לראשונה: אזרחי צרפת מחוץ למדינה יוכלו להצביע לפרלמנט

יותר ממיליון צרפתים, שעד כה יכלו להצביע רק בבחירות לנשיאות, נרשמו לבחירות לפרלמנט החודש. מועמד: "אנשים ששינו את צרפת עשו זאת מחוץ לה"

ליזי דייוויס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליזי דייוויס, גרדיאן

ברישומי מינהל האוכלוסין של צרפת, כשמדובר במחוז בחירה מספר 11, מדובר בשטח עצום בגודלו. השטח מתפרש מקצותיה הצפוניים של רוסיה ועד לניו זילנד, מהרי הקרפטים של מערב אוקראינה עד לאיי פולינזיה, שלוש יבשות, 49 מדינות, מבנגלדש עד בלארוס וברוניי.

בפעם הראשונה בתולדותיהם, יוכלו החודש נתיניה במחוז בחירה זה לתת את קולם למועמד שייצג אותם באסיפה הלאומית בפאריס. בעיני רבים, זוהי יוזמה פרוגרסיווית ברוכה; אחרים סבורים שזו יוזמה בזבזנית מיותרת. ואולם מעבר למחלוקת, דבר אחד בטוח: 11 חברי פרלמנט ייבחרו ב‑17 ביוני לפרלמנט הנמצא רחוק מאוד מביתם.

"צרפתים רבים יותר ויותר עוברים לגור ולעבוד במדינות אחרות ואין להם ייצוג פוליטי. יש להם ייצוג חלקי בסנאט", אומרת אוקסל למר, מועמדת לונדונית מטעם המפלגה הסוציאליסטית למחוז בחירה "צפון אירופה", מחוז מספר 3, המשתרע מגרינלנד עד למדינות הבלקן, דרך בריטניה. "אבל אני חיה באיחוד האירופי, אני אזרחית, אני עובדת כאן, משלמת את המסים שלי ולא יכולה לבחור חבר פרלמנט", היא מוסיפה.

מצביע בבחירות לנשיאות צרפת בשגרירות בתל אביבצילום: אי-אף-פי

על פי ההערכות, כ-2.5 מיליון צרפתים חיים מחוץ למדינה ויותר ממיליון מתוכם נרשמו לבחירות. עד כה, אזרחים צרפתים מחוץ לצרפת היו רשאים להצביע בבחירות לנשיאות, אבל לא לפרלמנט. הם יוצגו בידי גוף פוליטי של 12 סנאטורים, "האסיפה של אזרחים צרפתים מחוץ לצרפת" (AFE). מעכשיו הם יוכלו לבחור ישירות מועמד האמור לדאוג מפאריס לעניינים המעסיקים אזרחים צרפתים בארצות נכר.

"אם אתה עוזב את המדינה זה לא אומר שאתה כבר לא חלק מכלכלתה", אומר אוליווייה קדיק, איש עסקים מקנטרברי הנמנה עם 20 המועמדים המתמודדים לפרלמנט במחוז הבחירה מספר 3.

קדיק, שהיה בעבר חבר מפלגת UMP, של הנשיא המודח ניקולא סרקוזי, טוען שצרפתים רבים שחיים מחוץ למדינה ממשיכים לשלם מסים בצרפת ועובדים בשביל חברות צרפתיות, וזכותם להשפיע על הנוף הפוליטי.

"אם מסתכלים על אנשים שהשפיעו ושינו את צרפת, רואים שעשו זאת מחוץ לצרפת, ביניהם וולטייר, ויקטור הוגו או שארל דה גול".

פיליפ מרלייר, מרצה ללימודים צרפתיים ואירופיים באוניברסיטת UCL, חולק עליו ולא רואה צורך לאפשר לאזרחים המתגוררים מחוץ לצרפת להצביע לפרלמנט. "החלטתי לעזוב את צרפת מרצוני, איש לא אילץ אותי", אמר, "בכל הנוגע לזכויות פוליטיות וייצוג יש לי פחות מה לומר ממי שמתגורר בצרפת כשמדובר על קבלת החלטות בענייני מס וכיו"ב", הוסיף. "מבחינה פוליטית אני מחוץ לקהילה הלאומית ולא יכול לתבוע לי זכות להשפיע עליה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ