הדילמה של אזרחי מצרים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

בית המשפט שהטיל מאסר עולם על הנשיא מובארק ועל שר הפנים לשעבר חביב אל-עאדלי, אך זיכה את בניו של מובארק, עלאא וגמאל, וכן את עוזרי שר הפנים, הפתיע את המומחים המשפטיים המצרים ותסכל את הציבור. עיקר התסכול נובע מהפער שבין תחושות הציבור והנראטיב ההיסטורי שהלך ונבנה במשך יותר מ-30 שנה על תפקידו הראשי של מובארק בדרדורה של מצרים למדינה של שחיתות ודיכוי, על "אונס המדינה" ועל אחריות לפשעים לאומיים, לבין פסק הדין, שבין היתר זיכה את בניו של מובארק, סמלי השחיתות. אחד מהם, גמאל, ושאיפתו לרשת את מובארק, אף הבעירו את האש מתחת לקלחת המהפכה.

הליכים דמוקרטיים, שמשפט ושלטון החוק הם חלק מהותי מהם, עלולים להיות מתסכלים ביותר. לציבור המצרי, שהיה צריך לסבול במשך דורות שיטת משפט שבדרך כלל דיכאה את זכויותיו, זוהי דילמה אדירה. בין קבלת פסק דינו של בית המשפט "שלו" כחלק מן המהפכה שהעניקה לציבור את כוחו, לבין ההתחשבנות עם ההיסטוריה שצריכה להישען עכשיו על אותם חוקים שנחקקו בתקופות הדיכוי, על דיני ראיות, על טיעונים טכניים וגם להעניק לנאשמים זכויות, תחושת "הצדק" הולכת לאיבוד.

ספק אם פסק דין כלשהו, חוץ מעונש מוות, היה מספק את תחושת הנקם שמפעפעת בחלקים גדולים בציבור. אולם למשפט הזה יש חשיבות עצומה מעבר להענשתו של מובארק ונאמניו. זו הפעם הראשונה שנשיא מצרי נענש בידי בית משפט בהליך שנתפש בציבור כנקי מפניות. מובארק הוא ראש המדינה היחיד מבין המנהיגים שהופלו במהפכות אשר לא נמלט מן המדינה (כמו הנשיא התוניסאי זין אל-עאבדין בן עלי), לא נרצח (כמו מועמר קדאפי), לא עשה עסקה להעברת שלטונו ולהצלת חייו (כמו הנשיא התימני עלי עבדאללה סאלח), ובעיקר לא בחר במלחמה עקובה מדם נגד האזרחים כדי לשמור על שלטונו (כמו בשאר אל-אסד).

משפט מובארק הוא מסר חשוב במיוחד לכל נשיא מצרי שעתיד להיבחר בעוד כשבועיים. זהו גם מסר חשוב לציבור, שהעביר לידיו את סמכות הפיקוח, הביקורת והענישה על כל נשיא וכל משטר שינסה להחזיר את מצרים לתקופה האוטוקרטית. בה בעת, המשפט הזה ופסק הדין הם תמרורי אזהרה חשובים למנהיגים ולקהלים במדינות ערביות אחרות.

פסקי הדין עדיין לא מסיימים את ההליך המשפטי. סנגורי מובארק הודיעו כי בכוונתם לערער, אבל התקדים כבר נקבע. פסק הדין יוכל לשמש את הצבא, שספג ביקורת ציבורית על שהוא ממשיך להגן על המשטר הישן. המועצה הצבאית העליונה תוכל עכשיו להפגין את ניקיון כפיה ואת היותה משענת ראויה לציבור גם בתקופה שלאחר המהפכה. בחודשים האחרונים גם חל כרסום במעמדו של הצבא, שהיה "בעל בריתה של המהפכה", כפי שכינו אותו המפגינים. על רקע מאבקו הצפוי בפרלמנט האיסלאמיסטי, היה חשוב לצבא לסיים את משפט מובארק מהר, כדי שיוכל לשקם את הלגיטימיות הציבורית שלו.

תגובות