ניצחון רפובליקאי בוויסקונסין

הכסף יצא גדול, אובמה יצא קטן

ההפסד הדמוקרטי בבחירות החוזרות, שנערכו על רקע מאבק בין המושל לאיגודים מקצועיים, יפגע במנהיגות של אובמה ויגביר את זרם ההון שנועד להביסו

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חמי שלו
ניו יורק

מיד לאחר שהתברר אמש (שלישי) שהדמוקרטים הפסידו בבחירות החוזרות למשרת המושל שנערכו במדינת וויסקונסין, מכונת הספין המשומנת של הנשיא ברק אובמה פתחה במאמץ לבקרת נזקים. זה לא אומר וזה לא מייצג וזה לא קובע, אמרו בבית הלבן, ולגופו של עניין, יכול להיות שהם צודקים: המאבק בוויסקונסין התנהל על רקע נסיבות ייחודיות של מלחמת-שמד פוליטית שמנהל המושל סקוט ווקר, גיבור מסיבת התה, נגד האיגודים המקצועיים הלא-פופולאריים בעליל, ומבחינה טכנית קשה להשליך ממנו ישירות על גורל הבחירות לנשיאות בנובמבר.

אבל אין לטעות: מבחינת התהודה הציבורית, אובמה והדמוקרטים ספגו אמש מכה קשה ומיט רומני והרפובליקאים זכו לזריקת עידוד נוספת, בשבוע שבו נתונים כלכליים מאכזבים ממילא העניקו להם מומנטום. למגינת ליבו של אובמה, התקשורת האמריקאית התעלמה אמש לחלוטין מחיסולו של בכיר אל קאעדה אבו-יחייה א-ליבי, ובמקום להלל את הנשיא על מעלליו המוצלחים בשמי פקיסטן היא ייסרה אותו על כישלונו המביך בבחירות בוויסקונסין.

ייתכן שהטעות החמורה ביותר של אובמה היתה החלטתו המחושבת לתפוס מרחק מזירת המאבק כדי שהפסדו הצפוי של המועמד הדמוקרטי טום בארט לא יפגע בסיכוייו של הנשיא במדינה שאמנם מצביעה בדרך כלל עבור הדמוקרטים, אבל לא בהפרש גדול. אבל גם אם החשבון של אובמה היה נכון מבחינת עלות/תועלת פוליטית, החלטתו לצמצם את התמיכה במועמד הדמוקרטי לשיגור מסרון בודד בטוויטר הציגה אותו באור לא מחמיא כמי שמפקיר פצועים בשטח. עם זהירות לא בונים מנהיגות, כידוע, ואובמה גם עלול לשלם מחיר יקר על תחושת הנטישה שיצר אצל אנשי האיגודים המקצועיים, המשמשים בדרך כלל כאגף לוגיסטי עבור הדמוקרטים.

מושל ויסקונסין כריס ווקר צילום: רויטרס

אובמה גם עלול לסבול מהמסקנה הנחרצת שעולה מהניצחון שהשיגו הרפובליקאים: כסף מדבר, כמו שאומרים האמריקאים, וכסף גדול גם יכול להכריע בחירות. מיליארדרים ימניים שונאי-איגודים שאינם מתגוררים בוויסקונסין, ובהם שלדון אדלסון, העניקו לווקר כמעט 30 מיליון דולר, סכום עתק במונחים מקומיים, שעימם הצליחו הרפובליקאים להטביע את הדמוקרטים בים של פרסומות שליליות.

עם האוכל יבוא התאבון, ואין ספק שאחרי המשחק המקדים והמוצלח בוויסקונסין, בעלי ההון השמרנים - המתייחסים לסילוקו של אובמה מהבית הלבן כעניין של פיקוח נפש ממש - יפתחו ביד רחבה עוד יותר את כיסיהם העמוקים, על כל המשתמע מכך עבור מערכת הבחירות שממילא היתה אמורה להיות היקרה ביותר, וכפועל יוצא גם המלוכלכת ביותר, בהיסטוריה של אמריקה.

לבסוף, אי אפשר שלא להתייחס למכה קלה נוספת שחטף אמש אובמה לאחר שמועמדו בפריימריז הדמוקרטים שנערכו במחוז בחירות מספר 9 במדינת ניו ג'רזי, חבר הקונגרס היהודי סטיב רותמן, הפסיד לחבר הקונגרס ממוצא איטלקי ביל פסרל, שנתמך על ידי הנשיא לשעבר ביל קלינטון.

שמה של ישראל מילא תפקיד מרכזי במערכת בחירות קשה ומרה שעימתה בין שני חברים לשעבר באזור בחירה ששורטט מחדש שיש בו אחוז גבוה של ישראלים ויהודים, שהתייצבו מאחורי רותמן, אך גם של ערבים, שהתייצבו כנגדו. פסרל זכה בניצחון מוחץ ומפתיע, אבל הצרות שלו עם היהודים רק מתחילות: מטעם הרפובליקאים יתמודד מולו הרב החבד"ניק והסלבריטאי שמולי בוטח, מה שמבטיח שהסכסוך במזרח התיכון ימלא תפקיד מרכזי, אך לא בהכרח חיובי, בעימות שיערך על גדות ההדסון במחוז המשמש בעיקר כפרבר שינה מרכזי של מנהטן.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ