ההמונים חוזרים לכיכר תחריר במחאה על גזר הדין במשפט מובארק

רשת אל-ערביה דיווחה כי חלה הידרדרות במצב בריאותו של הנשיא המודח שנידון השבוע למאסר עולם, וכי הוא לקה בהתמוטטות עצבים

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

עשרות אלפי בני אדם נהרו היום (שלישי) לכיכר תחריר בקהיר ולמוקדים אחרים ברחבי מצרים, בעקבות קריאה של קבוצות שונות במדינה לבוא ל"הפגנת מיליון" נוספת במחאה על עונשו של חוסני מובארק וזיכויים של בניו, גמאל ועלאא.

במקביל, דווח בערוץ אל-ערביה על החרפה במצב בריאותו של הנשיא המודח, שנידון למאסר עולם, ועל התמוטטות עצבים שממנה סבל. בנו גמאל הועבר לכלא טורה כדי לשהות לצד אביו. מלבד הקריאות להטיל עונש מוות על הנשיא לשעבר נשמעו בכיכר גם קולות הקוראים לבטל את תוצאות הבחירות ולהקים "מועצה נשיאותית אזרחית", שתנהל את ענייניה של מצרים ותסתמך על "תומכי המהפכה בלבד".

דרישה זו מבטאת את התסכול העצום של ההמונים החילונים והצעירים שהיו ממובילי מהפכת 25 בינואר, מהמתרחש במדינה ומתוצאות הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות. בסיבוב הראשון שהתקיים בחודש שעבר עלו לסיבוב השני מוחמד מורסי, נציג "האחים המוסלמים" ואחמד שאפיק, ראש ממשלת מצרים לשעבר. תוצאות הבחירות חידדו את התחושה בקרב הציבור כי בקרב על הנשיאות שרדו בסופו של דבר נציג "מתנגדי המהפכה", מול נציג "גנבי המהפכה". כך, הופכים ההמונים בכיכר א-תחריר לתפאורת רקע לקרב בין "האחים המוסלמים" שמבקשים להשלים את השתלטותם על המדינה, למועצה הצבאית העליונה שמנסה באמצעים לא דמוקרטיים לעצור אותם.

מפגינים בכיכר תחרירצילום: רויטרס

הנתק בין שני המחנות האלה הולך ומחריף ומאיים לשתק את המערכת הפוליטית במצרים, ובמידה מסוימת אפילו לפגוע במוסד הנשיאות. ראש המועצה הגנרל טנטאווי נפגש היום עם נציגי המפלגות השונות בעניין החוקה והדגיש את הצורך לפרסם חוקה חדשה מיד, לפחות בכל הקשור לסעיף 60, המגדיר את סמכויות הנשיא. ואולם "האחים המוסלמים", לצד נציגי שלוש מפלגות אחרות, החרימו את הפגישה.

לפי דיווחי כלי התקשורת המצריים, טנטאווי נתן לנציגי המפלגות יומיים בלבד כדי להגדיר מחדש את סעיף 60 של החוקה, באופן שבו יוגדרו במפורש סמכויות הנשיא. האיום של המועצה ברור: אם לא יצליחו נציגי המפלגות לסכם ביניהם את הסמכויות, תעשה זאת המועצה הצבאית בעצמה. התגובה של "האחים" לא אחרה לבוא. יו"ר הפרלמנט, מוחמד אל-כתאתני (איש "האחים המוסלמים") הודיע כי למועצה הצבאית אין שום סמכות להכריז על שינוי חוקתי או סעיף חוקתי כזה או אחר, וטען כי צעד שכזה ייחשב להתקפה על הפרלמנט. לדברי אל-כתאתני, "ב-23 בינואר הסמיך הציבור את מועצת העם להיות הרשות המחוקקת ולא ייתכן שמישהו ינסה לתקוף את הרשות הזו באמצעות שינוי חוקתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ