אשפוזו של הנסיך פיליפ קלקל את החגיגות בבריטניה

הדוכס מאדינבורו אושפז בעקבות דלקת בשלפוחית השתן. טקסי היום האחרון לחגיגות יובל היהלום נאלצו לעבור שינויים ומצב הרוח הציבורי מעט נפגע

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

נימה של דכדוך ואף מעט דאגה אפיינו היום (שלישי) את אירועי היום האחרון בחגיגות יובל היהלום לציון 60 שנות שלטון המלכה אליזבת בבריטניה. הסיבה לירידה במצב הרוח היתה אשפוזו של הנסיך פיליפ, הדוכס מאדינבורו ובעלה של המלכה ב-65 השנים האחרונות, בגין דלקת בשלפוחית השתן. הנסיך אדוארד, בנם של פיליפ ואליזבת, ביקר את אביו בבית החולים ואף עדכן כי "מצבו טוב ומצב רוחו שפיר".

הנסיך פיליפ אמור להישאר כמה ימים בהשגחה בבית החולים כאמצעי זהירות, אולם לפני שהתבהר במעט מצבו, היעדרותו המפתיעה מהחגיגות בהחלט הורגשה ואף הצריכה כמה שינויים של הרגע האחרון בטקסים. בתפילת הודיה שנערכה בקתדרלת סנט פול, הלכה המלכה לבדה ללא ליווי בעלה מאחורי הלורד ראש העיר של לונדון, שנשא, לפי המסורת, את חרב הפנינים המסמלת את סמכות המלכה. על המושב המרופד בקטיפה האדומה, מקומו הקבוע של הנסיך פיליפ בטקסי התפילה בשנות מלכותה הממושכת של רעייתו, ישב יורש העצר, הנסיך צ'רלס. את מקומו של הדוכס במכונית המלכותית, שהסיעה את המלכה אל טקס התפילה, תפסה בת לווייתה, דיאנה מריון, הליידי פרנהם.

ההתייחסות הרשמית היחידה בטקס למצב הבריאותי של פיליפ היתה תוספת של הרגע האחרון לדרשתו של רואן ויליאמס, הארכיבישוף מקנטרברי. ויליאמס שיבח את מסירותה של המלכה באוזני הקהל, שכלל את ראש הממשלה דיוויד קמרון. "היא משמחת את הציבור שלה, וכל הסימנים מורים שהיא עצמה שמחה, רווה נחת וחשה בנוח בפגישות אלו", אמר. "את אותם דברים עצמם אפשר לומר, כמובן, על הנסיך פיליפ, המצוי בתפילותינו ומחשבותינו הבוקר".

הנסיך פיליפ והמלכה אליזבת צילום: אי–פי

הדוכס אושפז שעות ספורות לפני קונצרט היובל של הבי-בי-סי שנערך אתמול בלילה, יום אחד אחרי שהשתתף במשט על התמזה. החגיגות של אתמול היו מסורתיות בהרבה וחמורות סבר ברוחן. המלכה היתה אמורה לנסוע במרכבה שנבנתה ב 1902 בחברת נסיך פיליפ, אולם בעלי תפקידים בארמון מיהרו לאייש מחדש את המרכבות, והודיעו כי המלכה תיסע בליווי הנסיך צ'רלס ואשתו קמילה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ