לא רק עם ישראל |

דר שפיגל: גרמניה במגעים למכירת צוללות גרעיניות לפקיסטאן

לפי אתר העיתון הגרמני בין המדינות מתנהל כבר מספר שנים משא ומתן על מכירת שלוש צוללות אך המגעים טרם הבשילו

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

גרמניה מנהלת מגעים למכירת צוללות גרעיניות גם לפקיסטאן - כך דיווח אתמול "דר שפיגל" באמצעות הכתב שלו באיסלאמבאד. לפי הדיווח, בין המדינות מתנהל כבר כמה שנים משא ומתן על מכירת שלוש צוללות בסכום כולל של 1.2 מיליארד אירו, אך המגעים לכך טרם הבשילו.

הדיווח התפרסם יומיים לאחר חשיפת ה"שפיגל", לפיה גרמניה מודעת לכך שהצוללות שהיא מספקת לישראל נושאות נשק גרעיני, אך מעלימה עין מכך. ההצדקה לעסקה עם ישראל מתבססת על מחויבותה של גרמניה לביטחונה, בשל השואה. אלא שכעת מתברר, שבמקביל מנהלת גרמניה מגעים דומים גם עם מדינות נוספות, אשר אינן מכירות בישראל ובתרחישים מסוימים אף עלולות לסכן אותה.

"פקיסטאן לא מכירה בישראל באופן רשמי. היא מנהלת מרוץ חימוש עם הודו. אספקה של צוללות גרמניות עלולה להצית אותו ולסכן את השלום העולמי", נכתב ב"דר שפיגל", "חימוש נוסף של פקיסטאן מנוגד לאינטרס של ישראל".

מתנגדי העסקה, שמצוטטים בעיתון, מוסיפים עוד כי חוסר היציבות בפקיסטאן, המאוימת על ידי טרוריסטים וקיצוניים דתיים, מגדיל את הסיכון שבהעברת הצוללות הגרמניות לידיה. מנגד, טוענים במשרד הביטחון הגרמני, כי פקיסטאן היא "שותפה של המערב" במלחמה בטרור.

גרמניה היא יצואנית הנשק השלישית בגודלה בעולם. פקיסטאן היא אחת הלקוחות הגדולות של הנשק העולמי. לפי הדיווח שפורסם אתמול בשער של "דר שפיגל", נוסף לשש הצוללות שישראל כבר רכשה מגרמניה (אשר שלוש מתוכן כבר נמצאות בידי ישראל), שוקלת ישראל לרכוש שלוש צוללות נוספות. גרמניה נושאת בשליש מהעלות של העסקאות, ומאפשרת לישראל לדחות את התשלום על חלקה בעסקה עד 2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ