שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עופר אדרת
עופר אדרת

שר החוץ הגרמני לשעבר, יושקה פישר, קורא לגרמניה לשנות את מדיניותה הכלכלית כדי "להציל את אירופה". במאמר אורח שפרסם היום בעיתון הגרמני, זידדויטשה צייטונג" תחת הכותרת "אירופה בלהבות", הזהיר פישר מהתרסקותו של היורו והיעלמותו של האיחוד האירופי מהמפה.

"הבית האירופאי עולה בלהבות. למרבה הצער, מכבי האש מובלים בידי גרמניה ובראשם הקאנצלרית אנגלה מרקל", כתב פישר, "אירופה, שמובלת על ידי גרמניה, מנסה לכבות את השריפה בנפט במקום במים, ובכך מחריפה את גובה הלהבות...מסיבה זו, בתוך שלוש שנים, המשבר הפיננסי בגוש האירו גדל למשבר קיומי של ממש".

פישר, בן 64, עמד בעבר בראש מפלגת הירוקים הגרמנית. בשנים 1998-2005 כיהן כשר החוץ וכסגנו של הקאנצלר לשעבר, גרהרד שרדר. במאמרו קורא פישר לגרמניה להפסיק לאלתר את מדיניות הצנע.

יושקה פישר בפגישה עם סילבן שלום ב-2004צילום: רויטרס

"רק לעתים נדירות היתה גרמניה מבודדת ובודדה כפי שהיא היום. כמעט אף אחד לא מבין עוד את מדיניות הצנע הדוגמטית שלנו, שמנוגדת לכל הניסיון", כתב. "במאה ה-20 גרמניה הרסה את עצמה ואת הסדר-האירופי פעמיים באמצעות פשעי מלחמה ורצח עם. תהא זו טרגדיה ואירוניה, אם כעת, בתחילת המאה ה-21, גרמניה המאוחדת, הפעם שוחרת שלום ובעלת כוונות טובות, תהרוס את הסדר האירופאי בפעם השלישית".

את מאמרו סיכם פישר בנבואה שחורה. "אם האירו יתרסק, גם האיחוד האירופי - עם השוק המשותף שלו – ייפול. התוצאה תהיה משבר כלכלי עולמי שהדור שחי היום לא ראה כמותו מימיו. דבר אחד אפשר לדעת כבר עכשיו: שעם התרסקות גוש האירו והאיחוד האירופי - אירופה תיפרד מהמפה העולמית". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ