לה פן, הדור הבא

אחרי דודתה וסבה, מריון מרשל-לה פן, בת 22, היא דור שלישי בשושלת של מתמודדים על מקום בפרלמנט של צרפת. היא עשויה להפוך לחברת הפרלמנט הצרפתית הצעירה ביותר מאז 1791

אנז'ליק כריסאפיס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנז'ליק כריסאפיס, גרדיאן

בין סלי הפרחים ומזרקות האבן של עיירה ציורית בפרובנס, הסתובבה הפנים החדשות של הימין הקיצוני מדוכן לדוכן, מחייכת בביישנות. "הנה העלון שלי. לא עשו לי פוטושופ", היא אומרת למוכר גבינות. "אל תדאגי, יקירתי", באה התשובה. "גם זה יבוא עם הזמן".

מריון מרשל-לה פן, בת 22, היא הדור השלישי של המשפחה המתמודד בבחירות, והחודש התמודדה בבחירות לפרלמנט. מרשל-לה פן היא נכדתו של ז'אן-מארי לה פן ואחייניתה של מרין לה פן, המנהיגה החדשה של מפלגת "החזית הלאומית" שזכתה בבחירות האחרונות לנשיאות צרפת ב‑17.9% מהקולות, התוצאה הגבוהה ביותר בתולדות המפלגה.

כשלה פן הצעירה עוזבת את המקום, זורח החקלאי בן ה‑63 בגאווה. הוא, שנאלץ למכור סלסילות תותים בחלק האחורי של הרכב המסחרי שלו עקב מה שהוא מכנה "הפעילות המטורללת של סופרמרקטים ענקיים שמייבאים פירות ממקסיקו", מסתובב כבר שלושים שנה עם מדבקה על מכוניתו ועליה כתוב "ז'אן-מארי לה פן".

מריון מרשל לה-פן (מימין) וסבה ז'אן מארי, בחודש שעבר. היא מתמודדת בווקלוז, שבה זכתה דודתה מרין לה פן בתוצאה הגבוהה ביותר בבחירות לנשיאות: 31.5% מהקולותצילום: רויטרס

הוא מרגיש שצרפת "מתעוררת" למציאות, ושרק הימין הקיצוני יכול להציל את המדינה "מלהפוך למוסלמית". בניגוד אליו, מרשל-לה פן מתקשה לחלק את העלון לחקלאים אחרים.

"פשיסטים!", אומר אחד המוכרים שסירב לקחתו ממנה. "תצטרך לחשוב על עלבון חדש", ממלמלת המועמדת הצעירה לעצמה.

במשך עשורים כיכבה משפחת לה פן בסוג של אופרת סבון של הימין הקיצוני בצרפת, כשבני משפחת לה פן צולמו ונבחנו בכל פעם מחדש. ז'אן-מארי נהג להתהדר בשלוש בנותיו הבלונדיניות כסמל לאומה הצרפתית האמיתית. בשנות השמונים הניעה פרשת גירושיו המכוערים את גרושתו להצטלם ל"פלייבוי" כנקמה. בנות לה פן נשארו קרובות למפלגה של האב, נישאו והתגרשו מפוליטיקאים ב"חזית הלאומית".

על רקע התפאורה הזאת משכה הסטודנטית הבלונדינית מרשל-לה פן את צלמי הטלוויזיה, במיוחד מאחר שהיא עשויה להפוך לחברת הפרלמנט הצרפתית הצעירה ביותר מאז המהפכן הצרפתי לואי-אנטואן סן-ז'וסט ב‑1791.

הוריה הם בתו השנייה של לה פן, יאן, וסמואל מרשל, שעמד בעבר בראש תנועת הנוער של "החזית הלאומית". חלק ממבקריה מאשימים שהיא הוצנחה לתוך מועמדות לתפקיד שאין לה הרבה קשר אליו. אחרים טוענים שהיא מתמודדת רק כדי לרצות את קרובי משפחתה. יום לפני שחילקה עלונים בפרנה-לה-פונטן שבדרום צרפת הכפרית, ניגשה מרשל-לה פן, עדיין סטודנטית באוניברסיטה, למבחן במשפטים בפאריס.

היא מתמודדת בווקלוז, שבה זכתה מרין לה פן בתוצאה הגבוהה ביותר בבחירות לנשיאות: 31.5% מהקולות. לעמדות של הימין הקיצוני יש שורשים היסטוריים עמוקים כאן, באזור שהיה בעבר סל הפירות של צרפת אך מאז הוא עד לגוויעתה של החקלאות המקומית, לשיעורי אבטלה גואים ולעוני.

לפני עשורים הגיעו לאזור מהגרים, רבים מהם מצפון אפריקה, לעבוד בחוות או לבנות תחנות כוח. צאצאיהם הם צרפתים מלידה, אבל על רקע החרדה מסכנות ההגירה ההמונית יש למרשל-לה פן סיכוי לנצח ולהפוך לחברת פרלמנט של "החזית הלאומית" לראשונה זה עשורים. זאת, למרות הקרב הקשה שצפוי לה נגד המועמד המוביל מהפלג ימני קיצוני של UMP, מפלגתו של הנשיא המודח ניקולא סרקוזי. המפלגה זכתה בשש מערכות הבחירות האחרונות לפרלמנט.

"המשפחה לא מעודדת אף אחד להיכנס לפוליטיקה. הגעתי לפוליטיקה בצורה ספונטנית, בלי שום מחויבויות", היא מסבירה. "זה היה חייב לקרות בצורה טבעית". מגיל 17 היא פעילה בקמפיינים מחוזיים ומוניציפליים באזור פאריס רבתי. שם פרצה פעם אחת בבכי בעקבות שאלות שנשאלה על ידי צוותי טלוויזיה. מרשל-לה פן מתעקשת שאביה ודודתה לא הכשירו אותה לתפקיד. לה פן הסב פשוט אמר: "תהיי את עצמך, זה הדבר היחיד שעובד בפוליטיקה".

"המלה שושלת מצחיקה אותי", היא אומרת, ומציינת רשימה ארוכה של שושלות פוליטיות בצרפת, בהן זאת של מנהיגת המפלגה הסוציאליסטית מרטין אוברי, בתו של הנשיא השמיני של הנציבות האירופית ז'אק דלור. "אני מאמינה בחוק המועמד החזק ביותר, והאפשרות האמיתית של בחירתי משמעותה שהאופוזיציה הפכה לארסית יותר".

ז'אן-מארי לה פן הוא זה שהאיץ בנכדתו להתמודד על המושב בעל החשיבות הסמלית הזאת. סמכותו כוללת את דרום קרפנטרה, העיר בה ב‑1990 הואשמה "החזית הלאומית" באחריות עקיפה להשחתת בית קברות יהודי. המשחיתים היו ניאו-נאצים. ז'אן מארי, שלאחרונה הורשע בהכחשת פשעים נגד האנושות משום שאמר שהכיבוש הנאצי לא היה "בלתי אנושי באופן חריג", מכחיש שהיה לו תפקיד בהסתה שהביאה להשחתת בית הקברות, ורואה בניצחון במקום הזה כסוג של זיכוי. 

מרשל-לה פן, שהיתה בת שישה חודשים באותה עת, אומרת ששמו של סבה הוכתם בקרפנטרה והוא מעולם לא זכה להזמנות לטהר אותו. היא מאמינה שבחירתה שם תהיה "קריצה להיסטוריה", אבל נמנעת מלגעת בסוגיה זו בקמפיין שלה. בשוק יש כמה בעלי דוכנים שאומרים לה: "לסבא שלך יש את הרעיונות הנכונים, אבל הוא מבטא אותם בצורה הלא הנכונה". היא מסבירה ש"זה דור אחר, סגנון אחר", גם אם היא גאה ב"יושרה" של סבה.

מרשל-לה פן עוסקת בסוגיות כמעט זהות לאלה שמעלה דודתה: הגבלת ההגירה, הורדת שיעור הפשיעה וחוסר הביטחון, הבטחה להגנה מפני הגלובליזציה ומעל הכל הגנה על "הזהות" ו"סגנון החיים" הצרפתיים.

לדבריה, את ההגירה צריך להגביל באופן "דרסטי" משום ש"צרפת לא יכולה למזג את אוכלוסיית המהגרים שלה ולממן את סגנון חייהם ואת תביעתם לזהות משלהם". בסוגיות מות החקלאות והעוני, היא מתריעה שהפינה הזאת של צרפת "היא בדיוק כמו שתיראה צרפת כולה עוד עשר שנים". לעומת זאת, בזמן שדודתה רוצה לקיים משאל עם על החזרת עונש המוות, מרשל-לה פן מתנגדת לו.

בצד השני של השוק מזהיר רוז'ה מרטן, מורה מקומי ומתמודד של מפלגת השמאל הרדיקלי "חזית השמאל", כי על צרפת משתלט אקלים של מיתוסים על מהגרים כפושעים ואוכלי חינם. "90% מהמהגרים בצרפת משלמים מסים, ועבודתם נושאת רווחים הרבה יותר מהעלות שלהם", הוא אומר. "מריון אולי אינה תוקפנית כמו סבא שלה, אבל ההבדל הגדול הוא שז'אן-מארי לה פן לא רצה כוח. הוא רצה להיות זה שהתנגד לכוח. עכשיו רוצה מפלגתה של מרין לה פן להגיע ללב השלטון. בשבילי, זאת הבעיה".

תרגום: גיתית גינת

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ