נשות הודו לוקחות את הנשק לידיים

הודו נודעה בעבר בעקרונותיה נגד אלימות. על רקע העלייה החדה בפשיעה המינית וכישלון הרשויות, יותר ויותר הודיות מצטיידות בנשק חם

ג'ייסון בורק, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ייסון בורק, גרדיאן

כשד"ר הרבין קאור סידהו נוסעת מביתה בשכונה היוקרתית של העיר צ'נדיגרה שבצפון-מערב הודו, היא תמיד תיקח את האקדח שלה בתיק. האקדח הוא רכישה חדשה שלה.

סידהו, רופאת שיניים בת 32, קיבלה רישיון לשאת אותו רק לפני כשנה. "אין לי אמון במשטרה שתגן עלי. זכותו של כל אדם להגן על עצמו", היא אומרת, "יש כל כך הרבה תקיפות נגד נשים בימים אלה. אני חושבת שכל הנשים פגיעות וצריכות להחזיק אקדח".

סידהו אינה לבד. מספר הולך וגדל של נשים הודיות אמידות ומשכילות רוכשות נשק כדי להגן על עצמן. מגמה זו היא חלק מהשגשוג המשמעותי בתרבות הנשק בהודו, מדינה שנודעה בעבר בעקרונותיה נגד אלימות, מבית מדרשו של מהטמה גנדי.

לפי ההערכות, יש כיום יותר מ-40 מיליון אקדחים בהודו, נתון המדרג אותה במקום השני בעולם בתפוצת כלי נשק אחרי ארה"ב. עם זאת, רבים מכלי הנשק אינם חוקיים ומיוצרים בסדנאות ברחובות צדדיים.

אחזקת הנשק לנפש בהודו עודנה נמוכה (שלושה אקדחים לכל מאה בני אדם בממוצע), אבל ללא ספק מדובר בתופעה שהולכת ומתפשטת. אחד הסימנים לכך הוא הקמתו של ארגון בשם "ההתאחדות הלאומית לזכות לאקדחים בהודו", הפועל מאז 2009 להקלת ההגבלות על אחזקת נשק. "אנחנו לא צמאי דם, אלא מבקשים להשתמש בנשק כמוצא אחרון. אנו תופשים נשק ככוח ממתן", אומר מזכ"ל הארגון רקשיט שארמה. לדבריו, הארגון זוכה "לפניות רבות מצד נשים שרוצות לדעת איך לרכוש נשק ולהישאר בתחומי החוק".

נשים הודיות במטווח בג'אמו שבקשמיר. אונס קבוצתי בניו דלהי הפך לתופעה שכיחה צילום: רויטרס

המגמה חזקה במיוחד במחוזות שבהם לשימוש בנשק יש כבר מורשת מוצקה, כמו פונג'אב. התיאבון ההודי לצריכה מוגברת הוא סיבה נוספת לגידול במכירות הנשק. "העסקים מאוד מאוד טובים, טובים מאי פעם", מספר סאטיש קומאר, מוכר בעיר צ'נדיגרה, בירת פונג'אב. "10% מהסיבות לקניית נשק נוגעות לביטחון אישי ו-90% נובעות מהסטטוס שהוא מעניק. אנשים ישלמו בשמחה 80 אלף רופי על נשק מתוצרת חוץ".

לדברי קומאר, רק קנייה אחת מתוך 50 נעשית על ידי אשה, אבל מדובר בתופעה שהולכה ומתרחבת. נתונים רשמיים שפורסמו מוקדם יותר בהודו מגלים כי כ 31 אלף רישיונות נשק ניתנו עד כה לנשים בפונג'אב ומספר דומה של נשים רכשו נשק בפועל.

אניטה דהימן דאס, המתגוררת בעיר לודהינה, מרכז משגשג של מסחר וחקלאות במרחק של כ-130 ק"מ מצ'נדיגרה, מחזיקה אף היא בנשק. דאס, בת 46, קיבלה את האקדח הראשון שלה לפני שלוש שנים, אך כיום רשומים ברישיון שלה שניים נוספים. "רוגר 22" הוא האקדח האהוב עליה.

"אני שמה אותו בתיק שלי כשאני הולכת לקניות, לקניון, לשוק או לכל מקום אחר", היא אומרת. "הנשק הוא דבר חיוני ממש. יש הרבה מאוד מקרי שוד בימינו. הם שודדים שרשראות וצמידים".

מעבר לתחושת הביטחון האישי, אחזקת הנשק הפכה במשפחתה של דאס לתחביב של ממש. לבעלה, אישוור, המנהל עסק למכוניות בעיר, יש אוסף כלי הנשק משלו הכולל 11 פריטים, ובהם רובי ציד ואקדחי וינטג'.

לדבריה, גם נכדה בן הארבע "מאוד אוהב אקדחים", ולגור הכלבים של המשפחה קוראים "צלף".

מגמת ההתחמשות היא חלק מהתגובה לכישלונה של הודו בהנחלת ביטחון לתושבים. זאת למרות שעל פי הנתונים הרשמיים, בעשור האחרון חלה צניחה משמעותית ברמת האלימות בהודו בכלל ובמספר מקרי הרצח בפרט.

למרות זאת, מספר מקרי הפשיעה המינית עלו באופן משמעותי. בבירה ניו דלהי, לדוגמה, אונס קבוצתי הוא אירוע שכיח. זו אולי הסיבה לכך שכמעט כל הנשים שהתראיינו לכתבה הודו שהן חשות איום ממשי על ביטחונן.

נאבדיפ, עקרת בית מלודהינה, סיפרה כי היא מחזיקה רובה ציד כיוון שבעלה עובד רחוק מהבית. לאחרונה קנתה אקדח קל יותר להגנה מחוץ לבית. "הרבה גברים מהמעמד הנמוך מציקים לנשים, לכן אקדח הוא דרך טובה להגיד להם להתחפף", היא אומרת. "אם אני חוזרת הביתה מאוחר בלילה לבדי, אקדח הוא הכרחי. כשהמשטרה מגיעה בדרך כלל כבר מאוחר מדי".

"יש כל כך הרבה אירועים כאלה, במיוחד בדלהי", אומרת סידהו. לדעתה, השינוי בסגנון החיים הפך נשים לחשופות יותר, במיוחד רווקות במקומות עבודתן או נשים שחוזרות לביתן בשעות לילה מאוחרות.

"למה שנהיה תלויות במישהו אחר כדי להגן על ביטחוננו? אנחנו צריכות להיות עצמאיות", היא אומרת. "דמיינו את כל הבעיות שאפשר למנוע אם נשים יוכלו להגן על עצמן כמו שצריך. האשה חייבת להיות מוגנת ולשלוח מסר ברור: אנחנו לא סופגות יותר."

תרגום: גיתית גינת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ