סוריה במוקד השיחות בפסגה בין רוסיה לאיחוד האירופי

בכירי מדינות אירופה צפויים ללחוץ על הנשיא הרוסי פוטין לנקוט צעדים חריפים יותר נגד משטרו של אסד בפסגה שמתקיימת בסנט פטרבורג

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

לראשונה מאז נבחר מחדש לתפקידו, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ידון היום (שני) בסנט פטרבורג עם נציגים בכירים מהאיחוד האירופי כדי לדון בהידוק הקשרים בין רוסיה לאיחוד ובמדיניות הרוסית כלפי בעלת בריתה סוריה.

דיפלומטים מאירופה הגדירו את המפגש כהזדמנות להיכרות מחודשת עם המנהיג הרוסי, שכיהן כנשיא בשנים 1999 עד 2008, כראש ממשלה בשנים 2008 עד 2012, והושבע מחדש בחודש שעבר לנשיאות.

ואולם, הפערים ביחס כלפי סוריה עלולים להטיל צל כבד על הפגישות. מדינות האיחוד האירופי מעוניינות שרוסיה תלחץ על בעלת בריתה, סוריה, כדי שתסיג את כוחותיה מהערים הגדולות ותקיים כלשונה את תוכנית שש הנקודות שיזם מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן.

פוטין (משמאל) וראשי האיחודצילום: רויטרס

עד כה, סירבו רוסיה וסין להיענות לקריאות ארה"ב והאיחוד האירופי לגנות את מדיניות הנשיא הסורי, בשאר אל-אסד, או לקרוא להדחתו מהשלטון. שני הצדדים מקווים שתוכנית אנאן תצליח ו-15 החודשים של מהומות אלימות יגיעו לקצן. ואולם, האיחוד האירופי מעוניין שרוסיה תלחץ על המנהיג הסורי להסיג את כוחותיו ולעצור את ההתקפות לפי דרישות התוכנית ותקדם מעבר שלטוני במדינה.

”אנחנו רוצים לוודא שרוסיה מפעילה את כל כובד משקלה כדי לשכנע את משטרו של אסד ליישם את התוכנית", אמר גורם בכיר באיחוד האירופי. "עד כה, הצד הרוסי לא שיתף פעולה או סייע במציאת פתרונות פוליטיים למשבר".

רוסיה טוענת מצדה כי היא לא מגנה על אסד, שמשטרו מעניק לרוסיה דריסת רגל במזרח התיכון, אולם טוענת כי שאלת הדחתו של אסד אינה יכולה להיות תנאי מוקדם לדיאלוג פוליטי כלשהו.

אתמול הכחיש אסד מכל וכל כי כוחותיו היו מעורבים בטבח בחולה. בנאום בפני הפרלמנט הוא תקף את מתנגדי השלטון וטען כי פעולות הטרור במדינה מתפשטות למרות שורת רפורמות שהמשטר יוזם. "מתחילת המשבר מדברים על פתרון פוליטי, אולם כולם מתעלמים מפעולות הטרור ונוכחות של טרוריסטים במדינה", אמר. הוא גינה את הטבח והכחיש שאנשיו עומדים מאחוריו. לדבריו, אפילו אנשים "מפלצתיים" לא יבצעו מעשה שכזה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ