העיר ששום דרך לא מובילה אליה

אחד המקלטים הבודדים לנשים שהותקפו מינית באלסקה נמצא בסכנת סגירה, בשל היעדר מימון ממשלתי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שום דרך אינה מובילה לכפר הדייגים הקטן אמונאק באלסקה, השוכן במרחק 800 ק"מ ממערב לאנקורג'. אין בו רופא ועל הסדר שומר רק שוטר אחד, שעליו מוטל גם לסייר בכפרים קטנים ומרוחקים על חוף ים ברינג, שבהם מתגוררים אסקימואים בני שבט יױפאיק. אלקנױק, הכפר הקרוב ביותר לאמונאק, שוכן במרחק 13 ק"מ ממנו.

לאשה שהותקפה מינית באמונאק אין אפשרויות רבות לקבל סיוע או להימלט. ספינה מגיעה לכאן רק בקיצים הקצרים, לאחר שהקרח המכסה את הנהרות קוסקוקווים ויוקון נמס סוף סוף. הטיסות לאנקורג' אינן ישירות והן מתקיימות רק אם מזג האוויר משתף פעולה, דבר שאינו קורה לעתים קרובות. בחורף שעבר נערם השלג לגובה של יותר מ‑2 מטרים, והטמפרטורות ירדו למינוס 35 עד מינוס 40 מעלות צלסיוס.

אולם בין בתי הכפר הישנים ועצי הערבה המפוזרים במקום נמצא בית כחול צנוע, ובו פועל חימום. "מקלט הנשים באמונאק",­ המקום היחיד באלסקה שבו יכולות נשים הסובלות מהתעללות למצוא מקלט, הוקם בכפר האינדיאני הזה לפני 34 שנים. לנשים המתגוררות בו וב‑13 הכפרים שבסביבתו הוא לפעמים הברירה היחידה.

סמנכ"לית המקלט, לנורה הוץ'. המימון הופסקצילום: ניו יורק טיימס

מעטים באמונאק, שאוכלוסייתו מונה 800 בני אדם, בהם עשרה עברייני מין רשומים, אומרים שישנה בכפר אשה שלא הוכתה או הותקפה מינית. על דלת הפלדה של המקלט, הנעולה מבפנים על סוגר ובריח, ניכרים סימני חבטות או בעיטות של בני זוגן של הנשים המסתתרות בפנים ואשר ניסו להיכנס אליו בכוח.

"כשנשים באות לכאן ומספרות על ההתעללות שעברו, אני יכולה רק לומר: ‘את לא היחידה'", מספרת ג'ואן הורן, סמנכ"לית המקלט. "התעללות מינית היא עדיין נושא רגיש מאוד. אף אחד לא מדבר על כך, אבל אצלנו שיעור ההתעללות המינית הוא הגבוה ביותר".

אך למרות הכל, המקום ייסגר כנראה בסוף הקיץ. ממשלת אלסקה חדלה לממן את המקלט לנשים מוכו ב‑2005 וגם כספי מהממשל הפדרלי חדלו להגיע.

המרכז משרת 500 נשים בשנה. רובן באות כדי למצוא מקלט לכמה ימים מהאלימות בבית, אחדות נשארות כאן שבועות. לפעמים, המקלט ­ שבו רק שני חדרי שינה, ­ צפוף כל כך שנשים וילדיהן ישנים בחדר המשחקים.

המרכז, שסובל ממחסור כרוני בכספים, כבר נסגר פעם בעבר. נשים שבאו בקיץ 2005 לבקש עזרה נתקלו בדלת סגורה. "הן חיכו בחוץ, ישבו על המדרגות", אמרה מנהלת המקלט, לנורה הוץ'. לדבריה, הוא נפתח חודשים אחדים אחר כך, לאחר שהתקבלה תרומה בסך 50,000 דולר מאחד המלכ"רים השבטיים, ואחרי כמה חודשים קיבל מענק פדרלי ראשון. הפעם הקטינו העובדות את משכורותיהן והתחילו לחסוך בדלק, אך זו משימה קשה כשהטמפרטורה יורדת באפריל ל‑23 מעלות מתחת לאפס.

גב' הוץ' מספרת שהמקלט ינסה להמשיך לפעול, לפחות באופן חלקי, עד סוף הקיץ. לאחר מכן, היא אומרת, ניתן רק לקוות שהמענקים הפדרליים שביקשה לקבל יגיעו בספטמבר.

תרגום: גילה דקל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ