יהודי, הומוסקסואל ומועמד רפובליקאי לנשיאות

פרד קרגר מתמודד על מועמדות המפלגה הרפובליקאית לנשיאות. הוא פועל במרץ לקדם את זכויות הקהילה הגאה ולצמצם את השפעת הימין הקיצוני

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

בספטמבר 2011 בעימות טלוויזיוני בפלורידה, סטיבן היל, חייל הומוסקסואל שמשרת בעיראק, שאל את המועמדים הרפובליקאים לנשיאות אם הם ינסו להחזיר את המדיניות הצבאית "לא נשאל, אל תספר", שרבים רואים בה מדיניות שמפלה את אנשי הקהילה הגאה. הקהל הגיב בקריאות בוז. המועמד השמרן ריק סנטורום, שפרש בינתיים, אמר שהוא מתכוון להחזיר את מדיניות "לא נשאל", כי לפעילות מינית מסוג כלשהו אין מקום בצבא.

אחד המועמדים לנשיאות שלא הוזמן היה פרד קרגר. הוא הסתפק בהעלאה של סרטון לאינטרנט, שבו הסביר כי "רופרט מרדוק ו'פוקס' סירבו לאפשר לי להשתתף בעימות. עמדתי בתנאים, אולם הם שינו אותם, וזה לא הוגן. קול חשוב לא נשמע".

בשעה שרוב המועמדים האחרים כבר פרשו ומיט רומני הוכרז בתור הזוכה הרשמי של הפריימריז, קרגר, הומוסקסואל מוצהר, אדם שרוב האמריקאים מעולם לא שמעו את שמו, ממשיך במרץ את קמפיין הבחירות שלו. השבוע, היועץ הפוליטי לשעבר שהפך לפעיל למען זכויות ההומואים ולסביות הופיע בכמה אירועי בחירות בקליפורניה. משם הוא ימשיך ליוטה.

פרד קרגר

"הלו"ז שלי מלא", הוא אומר. חשוב לי לנהל קמפיין ביוטה כי יש שם את השיעור הגבוה ביותר של התאבדויות בקרב בני נוער. נערים הומוסקסואלים מתאבדים כמעט כל יום בגלל הלחצים החברתיים והדתיים. אני אלחם נגד אפליה עד נשמתי האחרונה".

הוא מודה שהמפלגה הרפובליקאית היא לא הבית הטבעי בשביל המועמד ההומו הראשון לנשיאות - ולא בכל מקום הוא מתקבל בזרועות פתוחות. "היו לי בעיות עם הארגונים השמרנים שמנעו ממני לשכור דוכן בכנס בוושינגטון. הגשתי נגדם תלונה בגין אפליה. גם בכנס המנהיגות הרפובליקאית של הדרום לא אפשרו לי לשכור חדר ולקיים מסיבת עיתונאים. זה מאוד קשה וכואב, אבל הסבא רבא וסבא שלי היו חלוצים בקהילה היהודית בשיקגו ונלחמו נגד האפליה. אני נושא את שמו של סבי מודע לכך שהוא סיכן את מעמדו כשיצא להגנת המהגרים שסבלו מאפליה. וזה מה שאני רוצה לעשות".

קרגר הוא לא רק המועמד ההומוסקסואל הראשון שמתמודד מטעם המפלגה הרפובליקאית, אלא הוא גם משתמש פעמים רבות בסמל של השמרנים, הנשיא לשעבר, רונלד רייגן, לקידום סדר היום שלו. "במשך שבע שנים, עבדתי בשביל רייגן, שהתנגד בשנות ה-70, ליוזמות נגד ההומואים בקליפורניה".

בימים אלה נדיר לשמוע מפי מועמד רפובליקאי דברים בשבחו של אובמה, אולם קרגר נלהב מאוד מהבעת התמיכה של הנשיא בנישואי ההומואים. "לא האמנתי שהוא ייקח את הסיכון הפוליטי הזה, במיוחד בשבוע שבו צפון קרוליינה העבירה תיקון לחוקה המונע הכרה בנישואי ההומואים. אבל הוא עשה את זה, וזה היה מדהים. דמיינתי לעצמי איזו השפעה היתה על הצעירים שמרגישים מבודדים, בשעה שהנשיא יוצא בהצהרה כזו".

קרגר קיבל הצעה להצטרף למפלגות או קבוצות פוליטיות אחרות, אולם התעקש להישאר במפלגה הרפובליקאית, שאליה השתייך גם אביו. "התחלתי להשתתף בפעילות במפלגה הרפובליקאית כשהייתי בן שמונה", הוא אומר. "אבל זו היתה מפלגה רפובליקאית שונה מאוד, היא היתה מתונה, היו בה מנהיגי תנועת זכויות האזרח". לדבריו, "זה קל לעזוב, אבל אני חושב שהמפלגה הרפובליקאית צריכה לשקף בסיס רחב של אנשים, כמוני וכמו אחרים. אנו מאבדים דור שלם בגלל השתלטות הימין הקיצוני על המפלגה. זה יכול אולי לעזור לריק סנטורום ולמיט רומני, אבל זה לא ישפיע לטובה על עתיד המפלגה. זו אחת הסיבות שבגללן אני נשאר במפלגה, אני מאמין בשינוי מבפנים".

אין לו אשליות לגבי סיכוייו או השפעתו, והוא גם לא בטוח שיתייצב באוגוסט לוועידת המינוי הארצית בטמפה שבפלורידה. "אני אשמח לנאום שם, ויש לי מה לומר, אבל עדיין לא הוזמנתי". קידום זכויות ההומוסקסואלים והלסביות הוא המטרה העיקרית של מסע הבחירות, אולם המצע הרשמי שלו אינו שונה בהרבה מזה של שאר המועמדים הרפובליקאים שהשתתפו במרוץ. הוא תומך בעונש מוות ומתנגד לסגירת מתקן המעצר בגואנטנמו. הוא גם תומך נלהב בזכות לשאת נשק. להערכתו, הכלכלה היא הנושא המרכזי בבחירות הקרובות. "יש לי תוכנית כלכלית שתביא ליצירת 3.6 מיליון מקומות עבודה", הוא אומר. "אני רוצה לחזור לממשלה קטנה עם תקציב מאוזן. אני מאמין שרפורמת הבריאות היא פשוט מסוג הדברים שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו. חוץ מזה, אני מאמין בחשיבות הרבה של אופטימיות בסגנון רונלד רייגן, פשוט כדי לרומם את הרוח של המדינה הזאת".

בדומה לרוב המועמדים האחרים, קרגר הספיק לבקר מאז תחילת הקמפיין שלו בישראל, שם נפגש עם סגן שר החוץ דני אילון, נהנה מארוחת צהריים עם חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) ואף נכח בנאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "אני תומך בפתרון שתי המדינות, אבל מאמין שזה יבוא כתוצאה ממו"מ ארוך ומורכב". לדבריו, "כשהגעתי לביקור הראשון שלי ב-2000 חשתי בבית. אני לא יהודי דתי, אז לא ציפיתי שארגיש ככה כלפי ישראל. מאז ביקרתי בישראל עוד פעמים רבות עם משלחת של הקואליציה הרפובליקאית היהודית. באחת הפעמים ביקרתי בפסטיבל הסרטים של הקהילה ההומו-לסבית שבו הקרינו סרט תיעודי עליי. זה היה מלהיב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ