרח לפראג, לא נהנתה מכספי הפיתוח שהתקבלו מהאיחוד האירופי להכשרת נתיב לרוכבי אופניים, זאת משום שהשביל המתוכנן חצה רצועת אדמה צרה הקשורה לאחוזתו לשעבר של הארכיבישוף.

"יש לנו תוכניות לבנייה ולפעילות עסקית על שטחי הכנסייה. המיקום שלנו מעולה, והתושבים שלנו מעוניינים באדמה הזו", אמרה זדנקה בצ'קובה, ראש העירייה. יאן בורובקה, מזכ"ל האיגוד הלאומי של סוכני המקרקעין, אמר כי שחרור האדמה ייתן דחיפה אדירה לכלכלה המקומית. "זה יאפשר טיפול ברכוש ונכסים שהולכים ומתפוררים", אמר. "זה יאפשר השקעות ללא חשש שהכספים יירדו לטמיון".

מדינות קומוניסטיות לשעבר באזור פתרו כבר לפני שנים את המחלוקות שלהן עם הכנסיות. בפולין, למשל, החזירה המדינה רכוש ופיצויים לכנסייה הקתולית בשווי של כ-1.6 מיליארד דולרים. בסלובקיה קיבלה הכנסייה 60% מהרכוש שהיה לה בעבר, והממשלה ממשיכה לממן את משכורות הכמרים.

לפי התוכנית הצ'כית, המדינה לא רק תחזיר לכנסיות את הרכוש, אלא גם תשחרר אותן בהדרגה מתלות כלשהי בממשלה. בתקופת השלטון הקומוניסטי, הכמרים היו למעשה עובדי מדינה והממשלה עדיין משלמת מדי שנה סכום של כ-70 מיליון דולרים כמשכורות לאנשי הכנסיה. סכום זה אמור לרדת בהדרגה במשך 17 שנים עד שיימחק לחלוטין. "אני רוצה שהכנסייה תהיה עצמאית ולא תמומן על ידי הממשלה, ומצב זה בלתי אפשרי ללא החזרת הנכסים", אומר גאזדיק.

הכנסיות, כמובן, מרוצות מאוד מהתוכנית ומקוות שהיא לא רק תחזיר להן את רכושן, אלא גם תביא לשינוי מעמדן בחברה הצ'כית, שהולך ונחלש עם השנים. "המשך המצב הנוכחי צפוי להפוך את הכנסייה ללא רלוונטית", אומר רומן וידו, סוציולוג דתי מאוניברסיטת מסריק בברנו.

ואולם, בקרב הציבור החילוני במדינה, התוכנית מעוררת ביקורת גורפת מקיר לקיר, במיוחד לאור העובדה שהיא עולה להצבעה בתקופה של קיפאון כלכלי, העלאה במסים וצמצומים בשירותי הרווחה. מסקר שנערך באחרונה, עולה כי 70% מהאזרחים מתנגדים לתוכנית.

הדת, ההיסטוריה והפוליטיקה ממלאות תפקיד נכבד בהתנגדות הזו. ברוב המדינות הקומוניסטיות לשעבר חלה תחייה דתית אחרי קריסת הקומוניזם, אולם בצ'כיה תחייה זו לא האריכה ימים.

במחקר מ-2010 שנערך על ידי Eurobarometer ענו 37% מהצ'כים שהם לא מאמינים באלוהים, השיעור הגבוה ביותר של לא מאמינים באיחוד האירופי. חמש שנים לפני כן השיעור היה 30%. בפולין שיעור האתיאיסטים הוא חמישה אחוזים ובסלובקיה 14%.

במפקד אוכלוסין שנערך ב-2011 התברר כי מספר הקתולים במדינה ירד ל-1.1 מיליון לעומת 2.74 מיליון עשור קודם לכן. שיעור הנוצרים במדינה הוא 11% מתוך 10 מיליון וחצי תושבים.

בקרב האזרחים בצ'כיה קיימת גם תרעומת ארוכת שנים על הכנסייה בגלל נכסיה הרבים. אזור זה חווה תהפוכות דתיות במשך מאות שנים, עוד מהמאה ה-15 בשעה שהרפורמיסטים ההוסיטים קראו לכנסייה לנהוג בצניעות רבה יותר. הקיסר יוזף השני סגר מנזרים רבים כחלק מיוזמתו להחיל מודרניזציה במדינה. הלך רוח אנטי-קתולי היה אחד המניעים של התנועות הלאומיות במאה ה-19 ובסיס לחוקת צ'כוסלובקיה העצמאית שהוקמה ב-1918.

ראשי הכנסייה שבעי רצון מהאפשרות שהחזרת הנכסים תאפשר להם להגביר את הפעילויות בתחומים רבים, בהם פתיחת בתי ספר קהילתיים, חיזוק כלי התקשורת שלהם וסיוע לנזקקים. "זה חשוב מאוד, כי זה יאפשר לאנשים להכיר את הדת והברית החדשה", אומר תומש הולוב, מזכיר ועידת הבישופים הקתולים של צ'כיה.

ממשלות צ'כיה דנות זה שנים בסוגיית השבת הרכוש. במארס 2009, בתקופה שבה החזיקה צ'כיה בנשיאות התורנית של האיחוד האירופי, נפלה הממשלה. אחת הסיבות המרכזיות לעריקתם של כמה מחברי הפרלמנט מהקואליציה היתה גרסה קודמת של התוכנית, שהציעה לכנסיות פיצויים כפולים מאלה שמוצעים להן כעת.

הסופרת והפעילה נגד המשטר בתקופה הקומוניסטית, לנקה פרוחאזקובה, מתנגדת נחרצות לתוכנית ומאשימה את הממשלה בניסיון גניבה. לטענתה, הנכסים כלל לא היו בבעלות הכנסייה, אלא רק ניתנו לה להשגחה, ולכן אסור לתת לה אותם. "התוכנית, שכמה מתארים כ'הבראת היחסים עם הכנסיות' היא למעשה התכופפות של המדינה", היא אומרת ומספרת ששלחה מכתב מחאה בעניין לאפיפיור.

האופוזיציה מהשמאל טוענת שהממשלה צריכה לדאוג יותר לכלכלה. המדינה שקעה במיתון במחצית השנייה של 2011, והממשלה מהדקת את החגורה ומקצצת הון עתק בתקציב. "בעיצומו של משבר פיננסי, הממשלה צריכה להעדיף להתמקד ביצירת מקומות עבודה חדשים ובחיזוק הלכידות החברתית", אמר בוהוסלב סובוטקה, יו"ר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית.

הצעת החוק צפויה לעבור ביוני בקריאה שנייה ושלישית בבית התחתון של הפרלמנט. אף על פי שכמעט בטוח שהיא תידחה בבית העליון, הנשלט בידי האופוזיציה, הבית התחתון יכול לבטל את החלטת הסנאט ולאשר את החוק בסוף השנה.

התומכים בחוק טוענים כי אף על פי שההצבעה עלולה להיות צמודה, הממשלה צריכה לנצל את ההזדמנות ולהיפטר סוף סוף מנטל שמעיק עליה כשם שהעיק על כל קודמותיה. "החזרת רכוש הכנסייה מערערת את יציבות הקואליציות מאז שנות ה-90", אמר יאן אוטלי, פרשן פוליטי באוניברסיטת הרדץ קרלובה, "וחשוב שהפרשה הזו תגיע סוף סוף לקצה".

תרגום: גילה דקל

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ