מלחמת עדות בסוריה: לטבח קדם רצח של עלאווים

ערב הרצח בחולה שזיעזע את העולם, טבחו סונים בבני עדתו של אסד, שהגיב בפעולת תגמול רצחנית. הרוגים גם בלבנון בקרבות בין סונים ועלאווים

עמוס הראל ואבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל ואבי יששכרוף

לטבח שביצעו כוחותיו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בתושבי העיירה חולה לפני כשבוע, קדמה התקפה של חמושים סונים על עיירה שכנה, שבה נרצחו אחדים מבני העדה העלאווית, עדתו של הנשיא. כך עולה ממידע חדש שהגיע למערב בימים האחרונים. עדויות אלה מחזקות את החשש שסוריה מידרדרת בהדרגה למלחמת אזרחים, הכוללת מעשי טבח הדדיים של העדות השונות ופעולות נקם שמעורב בהן צבאו של הנשיא.

בטבח בחולה, עיירה במרכז סוריה, רצחו כוחותיו של אסד לפחות 108 בני אדם, בהם 32 ילדים. ההרוגים היו בני העדה הסונית. מעשה הרצח ההמוני עורר תגובות בינלאומיות נזעמות. כמה מנהיגים במערב אמרו כי יש לשקול פעולה צבאית נגד משטרו של אסד, וכמה מדינות אף הודיעו על מחאה דיפלומטית: החזרת שגריריהן מסוריה וגירוש שגרירים סורים משטחן.

כעת מתברר כי לטבח קדמה תקרית מקומית אחרת, כשחמושים בני העדה הסונית רצחו כמה תושבים בעיירה עלאווית סמוכה. הטבח בחולה היה כנראה פעולת תגמול מיידית ורצחנית של צבא סוריה. עדות זו מצטרפת למידע נוסף על התרבות התקריות הבין-עדתיות במדינה, מעבר למאבק בין ארגוני האופוזיציה, הסונים ברובם, לצבא ולמנגנוני המודיעין נאמני המשטר.

קבורת ההרוגים בטבח בעיר חולהצילום: רויטרס

גורמי מודיעין בישראל ובמערב עדיין מהססים אם להגדיר את העימותים בסוריה כמלחמת אזרחים כוללת, למרות מספרם הרב של ההרוגים עד כה - יותר מ-13 אלף בני אדם בפחות משנה וחצי. עם זאת, ברור כי מתרבים המאפיינים העדתיים בעימות, מעבר למאמץ להפלת אסד עצמו, באופן שמזכיר את מעשי הטבח בעשור האחרון בעיראק, אחרי הפלישה האמריקאית שהביאה להפלת משטרו של הנשיא סדאם חוסיין ב-2003.

גם בלבנון נרשמו באחרונה כמה תקריות אלימות, בין עדתיות, המושפעות מהאלימות הגולשת מתחומי סוריה. בסוף השבוע האחרון נהרגו בטריפולי בצפון לבנון, העיר השנייה בגודלה במדינה, כעשרה בני אדם ו-30 נפצעו, בחילופי אש בין מיליציות יריבות, סוניות ועלאוויות. הקרבות אירעו בקו התפר בין שכונות המאכלסות את בני שתי העדות, על רקע העימות בסוריה. בחודש מאי נהרגו שמונה בני אדם בתקריות דומות בטריפולי.

בסוף השבוע היו כמה התפתחויות משמעותיות בסוריה עצמה. ההפגנות נגד המשטר נמשכו בערים רבות. בד בבד, הוכרזה שביתה כללית של הסוחרים בשתי הערים הגדולות במדינה, דמשק וחאלב, שעד היום נחשבו מעוזיו של אסד. נראה שניסיונותיו של הנשיא להוציא את שתי הערים מתמונת המחאה נכשלים. עשרות אלפים מתושבי חאלב הפגינו שלשום נגד אסד.

הפגנה סוערת התקיימה אתמול גם במרכז הבירה, דמשק.

בסוף השבוע נהרגו יותר מ-50 בני אדם בעימותים, מאש חייליו של הנשיא אסד. השבתת המסחר בימים האחרונים מעידה גם היא על היחלשות שליטתו של הנשיא בערים הגדולות.

הפגנה נגד הנשיא אסד בטריפולי בלבנון, שלשוםצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ