לורי גודסטין ורייצ'ל דומאדיו, ניו יורק טיימס

הוותיקאן הוקיע נזירה אמריקאית שכתבה ספר המעלה צידוקים רציונליים לנישואים חד מיניים, לקיום יחסי מין חד-מיניים, לאוננות ולנישואים מחודשים אחרי גירושים. בהודעה שפרסם המשרד לדוקטרינה של האמונה, מזהיר הגוף המופקד על טוהר האמונה הקתולית בוותיקאן מפני הספר Just Love: A Framework for Christian Sexual Ethics" " (רק אהבה: מסגרת נוצרית לאתיקה מינית) מאת מרגרט פיירלי, ומדגיש כי הוא אינו עולה בקנה אחד עם התיאולוגיה הנוצרית האותנטית. "דעה זו אינה קבילה. על פי הוראת הדת הקתולית יחסים הומוסקסואליים מנוגדים לדרך הטבע", לשון הוותיקאן.

בעקבות החלטת הוותיקאן, פרסמה פיירלי, שעמדה בעבר בראש ארגון "החברה התיאולוגית של אמריקה", תגובה ובה ביקשה להבהיר שספרה "לא נועד לתת ביטוי להוראה הקתולית הנוכחית הרשמית, וגם לא לסתור אותה ישירות". לדבריה, הספר מציע "פרשנויות בנות זמננו לצדק והוגנות במערכת הכוללת יחסי מין תוך התרחקות מטאבו של מוסר, על פי מקורות מדעיים עכשוויים, מקורות פילוסופיים, תיאולוגיים וכתבי קודש".

המשרד לדוקטרינה של האמונה, בראשותו של הקרדינל ויליאם לוואדה, עיין בספרה של פיירלי במשך שנתיים והביע בפעם הראשונה את הסתייגותו מהנאמר בו במארס 2010. הספר ראה אור ב 2006 ומאז ניהלה הנזירה תכתובות עם הוותיקאן על אודות הנאמר בו. בהתבסס על דבריה קבע הוותיקאן כי הספר "הפך למקור בלבול בקרב המאמינים".

נזירות קתוליות. הנזיפה הובילה להפגנות ברחבי ארה"בצילום: אי–פי

לדברי לוואדה, הספר "אינו יכול לשמש ביטוי קביל של ערכי הנצרות, לא בתחומי הייעוץ וההכשרה, ולא בשיח הדתי של הכנסייה או בשיח בין-דתי". נוסח הודעתו אושר בידי האפיפיור בנדיקטוס ה-16. עם זאת, הדגיש דובר הוותיקאן כי הכס הקדוש אינו קורא להעניש את פיירלי וגם אינו מתכוון לעשות כן, היות שהיא לא עוסקת עוד בהוראה.

על רקע הנאמר בספר, נזף לפני כמה שבועות הוותיקאן בארגון הנזירות המרכזי בארה"ב, מהלך שהוביל להפגנות ולמשמרות מחאה ברחבי המדינה. ארגון הנזירות, העונה לשם "ועידת המנהיגות של נשים דתיות", מסר בסוף השבוע כי האשמות הוותיקאן "חסרות בסיס" וכי בכוונתו לשגר את מובילותיו לרומא כדי להציג את עמדתן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ