נשיא סרביה החדש: בסרברניצה לא היה רצח עם

טומיסלב ניקוליץ' אמר הבוקר בראיון בטלוויזיה כי לא ישתתף באירועי האזכרה השנתיים לטבח של כ-8,000 גברים ונערים מוסלמים ב-1995

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נשיאה החדש של סרביה הכחיש שבסרברניצה בוצע רצח עם, בניגוד לדברי התביעה במשפטם של המנהיגים הסרבים הנערך בבית הדין הבינלאומי בהאג. טומיסלב ניקוליץ', הפוליטיקאי הימני שנבחר בחודש שעבר לנשיא סרביה, אמר הבוקר (ראשון) בראיון בטלוויזיה של מונטנגרו כי "לא היה רצח עם בסרברניצה. בוצעו שם פשעי מלחמה קשים על ידי סרבים אחדים שיש למצאם, להעמידם לדין ולהענישם. קשה מאוד להגיש כתב אישום נגד מישהו, ולהוכיח בבית משפט שאירוע מסוים הוא אכן רצח עם".

הוא ציין גם שלא ישתתף ביולי באזכרה השנתית לטבח סרברניצה, שהתרחש ב-1995. ראטקו מלאדיץ', לשעבר מפקד הצבא הסרבי-הבוסני, עומד למשפט בהאג באשמת רצח עם בסרברניצה. חיילים סרבים-בוסנים בפיקודו רצחו כ 8,000 גברים ונערים מוסלמים אחרי שכבשו את העיר, על אף שהוכרזה מקום בטוח על ידי האו"ם. היה זה מעשה הזוועה החמור ביותר שהתחולל באירופה מאז מלחמת העולם השנייה.
באקיר איזטבגוביץ', אחד משלושת חברי הנשיאות של בוסניה, אמר שדברי ניקוליץ' הם עלבון לאלה שנותרו בחיים והוסיף: "הכחשה שבסרברניצה בוצע רצח עם לא תכשיר את הקרקע לשיתוף פעולה ולהתפייסות באזור. להפך, היא עלולה לעורר מחדש אי הבנה ומתח. בדבריו אלה, ניקוליץ' הוכיח בבירור שהוא עדיין אינו מוכן להתמודד עם האמת על האירועים שהתרחשו בעבר הקרוב שלנו".

בית הדין הבינלאומי ליוגוסלוויה לשעבר ובית המשפט הבינלאומי פסקו כי הטבח בסרברניצה היה רצח עם. דוברת של שרת החוץ האירופית, קתרין אשטון, אמרה שמשרדה יבקש הבהרות על דברי ניקוליץ', אך הדגישה שהטבח היה "פשע נגד כל האנושות. לעולם לא נשכח אותו, ואסור להרשות שיקרה שוב".

מועמד האופוזיציה ניקוליץ' בהפגנה בבלגראדצילום: אי-אף-פי

ניקוליץ' הביס את הנשיא הקודם, בוריס טאדיץ' וניצחונו הגביר את החשש באזור, שזוכר עדיין את הפעם האחרונה שבה היה חבר בממשלה ¬ כסגן ראש הממשלה בקואליציה עם סלובודן מילושביץ', שהיה נשיא יוגוסלוויה כשנאט"ו הפציצה את סרביה בתקופת המלחמה בבלקנים כדי לאלץ אותה להוציא את כוחותיה מקוסובו.

טאדיץ' פיקח על מעצרם והסגרתם של המנהיג הסרבי-בוסני ראדובן קארדז'יץ' ושל מלאדיץ'. הוא פרסם התנצלות על מעשה הטבח באמצעות הפרלמנט והגיע לסרברניצה כחלק מניסיון לקדם פיוס בין הצדדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ