הסלמה בגבול ארמניה-אזרבייג'אן: 8 הרוגים תוך יומיים

שלוש תקריות אש אירעו בחלקו הצפוני של הגבול המשותף בין שתי המדינות, הנמצאות במצב של הפסקת אש שבירה מאז 1994

לוגו ד-פ-א
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ד-פ-א
ד-פ-א

הסלמה בגבול ארמניה-אזרבייג'אן: משרד ההגנה בבאקו דיווח הבוקר כי חמישה חיילים אזרים נורו למוות על ידי כוחות ארמניים בשתי תקריות שאירעו לאורך הגבול המשותף. בי-בי-סי דיווח כי התקריות התרחשו יממה אחרי שארמניה האשימה את אזרבייג'אן בהרג שלושה מחייליה בחילופי אש. אזרבייג'אן מכחישה כי כוחותיה היו מעורבים בתקרית, בה נפצעו גם שישה חיילים ארמנים.

על פי הדיווח, סמוך לשעה 06:30 (שעון מקומי), ניסה כוח ארמני לפלוש לעמדות צבא אזרבייג'אן במחוז קאוואקס שבמערב המדינה, כ-250 קילומטרים מבאקו, לא רחוק מהגבול הגאורגי. במקום התפתחו חילופי אש שנמשכו כמה שעות ובמהלכם נהרגו ארבעה חיילים אזרים. עם זאת, לטענת משרד ההגנה בבאקו, הכוח הארמני ספג פגיעות ונסוג. התקרית השנייה, בה נהרג חייל אזרי נוסף, אירעה באותו מחוז, אולם לא נמסרו לגביה פרטים נוספים.

שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, שהגיעה הבוקר לביקור מתוכנן בקווקז, קראה לארמניה ואזרבייג'אן לפעול בריסון. "אני מוטרדת מאוד מהתקריות הללו וקוראת לכל הצדדים ולכל השחקנים באזור להימנע משימוש בכוח", אמרה, "יש סכנה שהמצב יסלים לקונפליקט רחב יותר, דבר שיהיה טראגי לכל המעורבים". קלינטון צפויה לקיים היום פגישות בירוואן ומחר תמשיך לבאקו.

ארמניה ואזרבייג'אן נמצאות במצב של הפסקת אש מאז 1994, אז הסתיימה המלחמה ביניהן על השליטה בחבל נגורנו-קרבאך. עשרות אלפים נהרגו במלחמה, אשר הותירה את השליטה בחבל בידי בדלנים ארמניים.הסכם הפסקת האש שביר מאוד וידע לאורך השנים הפרות רבות מצד שני הצדדים.

בשני העשורים האחרונים נעשו נסיונות רבים להביא לפיוס בין שתי המדינות, אך אלה הסתיימו ללא הסכם שלום רשמי. אזרבייג'אן מאיימת כי אם המשא ומתן בין המדינות לא יוביל ל"תוצאות מספקות" היא תפעל לכיבוש מובלעת נגורנו-קרבאך. ארמניה מצדה מזהירה כי כל פעולה אזרית תוביל לעימות בקנה מידה נרחב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ