אליזבת מלכת היהודים

רוב היהודים בבריטניה תומכים במוסד המלוכה ובמלכה אליזבת, שחוגגת השבוע 60 שנה להכתרתה. יש להם רק ביקורת אחת: העובדה שמעולם לא ביקרה בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאלפי יהודים בגיל מסויים יש קשר אינטימי עם המלך הבא של בריטניה. כמוהם, הנסיך מוויילס נימול על ידי הרב ד"ר ג'ייקוב סנאומן, שהיה באותה תקופה המוהל הראשי של לונדון. הפעולה העדינה הזו בוצעה בהתאם למנהג שראשיתו בתקופת המלך ג'ורג' הראשון שהביא אותו עמו מהנובר, עיר הולדתו, ובמשך זמן רב היה מקור לגאווה לקהילה היהודית של בריטניה.

בשבת, עם תחילתם של ארבעת ימי החגיגות לרגל יובל היהלום של המלכה אליזבת, קראו בכל בתי הכנסת בבריטניה ובחבר העמים, עד לאוסטרליה וניו זילנד, את התפילה השבועית המסורתית לשלומה של המלכה ובקשה מאלוהים לשמור עליה מכל צרה ויגון. הכבוד וההערכה הרבים שיהודי בריטניה רוחשים למלכתם, אינם מבוססים על ראיות ממשיות. אחת הסיבות לפופולריות ארוכת-הימים של אליזבת היא העובדה, כי ב-60 שנות מלכותה היא כמעט אף פעם לא ניצלה את זכויות היתר שלה ולא השמיעה את דעותיה האישיות בנושאי המדינה, למרות פגישותיה השבועיות עם ראשי הממשלה והנגישות המיוחדת המאפשרת לה להתעדכן בענייני הממשלה. מעט מאוד, אם בכלל, ידוע על דעותיה האישיות, על הדברים שהיא אוהבת או מתעבת, למעט, כמובן, אהבתה לכלבי קורגי.

פרופסור ג'פרי אולדרמן, מומחה להיסטוריה בריטית בת ימינו, מתגאה גם הוא על שנימול על ידי המוהל המלכותי. עם זאת, הוא מודה כי "אנחנו לא יודעים מה דעתה של המלכה על היהודים, משום שאין היא רשאית לבטא את דעותיה בפומבי, וגם לא נדע זאת זמן רב, אם בכלל. הוצגתי בפני המלכה בארמון בקינגהם והיא היתה חביבה מאוד. ברור שהיא שמה לב לכיפה שעל ראשי, אך אין זה אומר דבר, כיוון שהיא חייבת להיות חביבה אל כולם". ללא ראיות של ממש, יש משמעות רבה להיעדר דעות קדומות בולטות לעין אצל המלכה, שהיא תוצר הממסד הבריטי, שעליו נטען כי תמיד שררה בו אנטישמיות נסתרת. פרופסור אולדרמן מציין כי המלכה, שילדיה זקוקים לברכתה כדי להינשא, לא התנגדה לנישואי בתה היחידה, הנסיכה אן, לקצין צי ממוצא איטלקי-יהודי.

17 מתוך 17 |
בריטניה חוגגת 60 לשלטון אליזבת
1 מתוך 17 |
אליזבת השנייה בחגיגות היהלום. לא בובה של אף אחדצילום: אי-פי
2 מתוך 17 |
המשט המלכותי על התמזה היום צילום: רויטרס

פרט לאדוארד השמיני, שהיה ידוע כפרו-נאצי ומלך פחות משנה עד שוויתר על המלוכה ב 1936, היתה משפחת המלוכה הבריטית נקייה משנאת יהודים במאתיים השנים האחרונות, ובעיקר מאז מלכותה הארוכה של סבת-סבתה של אליזבת, המלכה ויקטוריה שהוכתרה ב 1837.

הסופר סיימון סבאג מונטיפיורי טוען כי "מבחינה היסטורית, משפחת המלוכה הבריטית מקיימת יחסים ידידותיים מאוד עם הקהילה היהודית". הוא אמור לדעת על מה הוא מדבר, זאת בשעה שמשפחתו, מאז אב המשפחה המהולל סר משה מונטיפיורי, מקיימת יחסים ידידותיים עם רבים מבני המשפחה המלכותית, והוא עצמו ידוע כידיד של הנסיך צ'רלס. "זה התחיל כשסר משה נתן למלכה ויקטוריה מפתח לאחוזותיו שבמחוז קנט. ויקטוריה ושאר בני משפחת המלוכה והאריסטוקרטיה ראו בו את היהודי שציפו לראות בתקופה של אהבת יהודים וציונות נוצרית ". המסורת הזו, לדבריו, "נמשכת מאז המאה ה 19 עד היום. בני משפחת המלוכה משתתפים באופן תדיר בהרבה מאוד אירועים ותומכים בארגוני צדקה יהודיים, דבר שנראה כאן כנורמלי לחלוטין, ובצדק".

האיש המקורב ביותר לוויקטוריה, אחרי בעלה האהוב, הנסיך אלברט, היה בנימין ד'יזראלי, שאף על פי שהוטבל לנצרות בהיותו בן 12, נחשב בעיני רבים ליהודי בתקופה שבה שימש ראש ממשלה, כולל בעיני יריבו האנטישמי ויליאם גלאדסטון. ויקטוריה אמנם לא התייחסה ליהדותו של ד'יזראלי באופן חד-משמעי, אך בנה, אדוארד ה 7 היה פילושמי אמיתי.
אדוארד האדיב, המנומס אך הנהנתן, שמלך בעשור הראשון של המאה ה 20, הקיף את עצמו כל חייו בידידים יהודים עשירים. גם רבות מפילגשיו היו יהודיות. אחד מידידיו הטובים ביותר, שהיה גם שותפו למסעות רכיבה, היה איל ההון ארנסט קאסל (Cassel) והאנטישמים מאותה תקופה כינו לפעמים את ארמון וינדזור בשם Windsor Cassel. נכדתו של קאסל התחתנה ב 1922 עם לורד לואי מאונטבטן, ששנים רבות לאחר מכן שידך בין דודניתו, הנסיכה אליזבת, לאחיינו, הנסיך פיליפ.

רובם של היהודים הבריטים תומכים במלוכה. בעיקר בקרב הדור המבוגר יותר; אצלם זה כבר בגדר עיקר אמונה שהמלוכה טובה ליהודים, שכן היא מבטיחה יציבות, מצב שהיהודים בגולה תמיד ייחלו לו. ג'ונתן פרידלנד, בעל טור בגרדיאן, הוא היוצא מן הכלל :¬ יהודי תומך נלהב בהקמת רפובליקה. בספרו הראשון, שפורסם ב 1998, "הביאו את המהפכה הביתה: נימוקים למען רפובליקה בריטית", טען בזכות שינוי חוקתי מוחלט.

לפי פרידלנד, שני גורמים הסיטו אותו מעט מהתמיכה ברפובליקה ושניהם קשורים ליהדות: סבתו, תומכת מלוכה נלהבת, שסברה שחובה על היהודים להיות אסירי תודה לבריטניה על שקיבלה אותנו, ו"כמה אנטישמים, שבמשך השנים שלחו לי מכתבי נאצה. הם הזהירו אותי שבתור יהודי אין לי כל זכות לקרוא תיגר על הסדרים הנוהגים במדינה, שלמזלי הרב הסכימה לארח אותי, והוסיפו, כמובן, שאם לא מוצא חן בעיניי כאן, אז אני רשאי לעזוב". לדבריו, "אני סבור שסבתי צדקה בהחלט: היהודים באמת צריכים להודות לבריטניה, שעמדה לבדה נגד הנאצים, וגם התגלתה כמקום שבו היהודים יכולים לפרוח. אבל אני חולק עליה בכך, שלדעתי, אם היהודים הם חברים מלאים בחברה הזאת, כפי שזה המצב, פירוש הדבר שיש לנו אותה
זכות, כמו לכל אחד, לדון בשאלה איך מנהלים את מדינה הזאת"

לקהילה היהודית יש רק תרעומת אחת כלפי המלכה. תקופת מלכותה נמשכת כמעט כשנותיה של מדינת ישראל, אך לא היא ולא איש מבני משפחתה, לא ביקר בה מעולם ביקור ממלכתי רשמי. פיליפ ביקר פעמיים בקבר אמו, הקבורה בהר הזיתים בירושלים, ובשתי הפעמים טרח משרד החוץ הבריטי להדגיש כי מדובר בביקור פרטי בלבד. צ'רלס שהה בישראל 24 שעות, לכבוד הלווייתו של יצחק רבין, וגם ביקור זה הוגדר כ"פרטי".

הדעות בשירות החוץ של ישראל חלוקות בסוגיה זו. יש דיפלומטים הסבורים, שהמלכה יכלה להיעתר לאחת מההזמנות הרבות שהגישו לה נשיאי ישראל, אילו באמת רצתה בכך. אחרים מבינים שהדבר אינו נתון להחלטתה. "היה נפלא לו נערך ביקור מלכותי בישראל", אמר דיפלומט בכיר, "אבל אנחנו יודעים שלא סביר שזה יקרה, אלא אם כן יתרחש שינוי מהותי באזור. משרד החוץ הבריטי לעולם לא יציב אותה בעמדה שמעוררת מחלוקת. במקום לעשות עניין ממשהו שלא יקרה, חשוב בהרבה שראש הממשלה יבקר כאן בראש משלחת של אנשי עסקים בריטיים".

אנדרו רוברטס, ההיסטוריון תומך ישראל, טוען שלא במקרה לא נערך ביקור של המלכה בישראל, אף על פי שמשרד החוץ שלח את המלכה לביקורים ממלכתיים ממושכים במזרח התיכון ובצפון אפריקה. עם זאת, רוברטס מגן בלהט על המלכה בטענה שהיא "אינה יכולה לבוא לישראל בלא הסכמת הממשלה". רוברטס נחוש בדעתו "שאין שמץ של אנטישמיות אצל משפחת המלוכה הנוכחית". לדבריו, נכדה של המלכה, הנסיך הארי, לבש מדים נאצים במסיבה לפני שבע שנים בגלל "חוסר יכולתו האווילית לחזות את הגלים שדבר כזה יעורר בעיני כולם ולא רק בעיני היהודים".

ובשעה שיש יהודים המודאגים בגין השמועות על עמדותיו הביקורתיות של הנסיך צ'רלס כלפי המדיניות הישראלית, אחרים דווקא מאוששים מהעובדה שרבים מחבריו יהודים, בהם סבאג מונטיפיורי והשחקן סטיוון פריי. צ'רלס אפילו מחזיק בכיפת קטיפה כחולה עם סמל בית המלוכה רקום בחוטי כסף, שהוא נוהג לחבוש בחתונות יהודיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ