רבבות הפגינו ברחבי מצרים במחאה על גזר הדין במשפט מובארק

כיכר תחריר התמלאה ברבבות מפגינים. מטה הבחירות של המועמד החילוני אחמד שאפיק הותקף בשנית

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

הפגנות הענק במצרים נגד פסק הדין במשפטו של מובארק נמשכו לאורך כל הלילה האחרון בבירה קהיר ובערים אחרות ברחבי המדינה, בהן אלכסנדריה וסואץ. עשרות בני אדם, בהם אוהדי כדורגל צעירים, פרצו היום (ראשון) לפנות בוקר למטה הבחירות של המועמד החילוני אחמד שאפיק בקהיר וגרמו נזק רב לרכוש.

אתמול, מיד לאחר ההכרזה כי הנשיא המודח של מצרים, חוסני מובארק, נידון למאסר עולם והואשם באחריות להרג מאות מפגינים, החלו מהומות בתוך ומחוץ לכתלי אולם בית המשפט בין מאות מתומכי מובארק לבין משפחות ההרוגים ומתנגדי משטרו. תוך זמן קצר, המונים גדשו את כיכר תחריר במחאה נגד גזר הדין. הפגנה שהחלה בכמה עשרות בני אדם התעצמה לאלפים ומשם ליותר מ-100 אלף מפגינים, שרבים מהם נשארו במקום במשך כל שעות הלילה.

רבים מהמפגינים טענו כי העונש אינו חמור דיו ואף הביעו חשש כי הוא יוקל בתום הליך הערעור שיוגש בקרוב. בנוסף, קיימת אכזבה גדולה מכך שבכירי ממשל רבים, בהם שני בניו של הנשיא המודח, גמאל ועלאא, יצאו ללא עונש. בית המשפט זיכה אתמול את בניו של מובארק, שהואשמו בעבירות שחיתות, בהן קבלת בתי פאר לחוף ים סוף מאיש העסקים חוסיין סאלם. הם זוכו בגלל חוק התיישנות. מלבד מובארק ובניו, התקבלה החלטה גם בנוגע לסאלם ושר הפנים לשעבר חביב אל-עאדלי. סאלם, שלא נכח בדיון, זוכה מהעבירות שיוחסו לו, בעוד שאל-עאדלי, אחד האנשים החזקים ביותר בימי המשטר הקודם, נשלח למאסר עולם.

מפגינים בכיכר תחרירצילום: אי–פי

ואולם, למרות עונשם של מובארק בן ה-84 ונאמנו אל-עאדלי, חלקים נרחבים בציבור המצרי סבורים כי תוצאות המשפט מקלות עם הנאשמים. "זו הכל היתה הצגה מכורה מראש", אמר עלאא חמאם, עובד באוניברסיטת קהיר שיצא להפגין בכיכר תחריר. בהפגנות, כמו בימי ראשית המחאה כנגד משטר מובארק לפני 16 חודשים, השתתפו מפגינים מכל שכבות האוכלוסייה: צעירים ומבוגרים, דתיים וחילונים.

לפנות בוקר פרצו עשרות צעירים למטה הבחירות של אחמד שאפיק, המועמד החילוני שעלה לסיבוב השני בבחירות הכללית שיתקיימו ב-16 וב-17 ביוני, וזוכה לאהדה מפתיעה בציבור. זו ההתקפה השנייה בשבוע האחרון על משרדיו של שאפיק, ששימש ראש הממשלה האחרון במשטר מובארק ונתפש בעיני רבים כמקורב לנשיא המודח וממשיך דרכו. המפגינים פרצו למשרדים והשחיתו ציוד, בהם מחשבים ורהיטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ