אובמה ורומני עוקבים |

בחירות חוזרות בוויסקונסין בלב המערכה הפוליטית בארה"ב

הפגנות נגד רפורמה מתוכננת של המושל המכהן בתחומי הבריאות והפנסיה הביאו לעריכת בחירות המעמיקות את הקיטוב בין דמוקרטים ורפובליקאים

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

עיקר תשומת הלב של המערכת הפוליטית האמריקאית תופנה היום לבחירות החוזרות לתפקיד מושל מדינת ויסקונסין. הבחירות, בהן מתמודדים המושל הרפובליקאי סקוט ווקר וראש העיר מילווקי הדמוקרט טום בארט, מהווים בבואה כמעט מושלמת של העימות החריף המתנהל בקונגרס בין שתי המפלגות בתחום הכלכלי.

ויסקונסין נחשבת למדינת נדנדה באופן מסורתי ולכן רבים רואים בתוצאות הבחירות בה כברומטר לעמדות הציבור האמריקאי לקראת הבחירות לנשיאות בנובמבר.

סיפור הבחירות החוזרות בוויסקונסין החל לפני כשנה. ווקר עורר סערה אחרי שחשף תוכנית שבמסגרתה יידרשו עובדי הציבור להשקיע סכומים גבוהים יותר בביטוחי הבריאות והפנסיה שלהם, וגם לוותר על חלק גדול מזכויותיהם בתור חברי איגוד. הפגנות ענק שנמשכו שבועות ופרישתם של תריסר מחוקקים בוויסקונסין בניסיון לבלום את החוק לא הועילו, והחוק נכנס לתוקף.

איגוד העובדים של לא נשבר ואסף כמעט מיליון חתימות של מתנגדי החוק. המהלך הכניס את המערכת הפוליטית בוויסקונסין לסחרור שהוביל בסופו של דבר לבחירות חוזרות, בפעם השלישית בסף הכל בתולדות ארה"ב. הוויכוח העקרוני הפך במהרה לעניין כלל אמריקאי. ארגונים רבים השקיעו סכומי כסף אדירים בקמפיין והפכו את מערכת הבחירות הנוכחית ליקרה ולמתוחה ביותר בתולדות ויסקונסין.

לפי הסקרים האחרונים, ווקר זוכה ליתרון קטן של שלושה אחוזים, על סף טעות הדגימה. נראה כי הבחירות יוכרעו על בסיס שיעורי ההצבעה בקלפיות. על פי הסקרים קיים פער ברור בהתלהבות תומכי שתי המפלגות: רק 77% מהדמוקרטים הצהירו כי יילכו להצביע לעומת 92% מהרפובליקאים.

הנשיא, ברק אובמה, והמועמד הרפובליקאי, מיט רומני, נזהרו מאוד שלא לדרוך ב"שטח הממולכד" של ויסקונסין בחודשים האחרונים. סקרים אחרונים מלמדים כי אובמה זוכה כרגע ל51%- תמיכה בוויסקונסין, לעומת 43% לרומני. עם זאת, נצחון של ווקר יהיה מכה מוראלית לדמוקרטים ועשוי להעניק מומנטום לקמפיין של רומני. הנשיא לשעבר ביל קלינטון הגדיר את הקרב על ויסקונסין "זירת הקרב על אמריקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ