היהלום שבכתר |

אלף ספינות שטו על התמזה בחגיגות ה-60 למלוכת אליזבת

מאות אלפי בריטים גדשו את גדות הנהר המרכזי בלונדון כדי לנופף לספינה שבה שטו בני משפחת המלוכה

אנשיל פפר
לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
לונדון

ביומה השני של חגיגות לציון שישים שנה למלוכה של המלכה אליזבת השנייה, שטו בני משפחת המלוכה במשט של אלף ספינות על נהר התמזה, במפגן המלכותי הגדול ביותר מזה 350 שנה. מאות אלפי ברטים גדשו הבוקר (ראשון) את גדות הנהר החוצה את הבירה לונדון, ונופפו למלכה ולבני משפחתה שלוו בין השאר בספינות קרב היסטוריות.

החגיגות הראוותניות נערכות בתקופה שבה זוכה המלכה הבריטית, בת 86, לפופולריות שיא. על פי סקר דעת קהל של מכון MORI שהתפרסם בשבוע שעבר, 80% מאזרחי בריטניה רוצים להישאר נתינים של המלכה. לעומת זאת, רק 13% מהאזרחים היו רוצים שבריטניה תיהפך לרפובליקה. האהדה למלכה נמצאת בעלייה אפילו ביחס לשנה שעברה, אז נישא הנסיך ויליאם לבחירת לבו קייט מידלטון. בעת החתונה המלכותית כ-75% מהבריטים אמרו שהם רוצים להישאר נתיני המלכה. הפופולריות של המלכה באה על רקע ירידה מתמשכת באהדתם של אזרחי בריטניה לפוליטיקאים, בעקבות שורה של שערוריות שחיתות, בהן פרשת ניוז קורפ של רופרט מרדוק, והמיתון המתמשך.

לפי 15 שנה האהדה למלכה היתה בשפל של כל הזמנים, בעקבות מותה בתאונת דרכים של הנסיכה דיאנה שהיתה אהודה מאוד על הציבור הבריטי. שרבים מהאזרחים ראו במלכה ובבעלה הנסיך פיליפ מנותקים ואטומים לרחשי לב העם. אך תודות למאמץ עיקש של יחסי הציבור ובניית תדמית צנועה ופתוחה יותר של המלכה ובני משפחתה, הצליח לבסס מחדש את הפופולריות של מוסד המלוכה והפך את השאיפות לרפובליקה בריטית לנחלתם של מיעוט מבודד.

עם זאת, חלק מהסקרים צופים הצלחה מצומצמת יותר ליורש העצר של המלכה, הנסיך צ'רלס. סקר של ICM שפורסם השבוע מגלה שרק 55% מאזרחי בריטניה מאמינים שמדינתם תישאר ממלכה גם בעתיד. 28% משוכנעים שתהפוך לרפובליקה, בעוד 17% אינם בטוחים. לגבי היום שאחרי מותה של המלכה, רק 58% מאמינים שצ'רלס בן ה-63 אכן יירש את מקומה, ומספר גדל של בריטים 35% חושבים שהמלך הבא יהיה הנסיך ויליאם, שבקרוב ימלאו לו 30.

בעוד שהמלכה שמרה בכל שישים שנות מלכותה על ניטרליות מוחלטת ומעולם לא הביעה דעות פוליטיות, צ'רלס ידוע כמי ש"מפציץ" את שרי הממשלה במכתבים עם הצעות ותלונות, ובעיני תומכי הרפובליקה הוא נתפס כמי שייצור חיץ בין העם לבית המלוכה. בכך, יצור גם אקלים פוליטי נוח למהפכה חוקתית שתביא לביטול מוסד המלוכה בדמוקרטיה העתיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ