ארה"ב מאשרת: מספר 2 באל קאעדה נהרג בתקיפה אמריקאית בפקיסטאן

גורמים בארה"ב מודים כי תקיפת המל"טים אתמול בצפון פקיסטאן נועדה לחסל את אבו-יחייה א-ליבי. באל קאעדה מכחישים את הידיעות על מותו

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
אבי יששכרוף

גורמי ביטחון אמריקאים אישרו היום כי מספר 2 בארגון אל קאעדה, אבו-יחייה א-ליבי, נהרג אתמול בתקיפה של מטוסים ללא טייס בפקיסטאן. במהלך התקיפה האמריקאית בווזיריסטאן שבצפון מערב המדינה, נהרגו 15 בני אדם- כולם אנשי טרור על פי דיווחים מארצות הברית.

להערכות אמנם אין אישור רשמי מפקיסטאן, אך ככל הנראה מדובר באחת המכות הקשות לאל-קאעדה מאז שחוסל מנהיגם אוסמה בן לאדן במאי 2011. גורמים אמריקאים אישרו שהתקיפה אתמול נועדה לחסל את א-ליבי, אזרח לוב בן 40.

א-ליבי מונה לסגנו של איימן א-זוואהירי, שמונה למנהיג אל קאעדה לאחר חיסולו של בן לאדן. הוא נחשב למומחה לכימיה וניצל בעבר כמה פעמים מניסיונות חיסול של כוחות הביטחון האמריקאים, בעיקר מתקיפות של מטוסים ללא טייס (מל"טים).

מספר 2 בארגון אל קאעדה, אבו-יחייה א-ליביצילום: אי-אף-פי

שמו האמיתי של מספר 2 באל קאעדה הוא מוחמד חאסן.

גורמי ביטחון פקיסטאנים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי בפתקיה נהרגו 7 פעילים קיצוניים ממדינות שונות שפעלו באזור פקיסטאן. לדבריהם, "ההערכות מתבססות על האזנות לשיחות טלפון שבהן נשמעו פעילים בארגון אל קאעדה מדברים על מותו של השייח".

הגורמים הוסיפו כי שמו של א-ליבי לא הוזכר בשיחות אולם הדברים חופפים את הידיעות שקיבל המודיעין הפקיסטאני ממקורות שונים. לדברי הבכירים הפקיסטאנים, א-ליבי נפצע פצעים קשים והועבר לבית חולים מיוחד, שם הוא מת מפצעיו.

עם זאת, אחד ממפקדי אל קאעדה באזור הכחיש את הדברים ואמר שמדובר בעוד ניסיון לטעון שא-ליבי מת.

בשנת 2002, נלכד א-ליבי על ידי ארה"ב והובא למאסר בכלא בבסיס של חיל האוויר האמריקאי באפגניטאן. הוא נמלט מהכלא ב-2005. ארה"ב הציעה פרס של מיליון דולר להסגרתו.

בשנה שחלפה מאז מותו של מנהיג אל קאעדה, חוסלו גם אנוואר אל-עאוולקי, מנהיג אל-קאעדה בחצי האי ערב יחד עם בנו, ואחד מהפעילים הבכירים בארגון בתימן, איברהים אל-בנא.

בספטמבר אשתקד,  תיאר שר ההגנה האמריקאי, לאון פאנטה, את אל-עאוולקי כמטרה בכירה של ארצות הברית, ביחד עם איימן א-זוואהירי, יורשו של בן לאדן.


תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ