ממלכת הקופים השודדים

אוכלוסיית הקופים של דלהי גדלה והפכה תוקפנית כל כך, שבכירים בעירייה ביקשו באחרונה מביהמ"ש של הודו לשחרר אותם ממשימת הפיקוח עליהם

גרדינר האריס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדינר האריס, ניו יורק טיימס

הקוף הראשון נדחף לפניה והושיט את ידו בדממה, השני הופיע מאחוריה ודרש את התיק שלה. מייב אוקונור נלכדה. בלית ברירה מסרה את התיק, כי היה מסוכן להתנגד, והשניים הסתלקו בראש מורם. המפגש כולו ארך לא יותר מ-15 שניות: זה היה עוד שוד מתואם היטב של קופי רזוס, שדלהי סובלת מהם יותר ויותר.

"היו לי עוד תיקים ביד, אבל הם ידעו בדיוק באיזה תיק נמצא הלחם הטרי", אמרה אוקונור, תושבת העיר. "הם היו שקטים לגמרי, מהירים ויעילים בצורה מדהימה."

אוכלוסיית הקופים של דלהי גדלה והפכה תוקפנית כל כך, שבכירים בעירייה ביקשו באחרונה מבית המשפט העליון של הודו לשחרר אותם ממשימת הפיקוח עליהם. בדלהי יש שפע סיפורים על קופים שנכנסים לבתים, קורעים את כבלי החשמל, גונבים בגדים ונושכים את מי שמפתיעים אותם. הם מתייחסים לבניין הפרלמנט כאל מגרש משחקים, פולשים למשרד ראש הממשלה ולבניין משרד ההגנה, מגרשים דיפלומטים מהגינות שלהם, נכנסים לפעמים לאוטובוסים ורכבות תחתיות ונוסעים בהם.

"מ-2007 לכדנו 13,013 קופים", אמר ד"ר ר' ב' ס' טיאגי, מנהל השירותים הווטרינריים של עיריית דלהי. ואף על פי כן, מספר הקופים רק גדל. הסיבה פשוטה: אנשים מאכילים אותם. הקופים הם התגלמות האל ההינדי הנערץ הנומאן, ולפי המסורת ההינדית יש להאכילם בימי שלישי ושבת. "אני מאכיל אותם ביום שלישי, אבל הם חוזרים ביום חמישי וגונבים את הבגדים שלי", התלונן טיאגי.

מתוך הסדרה Human Planet של BBC-ONE

השירות הווטרינרי, שטיאגי עומד בראשו, ביקש עזרה מהרשות העירונית לשמירה על חיות בר אך בכירים ברשות טוענים שהקופים, המציקים לעיר מאז שהעיור המואץ שלה פלש לאזורי מחייתם המקוריים, חדלו להיות חיות בר והטיפול בהם אינו בתחום סמכות הרשות. "הבעיה הזו לא תיפתר כל עוד ממשיכים ההינדים להאכיל קופים באופן סדיר", אמר ר' מ' שוקלה, מנהל הרשות העירונית לחיות בר. "פרסמנו הרבה מודעות וביקשנו לא להאכיל קופים במקומות ציבוריים, אבל לשווא".

ב-2007 נהרג סגן ראש העיר בנפילה מהמרפסת, כשהותקף על ידי להקת קופים. התקרית עוררה את העירייה להגביר את מאמציה להעביר את הקופים למקומות בטוחים יותר. אבל התקפות כאלה נמשכות. נערה בת 14 נפצעה קשה בתחילת החודש בנפילה מגג בניין, אחרי שהותקפה על ידי קופים.

"קופים אכן נושכים אנשים, ופצעי הנשיכות עלולים להיות קשים", אמר ד"ר אנתוני פוסי, מנהל "המכון הלאומי לאלרגיות ומחלות מידבקות" בבתסדה, מרילנד. "הם פיקחים, ובדרך כלל מתנפלים על פניו של האיש". הנשיכות עלולות להדביק את הננשך בכלבת או בווירוס הרפס קטלני, אך מקרים כאלה "כמעט לא קיימים", אומר פוסי. אבל זיהומים מנשיכות נפוצים ומטפלים בהם באנטיביוטיקה.

רפי סאראן, תושבת דלהי, מספרת שקופים גזלו סוכריות מידי ילדיה ושלהקות קופים משתלטות על החצר שלה ומונעות ממנה ומהילדים לצאת מהבית. "אנחנו נשארים כלואים בבית כאילו שאנחנו בגן חיות והם מביטים בנו", היא אומרת.

אחדים מהתושבים מנסים להתחכם ומביאים קוף לנגור - קוף גדול בעל פנים שחורים ומסביבם פרווה לבנה - כדי שישתין סביב בתיהם. ריח השתן מפחיד את קופי הרזוס הקטנים ומרחיק אותם לשבועות אחדים. אבל כשהריח נעלם, הם חוזרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ