אבי יששכרוף

באולם בית המשפט בקהיר אמנם נשמע אתמול אקורד הסיום הצורם של כהונתו של חוסני מובארק כנשיא, אך הטלטלה שהחלה במצרים ב-25 בינואר 2011 רחוקה מסיומה. "בשם אללה ובשם החוק הצודק", אמר השופט הראשי אחמד ריפעת רגע לפני שבישר לאומה המצרית ולעולם כולו על גזר דינו של "מוחמד חוסני א-סייד מובארק": מאסר עולם. שר הפנים חביב אל-עאדלי קיבל עונש דומה, בעוד שכל יתר הנאשמים, בהם ששת בכירי משרד הפנים, בניו של מובארק, עלאא וגמאל, וכן חברו ויועצו לשעבר חוסיין סאלם, זוכו.

זמן קצר לאחר שיצא מובארק במסוק מבית המשפט לבית הכלא החדש שבו ישהה הוא לקה בלבו, ובשעות הערב נמסר כי מצבו יציב. האיש בן ה-84, שסבל בשנים האחרונות מסרטן הלבלב, עבר אתמול את אחד הימים המשפילים והקשים בחייו. העיתונות המצרית דיווחה בהרחבה כיצד התחנן שלא יעבירו אותו למתקן הכליאה במזרעה טורה. גורמים ביטחוניים רשמיים במצרים סיפרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי מובארק סירב לרדת מהמסוק שהטיס אותו לבית הכלא בו הוא אמור לרצות את מאסר העולם. לדבריהם, הוא פרץ בבכי וביקש שיחזירו אותו לבית החולים הצבאי בו אושפז עד להקראת גזר הדין. לאחר כחצי שעה מובארק התרצה ופונה למרפאה שבכלא החדש.

כמה שעות לפני כן עוד נראה מובארק טוב יותר. תחילה הוכנסו לכלוב הנאשמים בבית המשפט בניו עלאא וגמאל, שעד לפני כשנה וחצי עוד הוזכר כיורשו בתפקיד הנשיא וכעת נראה היה שאיבד ממשקלו. לאחר מכן הוכנס הנשיא לשעבר במיטה, כשהוא מרכיב משקפי שמש שהסתירו את עיניו. עם זאת, ניכר היה ששיערו עדיין צבוע ומוקפד. השופט ריפעת לא חסך במלים קשות נגד מובארק ומשטרו. "הנאשם הכניס את מצרים ל-30 שנה של חושך עז, שחור כמו לילה חורפי קר", תיאר את ימיו של מובארק בנשיאות, "עכשיו מצרים קמה ליום בהיר". לדבריו, ראשי המדינה ביצעו פשעים נוראים, נהגו כעריצים ופעלו בשחיתות. "המצפון שלהם מת, התחושות שלהם הפכו רדומות ולבם נאטם".

8 מתוך 8 |
מפגינה קוראת לגזר דין למובארק, מחוץ לביהמ"ש בקהיר
1 מתוך 8 |
מתנגדי מובארק חוגגים את הרשעתו
2 מתוך 8 |
מובארק מוצא מאולם המשפט, בשבוע שעבר

באולם בית המשפט ניתן היה לראות את תומכיו של מובארק מצד אחד ואת מתנגדיו מנגד. דקות לאחר פרסום גזר הדין כבר הניפו כמה מהם שלטים: "גזר הדין של אללה וגזר הדין של העם: מוות". עוד כמה שניות חלפו ובאולם פרצה תגרה המונית בין שני המחנות, שגלשה גם אל מחוץ לבית המשפט. שם התכנסו באותה שעה מאות אנשים, בהם בני משפחות ההרוגים, תומכי מובארק, עיתונאים רבים וכוחות הביטחון. תחילה קיבלו מתנגדי מובארק במחיאות כפיים סוערות את ההחלטה להטיל מאסר עולם על הנשיא לשעבר. מכל עבר נשמעו קריאות שמחה. לאחר שהשופט ריפעת הודיע על זיכוי כל האחרים הגיעה גם התגובה ההפוכה: בני משפחות ההרוגים יידו נעליים ואבנים לעבר השוטרים, שהבליגו תחילה אך בהמשך הכו אותם באלות כדי לפזרם. ככל שנקפו השעות נשמעו עוד ועוד תגובות נגד גזר הדין של ריפעת ופחות דוברים בעדו. הדבר בא גם לידי ביטוי במספר המבקרים בכיכר תחריר: הפגנה שהחלה בכמה עשרות אנשים גדלה לאלפים ומשם ל-100,000 ויותר.

באופן אירוני כמעט, גזר הדין הזה מספק את ליטרת הדם שהתנועות האיסלאמיות במצרים ובראשן "האחים המוסלמים" רצו לקבל. עונש של מאסר עולם למובארק ערב הסיבוב השני של הבחירות לנשיאות משחק לטובת התנועה ומועמדה, מוחמד מורסי, משום שהוא מאפשר לה לטעון כי אויבי המהפכה ממשיכים לשלוט במדינה אפילו בבית המשפט, וכי "המהפכה עדיין לא הסתיימה". הם יטענו בימים הקרובים כי אם יריבם אחמד שפיק ייבחר לנשיאות הוא עתיד לחון את מובארק בין היתר בשל היותו "פלול", שריד המשטר הישן. כצפוי, הוציאו אתמול "האחים" את אנשיהם לרחובות קהיר, אלכסנדריה וערים נוספות. מורסי עצמו הסביר אמש כי "המהפכה עדיין לא הסתיימה, ויש להמשיך בה עד להשגת כל מטרותיה. אני דורש להעניש את כל אלה שירו בגבם של המפגינים". הוא הבטיח לוודא שיתקיים משפט חוזר "למי שהרג את המהפכנים והשחית את החיים הפוליטיים". גם עבור שפיק אין מדובר בפסיקה רעה. גזר הדין ישמש מבחינתו אליבי לכך שעידן מובארק אכן הסתיים. בתגובה שפרסם שפיק לגזר הדין אמר כי בית המשפט הוכיח שאין עוד אף גורם במצרים שעומד מעל החוק. עונש מוות יכול אולי היה לסייע פוליטית דווקא לשפיק, אך ספק אם האיש שבכל זאת הכיר את מובארק מקרוב כל כך היה רוצה לראות את הוצאתו להורג של פטרונו הפוליטי בעבר. במידה מסוימת נראה שהשופט ריפעת בן ה-71, שעומד לפרוש בקרוב, ניפק את גזר הדין המשרת בצורה הטובה ביותר את האינטרס של העם המצרי: הנשיא שהואשם בכל צרותיה של מצרים אמנם יעביר את שארית חייו בכלא, אך ללא עונש מוות שהיה גורם לקרע עמוק עוד יותר בחברה המצרית המשוסעת.

להגדלה לחצו כאן

בכיכר תחריר נראו אתמול מפגינים במספרים שאינם זכורים זה זמן רב במקום, בערב רב של פעילי התנועות הפוליטיות לצד בני משפחותיהם של ההרוגים. נדמה שהזעם של ההמון לא היה רק בשל גזר הדין אלא גם לנוכח המתרחש במערכת הבחירות לנשיאות וההתמודדות הצפויה בין "יורשי מובארק" לבין "האחים המוסלמים", שבמובנים רבים גנבו את המהפכה מאנשי הכיכר.

טענות ההמון התמקדו לא רק בעונש מאסר העולם של מובארק ואל-עאדלי, אלא יותר בזיכויים של בכירי משרד הפנים. מדובר בכמה מראשי מנגנוני הביטחון שפעלו בכוח כדי לדכא את ההפגנות בערי מצרים. למרבה הפלא, על אף שהנשיא ושר הפנים לשעבר הואשמו במעורבות בהרג כ-850 בני אדם, הרי שהאנשים שביצעו לכאורה את פקודותיהם זוכו מאשמה. אמו של אחד ההרוגים, חאלד סעיד, אמרה אתמול לאתר האינטרנט של העיתון אל-אהראם כי ציפתה שזו תהיה החלטת בית המשפט, והסבירה כי היא רחוקה מלהיות שבעת רצון. לדבריה, אם אחמד שפיק ייבחר לנשיא הוא ישחרר את מובארק בשל גילו המבוגר ובטענה שמצבו הבריאותי מידרדר, ולאחר מכן ישחרר את אל-עאדלי. "יש צורך במהפכה חדשה, גדולה יותר מהראשונה", הוסיפה, "עלינו לקבוע מי איתנו ומי נגדנו. אסור לנו לתת אמון באיש או בתנועה כלשהם, ובראשם המועצה הצבאית ו'האחים המוסלמים'".

עלאא וגמאל מובארק

בשלב זה קשה לקבוע איזו השפעה תהיה ל"משפט המאה" במצרים על מערכת הבחירות לנשיאות: האם מורסי יידע להפיק את הרווח המרבי מההפגנות אמש, או שמא שפיק ינופף בגזר הדין כדי לטעון שמצרים הישנה חלפה לה מהעולם. בכל מקרה, הרשעת מובארק מדגישה עוד יותר עד כמה המזרח התיכון הישן מת: בן עלי שנמלט מתוניסיה, קדאפי שהוצא להורג בידי לובים, סאלח שנאלץ לוותר על כסאו בתימן וכעת גם מובארק שיקבל החל מהיום מדי אסיר ומספר סידורי. אפשר רק לדמיין את המחשבות שחלפו אתמול בראשו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, כשהתיישב לצפות בגזר הדין של עמיתו לשעבר, האסיר המפורסם ביותר במצרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ